26 listopada 2015 r. w Oleckiej Izbie Historycznej Zbigniew Kaszlej, badacz podziemia antykomunistycznego, wiceprezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie, wygłosił referat „Działalność i ujawnienie Obwodu Olecko – Gołdap Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość’.


Historyk rozpoczął od pytania: „Czy ktoś z Państwa słyszał o istnieniu na tym terenie obwodu WiN?” Odpowiedź była negatywna i nie jest to dziwne, gdyż działalność konspiracyjna na terenie Mazur i Warmii, poza wzmiankami, nie doczekała się jeszcze opracowania. A że istnieje zainteresowanie tym tematem, potwierdzili obecnością i zadawanymi pytaniami uczestnicy spotkania zorganizowanego z inicjatywy Elizy Ptaszyńskiej, kustosza Oleckiej Izby Historycznej.

[Not a valid template]
fot. Danuta Kaszlej

Obwód Olecko – Gołdap funkcjonował w strukturze Inspektoratu Białostockiego Okręgu Białystok WiN od stycznia 1946 r. do kwietnia 1947 r., jako obwód „szkieletowy”, tzn. nie posiadający pełnej obsady struktur organizacyjnych.
Zobacz cały artykuł ilustrowany zdjęciami, mapą i dokumentami obwodu  
ZOBACZ CAŁY ARTYKUŁ

29 listopada 2015 | Zbigniew Kaszlej
15. urodziny IPN
 

Złożyliśmy na ręce Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku – Barbary Bojaryn – Kazberuk życzenia sukcesów w realizacji misji Instytutu Pamięci Narodowej. Wielowymiarowość działalności Instytutu sygnalizował bogaty program trzydniowych obchodów jubileuszu IPN zorganizowanych w Białymstoku.
[Not a valid template]

Czwartek – 26.11.15 r. był „Dniem Naukowym”. Jego elementy to: ZOBACZ CAŁY ARTYKUŁ

 

Augustowski Bal Niepodległości 2015 to już historia, ale na szczęście utrwalona na zdjęciach Wojtka Kaszleja. Prezentujemy ostatnią ich partię.
Jeśli chcecie pobrać zdjęcia w lepszej rozdzielczości prześlijcie nam swego maila (patrz kontakt w menu na stronie głównej).
Dostaliśmy wiele podziękowań i gratulacji – podkreślamy: razem udało się nam wzbogacić obchody Święta Niepodległości o ten radosny, wspólnotowy i charytatywny akcent. Dziękujemy za obecność, świetną atmosferę, za ofiarność.
[Not a valid template]

 

13 listopada 2015 | Zbigniew Kaszlej
Organizatorzy kwesty 1 listopada 2015 roku dziękują…
 

1 listopada bieżącego roku na augustowskim cmentarzu odbyła się VII kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Organizatorzy to: Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie, II LO w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie i parafia Najświętszego Serca Jezusowego.

W kweście wzięli udział uczniowie, nauczyciele i dyrekcja II LO (około 80 osób), samorządowcy – wśród nich Burmistrz Wojciech Walulik i Starosta Jarosław Szlaszyński, liczni augustowianie widzący potrzebę zadbania o naszą nekropolię. Byli wśród nich przewodnicy turystyczni, pracownicy augustowskich urzędów, placówek kultury i edukacji, miejscowi poeci, lekarze; w sumie około 100 osób. Jak ważna i cenna jest ta inicjatywa świadczy wzrastająca kwota zbiórki. W tym roku, dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i hojności darczyńców, zebrano 11 799 78 zł.

Jak wydajemy zebrane pieniądze?

Augustowska, ponad dwustuletnia nekropolia… Spotykamy tutaj okazałe nagrobki granitowe i z piaskowca, z ciekawą symboliką, o niebanalnych formach oraz pomniki żeliwne wykonane jeszcze w XIX -wiecznej hucie Karola Brzostowskiego.
Czas zrobił jednak swoje i mimo kilkuletnich przedsięwzięć renowacyjnych, ciągle jeszcze znajdujemy pomniki wymagające pilnej konserwacji, by przez kolejne lata móc podziwiać ich urodę. Pilnych prac renowacyjnych potrzebują również groby ofiar I czy II wojny światowej, których na naszym cmentarzu nie brakuje.

Podsumowaniem sześcioletnich kwest jest zorganizowanie trzech lapidariów oraz odnowienie kilkunastu pomników granitowych, żeliwnych oraz wykonanych z piaskowca. Jednocześnie należy nadmienić, że dzięki zaangażowaniu włożonemu w ich utworzenie zachowaliśmy wiele pomników, płyt nagrobnych i pięknych, żeliwnych krzyży.
[Not a valid template]
Trzecie lapidarium, utworzone w tym roku, jest zlokalizowane w dawnej kwaterze prawosławnej. ZOBACZ CAŁY ARTYKUŁ

 

W sobotę 7 listopada 2015 r. w augustowskiej restauracji „Albatros” odbył się wyjątkowy bal z okazji 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Już przy wejściu jego uczestników witał ….orzeł, godło Polski z lat 1919 – 1927, pięknie wyeksponowany na tle kompozycji z maków i rumianków. Jeszcze tylko biało-czerwony kotylion i już dziewczęta i młodzieńcy w strojach ludowych wprowadzali gości na salę balową o wyjątkowo eleganckim wystroju.

[Not a valid template]

Więcej zdjęć na https://www.facebook.com/wojciechkaszlejfotografia/?fref=photo

ZOBACZ CAŁY ARTYKUŁ

3 listopada 2015 | Danuta Kaszlej
Augustowski Bal Niepodległości już za cztery dni!
 

Przypominamy i zapraszamy!
Cieszmy się Niepodległością, bo warto cieszyć się z tego co cenne. Taneczne szaleństwo w kolorze biało-czerwonym urozmaicimy niespodziankami i charytatywną aukcją – więcej informacji: http://akklub.pl/aktualnosci/zapraszamy-na-augustowski-bal-niepodleglosci/
Zgłoszenia na bal do jutra: http://wodzirejpiotr.pl/#faq

plakatoLogoBal

2 listopada 2015 | Zbigniew Kaszlej
Zaduszki Patriotyczne A.D. 2015
 

W Dzień Zaduszny, 2 listopada 2015 r., w kaplicy na augustowskim cmentarzu grupa teatralna Antrakt z II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie zaprosiła do zadumy nad życiem i śmiercią, przemijaniem, tożsamością, dziedzictwem naszych przodków.
Scenariusz zaduszkowego spektaklu opracowała Maria Kisielewska, reżyserował Tomasz Choroszewski.
Spotkanie zakończyła ciekawa refleksja i błogosławieństwo udzielone przez o. Adama Wyszyńskiego, dominikanina, który był jednym z widzów.

Zaduszki będą wystawione ponownie 5 listopada 2015 r o godz. 18:00 w Miejskim Domu Kultury w Augustowie przy Rynku Zygmunta Augusta 9. Serdecznie zapraszamy!

fot. Wojciech Kaszlej
[Not a valid template]