W dniu 1 marca 2020 r. w Augustowie odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Zapraszamy do wzięcia udziału każdego, kto solidaryzuje się z przesłaniem Z. Herberta ” (…) nie dajmy zginąć poległym”

Program uroczystości:

ZOBACZ CAŁY ARTYKUŁ

16 lutego 2020 | Zbigniew Kaszlej
80. rocznica wywózki w głąb ZSRR
 

80. rocznica pierwszej masowej wywózki Polaków w głąb ZSRR była tematem sesji Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie w dniu 10 lutego 2020 r.
Zaprosiliśmy do II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie każdego, kto chciał posłuchać o dramacie wielu mieszkańców naszego regionu zabranych z domów w mroźne, lutowe dni 1940 r. i zesłanych na nieludzką ziemię.
Prowadziliśmy transmisję spotkania, którą można obejrzeć pod tym linkiem: https://www.facebook.com/akklub/videos/124166762277522/

Referentem był dr Marcin Zwolski, Kierownik Działu Naukowego Muzeum Zesłańców Sybiru w Białymstoku

ZOBACZ CAŁY ARTYKUŁ

13 lutego 2020 | Danuta Kaszlej
Daj walentynkę żołnierzom Armii Krajowej
 

Walentynki, to dzień, gdy chcemy pokazać, że pamiętamy o ważnych dla nas osobach, może więc:


14 lutego – 78 lat temu – Związek Walki Zbrojnej przekształcono w Armię Krajową. Jest to dzień szczególny dla pokolenia AK-owców.
Chcesz w święto zakochanych uścisnąć rękę, wyrazić ciepłe uczucia członkom augustowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej? Możesz to zrobić 14 lutego br. między 15:00 a 16:00 w kawiarni hotelu „Perła” w Augustowie, Rynek Zygmunta Augusta 22.
Możesz wpaść na minutkę lub godzinkę. Zjedz ciastko, wypij kawę albo tylko porozmawiaj. Daj kwiatek/kartkę lub dobre słowo.
Miło Im będzie, jeśli przyjdziesz. Tylko cicho, sza, bo to niespodzianka! Zaprosiliśmy AK-owców na herbatę i nie wiedzą, że wydarzyć może się więcej 🙂

12 lutego 2020 | Zbigniew Kaszlej
Straty wojenne Augustowa i okolic – cd.
 

W związku 80-tą rocznicą wybuchu II wojny światowej Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie ogłosił projekt przywrócenia zbiorowej pamięci ofiar niemieckiej okupacji. Z imienia i nazwiska nazwaliśmy pochodzących z powiatu augustowskiego więźniów obozów koncentracyjnych, żołnierzy września 1939 r., wziętych do niewoli niemieckiej i osadzonych w obozach jenieckich a także żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Listy sporządzone zostały na podstawie informacji własnych, archiwum augustowskich struktur Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, oraz dostępnej literatury, zostały uzupełnione danymi uzyskanymi ze strony www.straty.pl. Dziękujemy bardzo za zgłoszone uzupełnienia list. Uzupełniamy je zresztą na bieżąco. Poniżej prezentujemy uaktualnione listy i jak zawsze prosimy o ich uzupełnianie, telefonując na nr tel. 501 298 534, bądź przesyłając informację meilową na adres: kaszlej@wp.pl

Lista mieszkańców powiatu augustowskiego osadzonych w niemieckich obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej.

Osoby pochodzące z powiatu augustowskiego przebywające w niemieckich obozach jenieckich.

Wykaz żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, pochodzących z powiatu augustowskiego.

Przyczynek do historii augustowskich żydów w czasie II wojny światowej – imienna lista 64 ofiar.

 

 

Ważne zastrzeżenie:
Miejscowości i miejsc o nazwie Augustów znajduje się na terenie Polski kilkanaście, więc przypisanie w źródle danej osobie miejsca urodzenia: Augustów, nie gwarantuje, że osoba ta urodziła się w naszym królewskim mieście Augustowie. W kilku przypadkach, na liście osób z powiatu augustowskiego, które osadzone zostały w obozach koncentracyjnych, są wątpliwości, czy to jest „nasz” Augustów. Do czasu wiarygodnego ustalenia miejsca urodzenia tych osób, znajdują się one na poniższej liście.
Lista poniższa stanowi materiał roboczy. Zwracam się z apelem o jej uzupełnianie, poprawianie – jesteśmy to winni więźniom niemieckich obozów koncentracyjnych. 
Zbigniew Kaszlej
kaszlej@wp.pl
tel. 501 298 534  

ZOBACZ CAŁY ARTYKUŁ

 

W 80. rocznicę wywózki Polaków w głąb ZSRR zapraszamy na sesję Klubu Historycznego im. Armii Krajowej.
Jak zawsze wstęp wolny. Mile widzimy każdego, kto chce pamiętać o dramacie wielu mieszkańców naszego regionu, zesłanych na nieludzką ziemię.

Zaszczycą nas swoją obecnością augustowscy Sybiracy.
W Ich imieniu informujemy, że w tym samym dniu – 10 lutego br. o godz. 16.00, w Kościele Miłosierdzia Bożego w Augustowie, ks. kan. Waldemar Brodziak odprawi mszę świętą w intencji Sybiraków i ich rodzin.