10 sierpnia 2021 | Danuta Kaszlej
Pobiegnij „Tropem wilczym” w Augustowie
 

Pobiegnij „Tropem wilczym” w hołdzie Żołnierzom Wyklętym w Augustowie.

Ze względu na pandemię termin biegu został w tym roku przesunięty. Dotąd był organizowany w niedzielę najbliższą 1 marca – Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

W tym roku bieg odbędzie się 15 sierpnia. W 101. rocznicę bitwy warszawskiej, w dniu święta Wojska Polskiego, oddamy hołd Niezłomnym Żołnierzom Rzeczypospolitej.
Oni – pozostając wierni przysiędze – walczyli o Niepodległą, przeciwko sowieckiemu zniewoleniu.
Start biegu 15 sierpnia 2021 r. o godz. 10.30 w augustowskiej dzielnicy Lipowiec, ul. Turystyczna, pierwszy punkt Szlaku Orła Białego.
Parkingi dla uczestników wzdłuż ul. Turystycznej. Możliwy jest też dojazd komunikacją miejską (bezpłatną).   

Inny termin i nowa trasa (patrz mapka poniżej), ale idea biegu pamięci ta sama. Zapraszamy! 

 
Regulamin biegu i wszystkie ważne informacje tutaj: 

https://dostartu.pl/bieg-tropem-wilczym-pamieci-zo-nierzy-wykletych-v6034
ZOBACZ CAŁY ARTYKUŁ

 

W dniu 1 marca 2020 r. w Augustowie odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Zapraszamy do wzięcia udziału każdego, kto solidaryzuje się z przesłaniem Z. Herberta ” (…) nie dajmy zginąć poległym”

Program uroczystości:

ZOBACZ CAŁY ARTYKUŁ

 

Już po raz piąty w Augustowie współorganizujemy „Tropem wilczym. Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych”.
Ty również możesz go współtworzyć poprzez udział w biegu, kibicowanie, uczestnictwo w wydarzeniach towarzyszących bądź pomagając w organizacji tegorocznej edycji. Zapraszamy!
_tropem wilczym 2019 palakt____

3 marca 2019 r., od godziny 13.00, zapraszamy do uczczenia w Augustowie (Bulwary jez. Necko) Żołnierzy Niezłomnych – Wyklętych poprzez udział w biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” oraz w wydarzeniach towarzyszących.
Pobiec w hołdzie Niezłomnym – Wyklętym można na dwóch dystansach: 5000 m (rocznik 2003 i starsi) oraz 1963 m (rocznik 2005 i starsi –  bieg lub marsz nordic walking). Drugi dystans symbolizuje datę zastrzelenia w czasie obławy Józefa Franczaka „Lalka”, ostatniego z Wyklętych.

Warunkiem uczestnictwa w biegach jest dokonanie do 1 marca br. prawidłowej rejestracji na https://zapisy.domtel-sport.pl/bieg-tropem-wilczym-pamieci-zolnierzy-wykletych-v2935.pl.html oraz wniesienie opłaty w wysokości 20,00 zł na konto Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie: PKO S.A.61 1240 3363 1111 0010 5571 6281
W tytule: imię i nazwisko, dystans, Bieg Tropem Wilczym

Obowiązuje limit pierwszych opłaconych 220 osób – one mają gwarancję pakietu.

Każdy uczestnik zakwalifikowany do biegu/marszu (220 osób) otrzymuje pakiet startowy a w nim: numer startowy, pamiątkową koszulkę, materiały o Żołnierzach Wyklętych, ciepły posiłek oraz – po zakończeniu biegu – medal pamiątkowy.

Osoby zarejestrowane proszone są o odbiór pakietów 2 marca (sobota) w godz. 12:00 – 17:00 w biurze zawodów na pływalni miejskiej w Augustowie ul. Sucharskiego 15 (potrzebny dowód tożsamości, pakiety nieletnich odbiera rodzic lub opiekun prawny podpisując zgodę).

Biuro zawodów czynne będzie też 3 marca (niedziela) 2019 r. w godz. 10:00-12:00 w amfiteatrze przy ul. Zarzecze – dodatkowe zapisy w dniu zawodów nie gwarantują otrzymania pakietu startowego a opłata startowa wnoszona w dniu zawodów wynosi 40,00 zł.

Bieg rozpoczniemy o godzinie 13.00 na bulwarach jeziora Necko, przy amfiteatrze (ul. Zarzecze). Zapraszamy całe rodziny, wolontariusze zadbają, by nikt nie nudził się.

Jeśli nie chcesz lub nie możesz biegać – przyjdź, by kibicować i zyskać informacje o żołnierzach polskiego podziemia antykomunistycznego walczących o wolność w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Na ziemi augustowsko – suwalskiej toczyli tę walkę do jesieni 1954 r.

Dołącz do nas – oddajmy wspólnie hołd Żołnierzom Niezłomnym – Wyklętym!

Bieg jest elementem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Augustowie. Poprzedzi go złożenie kwiatów pod „Domem Turka” o godz. 9.00 oraz msza św. o godz. 9.15 w intencji Wyklętych w augustowskiej Bazylice NSJ.
Aktualne informacje będziemy zamieszczać na: http://akklub.pl/category/wydarzenia/tropemwilczym/ oraz
http://www.basenaugustow.pl/TropemWilczym

Organizator ogólnopolski: Fundacja „Wolność i Demokracja”
Organizatorzy lokalni: Powiat Augustowski, Urząd Miasta Augustowa, Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie, Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie.

Przejdź do formularza rejestracyjnego, znajdziesz tam też regulamin biegu:
https://zapisy.domtel-sport.pl/bieg-tropem-wilczym-pamieci-zolnierzy-wykletych-v2935.pl.html

Danuta Kaszlej
e-mail: danutakaszlej@gmail.com
tel.: 507 248 628

 

Wiedza, pamięć, modlitwa – tyle możemy ofiarować Żołnierzom Wyklętym przez komunistów za ich niezgodę na odebranie Polakom i Polsce wolności.
Wokół tej triady zbudowaliśmy program dwudniowych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Augustowie.
1 marca 2018 r. wiedzę o  „Wyklętych” Augustowszczyzny zaprezentowali uczestnikom sesji Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie Danuta i Zbigniew Kaszlejowie.
Wzruszający dowód pamięci i wiedzy o żołnierzach Polski Podziemnej poległych w walce z Sowietami na kresach II RP w latach 1944 – 1954 dali  uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego  w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie.
Przygotowani przez wicedyrektora szkoły Tomasza Choroszewskiego, poezją (też śpiewaną) i prozą uczcili Kresowych Straceńców pod Ich pomnikiem. Udaliśmy się tam po sesji Klubu Historycznego ze społecznością II LO za sztandarem szkoły oraz sztandarem augustowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Zdjęcia pokazują, że młodym artystom nie było łatwo – śnieg i mróz nie oszczędzał ich, ale poezja Herberta, dramat losów Kresowych Straceńców i talent uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie czyniły atmosferę godną ludzi, których komuniści wyklęli, za ich walkę o Wolność, o Niepodległą, przeciw sowieckiemu zniewoleniu.
Razem z rodzinami Wyklętych, Burmistrzem Augustowa – Wojciechem Walulikiem,
Prezesem koła Augustów ŚZŻAK – Zbigniewem Kaszlejem,  Dyrektor augustowskiego II LO – Barbarą Koronkiewicz i  młodzieżą złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze pod pomnikiem Kresowych Straceńców a następnie na grobach „Wyklętych” na augustowskim cmentarzu.

Augustów, 1.03.2018 r.
[Not a valid template]

Dziękujemy wolontariuszom z II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie pod opieką Zbigniewa Ryniewicza i pracownikom Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie z Adamem Wysockim i Łukaszem Bućko za przygotowanie i wydawanie pakietów uczestnikom „Tropem wilczym. Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Jest to szósta edycja fantastycznego projektu Fundacji Wolność i Demokracja, którą realizujemy już po raz czwarty w Augustowie. W tym roku bieg w hołdzie Wyklętym odbył się 4 marca br. w 330 miejscowościach w Polsce i poza jej granicami.

Augustów, 3.03.2018 r.
[Not a valid template]

4 marca 2018 r. otoczyliśmy modlitwą Żołnierzy Wyklętych na mszy świętej w augustowskiej bazylice oraz przed tzw. „Domem Turka” – w miejscu kaźni żołnierzy AK – AKO – WiN i osób udzielających im wsparcia.
Dziękujemy ks. Wojciechowi Jabłońskiemu, pocztom sztandarowym, władzom miasta i powiatu, delegacjom szkół, instytucji i stowarzyszeń, wszystkim uczestnikom uroczystości.

Augustów, 4.03.2018 r.
[Not a valid template]

Gratulujemy wszystkim, którzy oddali hołd Żołnierzom Wyklętym biorąc udział w VI edycji „Tropem wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” na dystansie 1963 m bądź 5 km. Brawa dla biegnących, truchtających, idących dla pamięci o Wyklętych.
Pomysłodawcą i organizatorem ogólnopolskim biegu była Fundacja Wolność i Demokracja, bieg w Augustowie zorganizowali: Burmistrz Miasta Augustowa, Starosta Augustowski, Klub Historyczny im. Armii Krajowej oraz Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie.
Za współtworzenie dobrej atmosfery wydarzenia dziękujemy biegnącym i wszystkim, którzy włożyli dużo serca i wysiłku w oprawę biegu – dziękujemy dyrekcji, nauczycielom i młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świcie za quiz wiedzowy, wspólne tworzenie znaku Polski Walczącej, malowanie twarzy, pyszne wypieki rozdawane uczestnikom wydarzenia, dokumentowanie uczestnictwa podpisami, przygotowanie własnoręcznie wykonanych nagród m.in. za stylizacje ubioru. Dziękujemy 14. Suwalskiemu Dywizjonowi Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Ochotniczej Straży Pożarnej Augustów – Lipowiec, Augustowskim Placówkom Kultury, Kids Club Augustów za zorganizowanie zabaw dla najmłodszych, Joannie Denert i tym uczniom Zespół Szkół Społecznych STO, którzy wsparli młodzież z II LO w częstowaniu własnymi wypiekami uczestników wydarzenia i Tadeuszowi Jermakowi, który  komentował wszystko, co działo się 4 marca br. przy augustowskim amfiteatrze, dbając o zrelacjonowanie całego spektrum działań.
Poszukajcie na fotografiach siebie i znajomych

[Not a valid template]

Fot. Wojciech Kaszlej
Tekst: Danuta Kaszlej, Prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie

 

Pamięć, modlitwa, wysiłek fizyczny w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, bo Niezłomnym.

Zapraszamy w imieniu wszystkich organizatorów i współorganizatorów na dwudniowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Augustowie.

1 marca 2018 r. (czwartek) na sesji Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Danuta i Zbigniew Kaszlejowie wprowadzą w tematykę Żołnierzy Wyklętych z akcentem na nasz region. Uczestnicy sesji, wraz ze sztandarem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło Augustów, sztandarem i społecznością II LO w Augustowie, udadzą się pod pomnik Kresowych Straceńców, gdzie około 13.30 uczniowie tej szkoły przedstawią dramatyczne losy Wyklętych poległych w latach 1944-54 na utraconych ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej.
Spod pomnika na ul. Portowej przejdziemy na augustowski cmentarz, by pomodlić się i zapalić znicze na znajdujących się tam grobach Wyklętych.
Zapraszamy
plakat1

W niedzielę 4 marca br. o godz. 10.15 zapraszamy poczty sztandarowe i zainteresowanych przed augustowską siedzibę PUBP – tzw. Dom Turka (ul. 3 Maja 16), skąd po złożeniu kwiatów udamy się do Bazyliki NSJ na mszę świętą o godz. 10.30 za Żołnierzy Wyklętych i osoby udzielające Im wsparcia.

O godz. 12.00 przy amfiteatrze nad jez. Necko „Tropem wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

Informacje o wydarzeniach towarzyszących niedzielnemu biegowi: http://akklub.pl/aktualnosci/pobiegnij-tropem-wilczym-w-holdzie-wykletym-w-augustowie/ i na wydarzeniu FB: https://www.facebook.com/events/968110886670530/

Jeśli nie możesz pobiec – przyjdź, by kibicować!
Młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie, wspierana przez uczniów szkół STO w Augustowie zadba o to, by nikt nie nudził się. Przygotowujemy quizy z nagrodami, malowanie „buziek” i inne atrakcje dla dzieci i wszystkich obecnych 4 marca,  w samo południe, przy augustowskim amfiteatrze.

Rejestracja do 1 marca br. http://zapisy.domtel-sport.pl/bieg-tropem-wilczym-2018-augustow-v2054.pl.html

Piękne pakiety startowe (wraz z numerem startowym) wydawać będą nasi wolontariusze w sobotę 3 marca br. w godz. 12:00 – 17:00 w biurze zawodów na miejskiej pływalni CSiR, przy ul. Sucharskiego 15, oraz w dniu zawodów br. w godz. 9:00-11:00 w biurze zawodów w Amfiteatrze. Konieczne jest posiadanie aktualnego dowodu tożsamości w celu weryfikacji uczestników
Na miejscu przy Biurze Zawodów uczestnicy biegu będą mogli pozostawić swoje rzeczy w depozycie.
Na starcie symbolicznego dystansu 1963 m. mogą stanąć wszyscy (też niezarejestrowani na bieg), którzy chcą biegnąc bądź idąc (można też z kijkami) oddać swym wysiłkiem hołd Wyklętym.
Bądźcie z nami!

 

Już po raz czwarty w Augustowie współorganizujemy „Tropem wilczym. Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Jest to VI edycja projektu Fundacji „Wolność i Demokracja”, który od czterech lat realizowany jest w całej Polsce, a w ostatnich latach również poza jej granicami. Ty również możesz go współtworzyć poprzez udział w biegu, kibicowanie, uczestnictwo w wydarzeniach towarzyszących bądź pomagając w organizacji tegorocznej edycji. Zapraszamy!
Wojtka zdjęcie na 20184 marca 2018 r., w samo południe, zapraszamy do uczczenia w Augustowie Żołnierzy Niezłomnych – Wyklętych poprzez udział w biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” oraz w wydarzeniach towarzyszących.
Pobiec w hołdzie Niezłomnym – Wyklętym można na dwóch dystansach: 5000 m (ukończone 16 lat do 04.03.2018r.) oraz 1963 m (rocznik 2004 i starsi, bieg lub marsz nordic walking). Drugi dystans symbolizuje datę zastrzelenia w czasie obławy Józefa Franczaka „Lalka”, ostatniego z Wyklętych.
ZOBACZ CAŁY ARTYKUŁ

 

O augustowskich obchodach Narodowego Dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych relacjonowali na podstawie własnych materiałów:
TVP3 Białystok:  „Obiektyw” z 26 lutego 2017 r.:
https://bialystok.tvp.pl/29243513/26022017-godz1830

Portal internetowy: www.augustow24.pl
https://www.facebook.com/pg/Augustow24/photos/?tab=album&album_id=1252792004811668
https://www.facebook.com/pg/Augustow24/photos/?tab=album&album_id=1254464564644412

Strona internetowa 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego:

http://14dappanc.wp.mil.pl/pl/1_487.html
http://14dappanc.wp.mil.pl/pl/1_488.html
Pod linkami powyżej znajdziecie inne zdjęcia niż na naszej stronie – zapraszamy do obejrzenia.

27 lutego 2017 | Zbigniew Kaszlej
W hołdzie „Wyklętym”
 

26 lutego 2017 r., w niedzielę poprzedzającą Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, uczciliśmy w Augustowie żołnierzy antykomunistycznego podziemia m.in. włączając się po raz trzeci w największy ogólnopolski bieg pamięci: Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
tropem-wilczym-2017-121

Data święta – Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nawiązuje do 1 marca 1951 r. Tego dnia w warszawskim więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Od 2011 r. jest to święto państwowe, honorujące żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego, walczących o wolność – przeciwko sowietyzacji w latach 1944 – 1963.
W czasie całodniowych obchodów popularyzowaliśmy wiedzę o zbrojnym oporze na Augustowszczyźnie. Warto wiedzieć, że na naszym terenie ostatni partyzant został zastrzelony w obławie w listopadzie 1954 r. Staraliśmy się przypomnieć i upamiętnić tych, którzy musieli żyć „prawem wilka” walcząc z komunistycznym zniewoleniem i płacili za to cenę najwyższą.

Augustowskie uroczystości rozpoczęły się w Bazylice Mniejszej NSJ, gdzie mszę świętą w intencji Żołnierzy Wyklętych koncelebrował i homilię wygłosił ksiądz proboszcz Wojciech Jabłoński. Przybył Jarosław Zieliński – minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, poseł na Sejm RP. Obecne były władze samorządowe: Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski, Katarzyna Beata Sturgulewska – Wicestarosta, Wojciech Walulik – Burmistrz Miasta Augustowa i Mirosław Karolczuk – zastępca Burmistrza Augustowa, ppłk Waldemar Siedlecki – Dowódca 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Przybyli Nadleśniczowie Nadleśnictw z terenu Puszczy Augustowskiej. Cieszył udział licznych pocztów sztandarowych, m.in.: 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, augustowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, augustowskiego Oddziału Związku Sybiraków oraz szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Augustowa.

tropem-wilczym-2017-4

Po mszy świętej kolumna uczestników uroczystości przeszła pod tzw. „Dom Turka”, prowadzona przez kompanię honorową 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam, w miejscu kaźni akowców, członków poakowskiego podziemia oraz osób ich wspierających, modlitwę za Wyklętych poprowadził ks. Wojciech Jabłoński. Po złożeniu wiązanek kwiatów i zapaleniu zniczy nastąpił przemarsz pod Pomnik Żołnierzy Polski Podziemnej, poległych na kresach II Rzeczypospolitej w walce z Sowietami w latach 1944-1954.
tropem-wilczym-2017-29
Tam uroczystość poprowadził Zbigniew Kaszlej, prezes augustowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Podkreślił, że zgromadziliśmy się w tym szczególnym miejscu, by złożyć hołd wszystkim Żołnierzom Wyklętym – Niezłomnym, którzy stanęli do walki w obronie wolności każdego człowieka i naszej Ojczyzny. W szczególny sposób nawiązał do tych, którzy do jesieni 1954 r. walczyli na naszej ziemi. Przywołał Żołnierzy Wyklętych ziemi augustowskiej i suwalskiej, których rodziny przybyły pod pomnik:
– Władysława Stefanowskiego ps. „Grom”,
– Jana Sadowskiego ps. „Blady”,
– Stanisława Siedleckiego ps. „Wierny”, „Klon”,
– Stanisława Orłowskiego ps. „Piorun”,
– Mariana Zawadę ps. „Bąk”.
tropem-wilczym-2017-46

Po wystąpieniu Jarosława Zielińskiego – ministra spraw wewnętrznych i administracji, posła na Sejm RP, por. Emilia Kimszal z 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odczytała apel pamięci, po którym kompania honorowa 14 Suwalskiego Dywizjonu wykonała salwę honorową.

Uroczystości związane z Dniem Żołnierzy Wyklętych kontynuowane były przy augustowskim amfiteatrze zlokalizowanym nad jeziorem Necko, gdzie pracownicy CSiR oraz wolontariusze II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie od rana pracowali na rzecz perfekcyjnej organizacji biegu. Tak, jak i dzień wcześniej rozdawali uczestnikom pakiety startowe zawierające m.in. koszulkę z wizerunkiem jednego z Wyklętych. W spakowaniu pakietów pomogli uczniowie augustowskiego Zespołu Szkół Społecznych STO.

O godz. 12.00 rozpoczęły się biegi na dystansach: 1000 m dla gimnazjalistów, 1963 m oraz na dystansie 5000 m w kategorii open. Sygnałem do startu był wystrzał armaty każdorazowo ładowanej przez żołnierzy 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, występujących w mundurach z 1939 r.
Zwycięzcy biegów otrzymali okolicznościowe statuetki. Gratulujemy wygranym i wszystkim osobom, które uczestnicząc w biegu, oddały hołd Żołnierzom Wyklętym.

Augustów był jednym z 230 miast w Polsce, gdzie 26 lutego 2017 r. przeprowadzono „Tropem wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Pomysłodawcą i organizatorem ogólnopolskim biegu była Fundacja Wolność i Demokracja, bieg w Augustowie zorganizowali: Burmistrz Miasta Augustowa, Starosta Augustowski, Klub Historyczny im. Armii Krajowej oraz Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie.
tropem-wilczym-2017-63

Bieganie staje się coraz popularniejsze, a bieg dla idei okazał się bardzo atrakcyjną propozycją dla wielu osób. Zainteresowanie biegiem w Augustowie było bardzo duże. Liczba zgłoszeń przekroczyła 300 uczestników, a tyle właśnie przepięknych pamiątkowych medali otrzymaliśmy od fundacji Wolność i Demokracja. Medal na zakończenie biegu otrzymał każdy zarejestrowany biegacz. W Augustowie biegali nie tylko mieszkańcy miasta i okolicy na czele z Wojciechem Walulikiem – Burmistrzem. Na starcie stanęli też biegacze m.in. z Wilna, Olecka, Gołdapi, Białegostoku, Suwałk, Sejn, Sokółki, Ełku, Warszawy. Atmosfera była doskonała, wielki żal, że pogoda sprawiła organizatorom ogromnego figla, mrożąc lodem trasy, świetnie przygotowane w przeddzień biegu. Organizacja uroczystości była jednak profesjonalna, więc zadowoleni uczestnicy wywieźli ze sobą dobry obraz naszego miasta. Szacujemy, że w wydarzeniu wzięło udział około 500 osób, bo biegaczom przyszły kibicować rodziny, znajomi i wszyscy zainteresowani patriotycznym przesłaniem biegu.

Biegom przy augustowskim amfiteatrze towarzyszyły dodatkowe przedsięwzięcia.
Ważnym akcentem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych była wystawa „Niezłomni ziemi suwalsko-augustowskiej” przygotowana przez 14 Suwalski Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Partnerami projektu był Powiat Augustowski, Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie i Stowarzyszenie Miłośników Historii i Tradycji Żołnierzy Suwalszczyzny. Przy realizacji wystawy wykorzystane zostały materiały Danuty i Zbigniewa Kaszlejów.

Podczas trwania biegu pod amfiteatrem Zespół Szkół Społecznych STO przeprowadził akcję zawiązywania białych i czerwonych kokardek tworzących ostatecznie symbol Polski Podziemnej. Natomiast uczniowie II LO w Augustowie zorganizowali się w patrole, prowadzące akcję rozdawania materiałów promocyjnych o Żołnierzach Wyklętych oraz malowania twarzy narodowymi barwami. Sympatycznym akcentem, było rozdawanie uczestnikom uroczystości przepysznych ciast własnoręcznie wypieczonych przez wolontariuszy z II LO. V Augustowska Drużyna Harcerska „Enigma” zorganizowała sprzedaż biało-czerwonych zniczy, które uczestnicy wydarzenia mogli postawić w drodze powrotnej pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych.

Organizatorami augustowskich obchodów byli: Burmistrz Miasta Augustowa, Starosta Augustowski, Klub Historyczny im. Armii Krajowej oraz Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie, współorganizatorami: 14 Suwalski Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie, Zespół Szkół Społecznych STO, Augustowskie Placówki Kultury.
Już po raz trzeci augustowski bieg wspierała Ochotnicza Straż Pożarna Augustów – Lipowiec, jak zawsze mogliśmy liczyć na pomoc augustowskiej policji.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i osobom zaangażowanym w organizację obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Augustowie.
Danuta i Zbigniew Kaszlejowie

[Not a valid template]

fot. Wojciech kaszlej

 

Jeśli zarejestrowałaś/eś się na „Tropem wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Augustowie – przyjdź w sobotę 25 lutego 2017 r., między godziną 12.00 a 18.00, na miejską pływalnię (ul. Sucharskiego) po odbiór pakietu uczestnika biegu (w pakiecie będzie też numer startowy).
Wolontariusze z augustowskiego II LO będą wydawać pakiety po okazaniu dokumentu tożsamości i podpisaniu zgłoszenia na bieg. Możesz tu pobrać i wypełnić zgłoszenie na bieg (wymagane od każdego uczestnika). Osoby niepełnoletnie prosimy, by koniecznie przyszły z podpisanym przez rodzica oświadczeniem zgody na udział w biegu – formularz do pobrania.

zgłoszenie oświadczenie „Tropem wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych


oświadczenie rodzica Bieg Tropem Wilczym

Zabierz rodzinę, zaproś znajomych do kibicowania (na nich też czekają niespodzianki) i do zobaczenia w samo południe w niedzielę – 26 lutego br. przy amfiteatrze na ul. Zarzecze (nad jeziorem Necko).

Ważne!
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych poprzedzi msza święta w Ich intencji w augustowskiej bazylice NSJ o godz. 9.15. Po niej przemaszerujemy wraz z żołnierzami 14 Suwalskiego Dywizjonu WP pod „Dom Turka” – miejsce kaźni członków antykomunistycznego podziemia a następnie, ulicą Mostową, pod pomnik Żołnierzy Wyklętych poległych na kresach II RP w latach 1944-54.
Dołącz do nas – oddajmy wspólnie hołd Żołnierzom Wyklętym walczącym o wolność, przeciw komunistycznemu zniewoleniu.

Plakat Tropem 2017

18 lutego 2017 | Danuta Kaszlej
Augustów w hołdzie Żołnierzom Wyklętym
 

Zapraszamy w imieniu wszystkich organizatorów i współorganizatorów na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Augustowie – 26 lutego 2017 r. (niedziela).
Plakat Tropem 2017Modlitwa, pamięć, wysiłek fizyczny w hołdzie Niezłomnym.
Dzięki młodym wolontariuszom i partnerom wydarzenia nikt nie będzie się nudził – każdy znajdzie coś dla siebie :).
Elementem oprawy biegu będzie m.in. wystawa „Niezłomni Suwalszczyzny”. Wszystkiego nie ujawnimy, ale jeśli nie możesz biec – przyjdź kibicować biegnącym.
Oddajmy wspólnie hołd Żołnierzom Wyklętym – Niezłomnym, którzy na naszej ziemi trwali do jesieni 1954 r.

Informacje o „Tropem wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Augustowie i regulamin biegu:
http://akklub.pl/aktualnosci/pobiegnij-tropem-wilczym-w-augustowie/

Listy startowe zarejestrowanych dotąd uczestników:
http://tropemwilczym.pl/bieg/augustow/

Rejestracja i opłata 20 zł za bieg (dla gimnazjalistów bieg jest za darmo) do 20 lutego 2017 r. tutaj: http://tropemwilczym.pl/bieg/augustow/zapisy/
Po 20 lutego 2017 r. rejestracja tylko w biurze zawodów w dniu biegu do wyczerpania pakietów startowych i opłacie 40 zł.

 

2 lutego 2017 | Danuta Kaszlej
Pobiegnij „Tropem wilczym…” w Augustowie
 

Augustów - tropem wilczym1

26 lutego 2017 r. zapraszamy augustowian i wszystkich chętnych do uczczenia Żołnierzy Niezłomnych – Wyklętych poprzez udział w biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” oraz w wydarzeniach towarzyszących.
Organizatorem ogólnopolskim jest Fundacja Wolność i Demokracja, a lokalnymi: Urząd Miasta Augustowa, Powiat Augustowski, Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie oraz Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie.

Bieg organizujemy już po raz trzeci – zapraszamy do obejrzenia zdjęć, bo one najlepiej przypomną wspaniałą atmosferę tego wydarzenia:
zdjęcia z 2015 r fotoreportaż 2015 r.

zdjęcia z 2016 r. fotoreportaż 2016 r.

Pobiec w hołdzie Niezłomnym – Wyklętym można na trzech dystansach: 1000 m (dla uczniów gimnazjów), 5000 m oraz 1963 m. Ostatni dystans symbolizuje datę zastrzelenia w czasie obławy Józefa Franczaka „Lalka”, ostatniego z Wyklętych.

Warunkiem uczestnictwa w biegach jest dokonanie prawidłowej rejestracji na stronie http://tropemwilczym.pl/bieg/augustow/ oraz wniesienie opłaty w wysokości 20,00 zł przy rejestracji lub 40,00 zł w dniu zawodów w biurze zawodów.
Bieg dla gimnazjalistów jest bezpłatny.

Każdy uczestnik zakwalifikowany do biegów/marszu otrzymuje pakiet startowy a w nim: numer startowy, pamiątkową koszulkę, materiały o Żołnierzach Wyklętych, ciepły posiłek  oraz – po zakończeniu biegu – medal pamiątkowy.

Wszystkie szczegóły w regulaminie biegu: Regulamin „Tropem wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Augustowie

Jeśli nie chcesz lub nie możesz biegać – przyjdź, by kibicować i zyskać informacje o żołnierzach polskiego podziemia antykomunistycznego walczących o wolność w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Na ziemi augustowsko – suwalskiej toczyli tę walkę do jesieni 1954 r.

O pełnym programie obchodów w Augustowie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będziemy informować w kolejnych wpisach.

Dołącz do nas – oddajmy wspólnie hołd Żołnierzom Niezłomnym – Wyklętym!

Profilowe wydarzenia Tropem

 fot. Wojciech Kaszlej

 

 

28 lutego 2016 r. w Augustowie i prawie 200 innych miejscowościach pobiegliśmy w hołdzie Wyklętym „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” – włączyliśmy się we wspólnotę ok. 42 tysięcy osób, które w ten sposób uczciły żołnierzy antykomunistycznego podziemia i osoby udzielające im wsparcia.
Na zdjęciach zobaczycie również modlitwę za Żołnierzy Wyklętych i złożenie kwiatów w ważnych miejscach w naszym mieście związanych z Niezłomnymi.
Dziękujemy wszystkim, którzy oddali Im hołd i wszystkim, którzy pomogli w organizacji tych wydarzeń.

[Not a valid template]

 

Pierwszy fotoreportaż Wojtka Kaszleja znajdziecie tutaj:

Augustów – Tropem Wilczym 2016

Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie przesłało nam wyniki biegu. Uwaga! Nie znajdą niestety swojego wyniku osoby, które zmieniły dystans lub też zapisały się na bieg w ostatnich dwóch dniach.
Cieszymy się, że udało się nam zadbać, by trafiły do Was pakiety i mamy nadzieję, że każdy, kto pobiegł czuje się zwycięzcą! Każdy pobiegł na medal:) i w hołdzie Wyklętym.
Gratulujemy!

Klasyfikacja kobiet 1km

Klasyfikacja kobiet 1963m

Klasyfikacja kobiet 5km

Klasyfikacja mężczyzn 1km

Klasyfikacja mężczyzn 1963m

Klasyfikacja mężczyzn 5km

 

19 lutego 2016 | Danuta Kaszlej
Augustów w hołdzie Wyklętym – obejrzyj plakat
 

Bieg poprzedzi oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym przed siedzibą PUBP, tzw. „Domem Turka”, czyli w miejscu Ich kaźni, msza św. w Ich intencji oraz złożenie kwiatów przed pomnikiem Wyklętych poległych na kresach II RP w latach 1944- 1954.
Szczegóły na plakacie
plakatTropemWilczym2016_2(1)Uwaga! Garść technicznych informacji ważnych dla uczestników biegu:

– rejestracja online na bieg lub marsz nordic walking na http://akklub.pl/rejestracja-tropemwilczym/ zostanie zamknięta najpóźniej 27. 02 o godz. 9.00, bądź w chwili zapisania się 300 biegaczy,

– osoby, które dokonają przelewu opłaty w ostatnich trzech dniach proszone są o zabranie ze sobą dowodu wpłaty

– pakiety startowe wraz z numerem startowym wydawane będą w sobotę 27 lutego br. w godz. 12:00 – 18:00 w biurze zawodów na miejskiej pływalni CSiR, przy ul. Sucharskiego 15, oraz w dniu zawodów 28 lutego 2016 r. w godz. 9:00-11:00 w biurze zawodów w Amfiteatrze. Konieczne jest posiadanie aktualnego dowodu tożsamości w celu weryfikacji uczestników.

– MOŻNA DOKONAĆ ZGŁOSZENIA I WNIEŚĆ OPŁATĘ STARTOWĄ W DNIACH 27 i 28.02 W BIURZE ZAWODÓW BEZ GWARANCJI OTRZYMANIA PAKIETU STARTOWEGO.

– uczestnicy marszu z kijkami będą mogli je wypożyczyć na miejscu (czeka 20 kompletów)
Wszystkie informacje o biegu, ciekawe grafiki na https://www.facebook.com/events/1974499666108584/

Danuta Kaszlej

 

28 lutego 2016 r. zapraszamy augustowian i wszystkich chętnych do uczczenia Żołnierzy Niezłomnych – Wyklętych poprzez udział w biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.
Pomysłodawcą projektu jest Fundacja Wolność i Demokracja, a organizatorami Powiat Augustowski, Urząd Miasta Augustowa, Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie oraz Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie.

Bieg organizujemy już po raz drugi – zapraszamy do obejrzenia zdjęć z 2015 r., bo one najlepiej przypomną wspaniałą atmosferę tego wydarzenia: http://akklub.pl/aktualnosci/tropem-wilczym-bieg-pamieci-holdzie-zolnierzom-wykletym-fotoreportaz/

Pobiec w hołdzie Niezłomnym – Wyklętym można na trzech dystansach: 1000 m (dla uczniów gimnazjów), 5000 m oraz 1963 m. Ostatni dystans symbolizuje datę zastrzelenia w czasie obławy Józefa Franczaka „Lalka”, ostatniego z Wyklętych.

Warunkiem uczestnictwa w biegach jest dokonanie prawidłowej rejestracji na stronie www.akklub.pl/rejestracja-tropemwilczym oraz wniesienie opłaty w wysokości 10,00 zł – bieg 1963 m, 20 zł – bieg 5 km. Bieg dla gimnazjalistów jest bezpłatny. Szczegóły zawarliśmy w regulaminie oraz formularzu rejestracyjnym.

Każdy uczestnik zakwalifikowany do biegów (300 osób zarejestrowanych elektronicznie, reprezentanci gimnazjów oraz wolontariusze) otrzymuje pakiet startowy a w nim: numer startowy, pamiątkową koszulkę, materiały o Żołnierzach Wyklętych, ciepły posiłek  oraz – po zakończeniu biegu – medal pamiątkowy.

Bieg rozpoczniemy o godzinie 12.00 na bulwarach jeziora Necko, przy amfiteatrze (ul Zarzecze).

Jeśli nie chcesz lub nie możesz biegać – przyjdź, by kibicować i zyskać informacje o żołnierzach polskiego podziemia antykomunistycznego walczących o wolność w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Na ziemi augustowsko – suwalskiej toczyli tę walkę do jesieni 1954 r.

O inicjatywach towarzyszących biegowi i pełnym programie obchodów w Augustowie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będziemy informować w kolejnych wpisach na tej stronie oraz na https://www.facebook.com/events/1974499666108584/.

Dołącz do nas – oddajmy wspólnie hołd Żołnierzom Niezłomnym – Wyklętym!

Przejdź do formularza rejestracyjnego.

9 marca 2015 | Zbigniew Kaszlej
W hołdzie „Wyklętym”
 

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczciliśmy w Augustowie żołnierzy antykomunistycznego podziemia m.in. włączając się w największy ogólnopolski bieg pamięci: Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Augustów był jednym z 81 miast w Polsce, gdzie 1 marca 2015 r. Polacy pobiegli, by oddać hołd Żołnierzom Wyklętym. Pomysłodawcą i organizatorem ogólnopolskim biegu była Fundacja Wolność i Demokracja, bieg w Augustowie zorganizowali: Starosta Augustowski, Burmistrz Miasta Augustowa, Klub Historyczny im. Armii Krajowej oraz Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie.
Bieganie staje się coraz popularniejsze, a bieg dla idei okazał się bardzo atrakcyjną propozycją dla ponad 20 tys. osób w kraju. Zainteresowanie biegiem w Augustowie było tak duże, że rejestrację online musieliśmy zablokować już po kilku dniach. ZOBACZ CAŁY ARTYKUŁ

 

[Not a valid template]

 

Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie podało wyniki Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym.

Klasyfikacja gimnazjum chłopcy 1000 metrów

Klasyfikacja gimnazjum dziewczyny 1000 metrów

Klasyfikacja mężczyzn 1963 metry

Klasyfikacja kobiet 1963 metry

Klasyfikacja mężczyzn 5000 metrów

Klasyfikacja kobiet 5000 metrów
 

 

1 marca o godz. 18.00 zapraszamy do Kina „Iskra” na ul. 3 Maja 38 na film „Inka 1946″ opowiadający o mordzie sądowym na sanitariuszce Danucie Siedzikównie z 5 Brygady Wileńskiej AK.

Inka pochodziła z Podlasia. Warto obejrzeć historię wrażliwej dziewczyny, która zachowała dzielną postawę w śledztwie. Jej ostatnie przesłanie przed wykonaniem na niej hańbiącego wyroku śmierci brzmiało: „Powiedzcie Babci, że zachowałam się jak trzeba”.
Miała 18 lat… prawie – za tydzień miałaby urodziny.

Pokaz biletowany, kombatantów zapraszamy do kasy kina po odbiór bezpłatnych wejściówek.

 

Ważne dla zarejestrowanych biegaczy:
Pakiety startowe wraz z numerem startowym wydawane będą w sobotę 28 lutego br. w godz. 10:00 – 18:00 w biurze zawodów na miejskiej pływalni CSiR przy ul. Sucharskiego 15 oraz w dniu zawodów 1 marca 2015 r. już od godziny 9:00 do 11:30 w Amfiteatrze przy ul. Zarzecze.
Konieczne jest posiadanie aktualnego dowodu tożsamości w celu weryfikacji uczestników.

Warto odebrać pakiet w sobotę – im wcześniej, tym lepiej – bo będzie pełna rozmiarówka koszulek do wyboru. Wraz z upływem czasu część rozmiarów może być już niedostępna.

Wszyscy spośród 240 osób z rejestracji online muszą odebrać swoje pakiety startowe najpóźniej w dniu biegu – 1 marca do godziny 11:00. Nieodebranie pakietu do 11:00 rozumiemy jako niestawienie się na biegu, co skutkuje przekazaniem pakietu osobom z listy rezerwowej.
To rozwiązanie pozwoli nam sprawiedliwie rozdzielić wszystkie pakiety startowe.
Koniecznie przeczytajcie regulamin: http://akklub.pl/aktualnosci/regulamin-biegu-tropem-wilczym-bieg-pamieci-zolnierzy-wykletych/
Przypominamy o oświadczeniu dla osób niepełnoletnich – do pobrania http://akklub.pl/oswiadczenie2015biegTropemWilczym.pdf

Tak wygląda koszulka z Danutą Siedzikówną „Inką” z V Wileńskiej Brygady AK

10981917_680443245399018_7433825576468896174_n

 

Regulamin Biegu TROPEM WILCZYM Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

pod patronatem Burmistrza Miasta Augustowa i Starosty Augustowskiego

Augustów 1 marca 2015

I. Organizator

Organizatorami imprezy „Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych zwanej dalej „Biegiem” są:

– Powiat Augustowski,

– Urząd Miasta Augustów,

– Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie,

– Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie.

II. Cele ZOBACZ CAŁY ARTYKUŁ

17 lutego 2015 | Zbigniew Kaszlej
Ważne – zmiana lokalizacji Biegu Tropem Wilczym
 

Kochani,
zainteresowanie biegiem przekroczyło wszelkie oczekiwania – mamy już prawie trzystu zgłoszonych uczestników – HURRRA!
To bardzo cieszy i wymusza zmianę lokalizacji biegu.
Przenosimy go spod pomnika Żołnierzy Wyklętych Poległych na Wschodzie (za mała przestrzeń na zorganizowanie biegu o takiej skali) na Bulwary jeziora Necko przy Amfiteatrze, ul Zarzecze. Pakiety startowe wraz z numerem startowym wydawane będą w sobotę 28 lutego br. w godz. 10:00 – 18:00 w biurze  zawodów na miejskiej pływalni CSiR przy ul. Sucharskiego 15 oraz w dniu zawodów 1 marca 2015 r. już od godziny 9:00 do 11:30 w Amfiteatrze przy ul. Zarzecze.
Szczegóły w regulaminie, który opublikujemy 18 lutego br.
Po zakończeniu wszystkich biegów, z pięknymi medalami, wzmocnieni ciepłym posiłkiem, przejdziemy pod Pomnik Wyklętych, by tam również oddać Im hołd.
Nie zapomnimy też o pokłonieniu się Żołnierzom Wyklętym spoczywającym na naszym augustowskim cmentarzu.
Bądź z nami 1 marca – oddaj hołd Żołnierzom Niezłomnym – Wyklętym.
W imieniu organizatorów
Danuta Kaszlej

4 lutego 2015 | Zbigniew Kaszlej
Pobiegnij „Tropem Wilczym” w Augustowie
 

1 marca 2015 roku zapraszamy augustowian i wszystkich chętnych do uczczenia Żołnierzy Wyklętych poprzez udział w przedsięwzięciu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.
Pomysłodawcą projektu jest Fundacja Wolność i Demokracja, a organizatorami Powiat Augustowski, Urząd Miasta Augustów i Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie.
PlakatTropemWilczym

Dołącz do nas – oddajmy wspólnie hołd Żołnierzom Wyklętym

ZOBACZ CAŁY ARTYKUŁ

 

1 marca  2015 r., w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, chcemy pamiętać o wiernych przysiędze walki o wolną Polskę żołnierzach antykomunistycznego podziemia i o Polakach udzielających im wsparcia w latach 1944-1963

  • godz. 10.15 – ul. 3 Maja 16, złożenie kwiatów przed „Domem Turka” – miejscem kaźni żołnierzy Armii Krajowej i poakowskiej konspiracji ZOBACZ CAŁY ARTYKUŁ