9 listopada 2015 | Zbigniew Kaszlej
To był bal! I to przez duże „B”, czyli pierwszy Augustowski Bal Niepodległości
 

W sobotę 7 listopada 2015 r. w augustowskiej restauracji „Albatros” odbył się wyjątkowy bal z okazji 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Już przy wejściu jego uczestników witał ….orzeł, godło Polski z lat 1919 – 1927, pięknie wyeksponowany na tle kompozycji z maków i rumianków. Jeszcze tylko biało-czerwony kotylion i już dziewczęta i młodzieńcy w strojach ludowych wprowadzali gości na salę balową o wyjątkowo eleganckim wystroju.

Więcej zdjęć na https://www.facebook.com/wojciechkaszlejfotografia/?fref=photo

Telegram Józefa Piłsudskiego z listopada 1918 r. notyfikujący „istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski” przywołał radość i entuzjazm pokolenia wskrzesicieli Rzeczypospolitej po 123 latach zaborów.

I tak z poczuciem dumy z osiągnięć przodków rozpoczęło się taneczne szaleństwo przy świetnie dobranej muzyce – brawa dla Jakuba Skorupy w roli DJ. Ściągnąć z parkietu uczestników balu potrafiły tylko doskonałe dania albatrosowej kuchni oraz niespodzianki przygotowane przez organizatorów: Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie i „Wodzireja Piotra”, czyli Piotra Skorupę.

Jedną z nich był występ Zespołu Tańca Ludowego „Bystry”, działającego pod opieką Haliny Poźniakowskiej przy Zespole Szkół Samorządowych w Augustowie. Porywający pokaz tańców i przyśpiewek z rejonu augustowsko – suwalskiego i – co warto podkreślić – świetna kapela doskonale wpisali się w balową atmosferę.

Wodzirej Piotr wraz z akordeonistą Łukaszem Wojtkiewiczem doprowadzili do pełniej integracji wokalnej w myśl hasła: „cała sala śpiewa z nami”. Oczywiście „Przybyli ułani pod okienko”, nie zabrakło też „Sokołów” i apelu „O mój rozmarynie rozwijaj się”. Wspólne śpiewanie, biesiadowanie, poloneza oraz inne korowody i atrakcje balu uwiecznił poprzez obiektyw aparatu fotograficznego Wojciech Kaszlej. Poza jego profesjonalnymi fotografiami pamiątką po balu pozostaną zabawne zdjęcia z fotobudki, gdzie w stylizacji bardzo umiejętnie pomagała Justyna Skorupa.

Wśród osób, które doceniły przywrócenie przedwojennej tradycji balu charytatywnego z okazji radosnego Święta Niepodległości znaleźli się proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego ksiądz Wojciech Jabłoński i Burmistrz Augustowa – Wojciech Walulik. Oni to przełamali jako pierwsi olbrzymi bochen chleba, którym dzielenie się w naturalny sposób budowało wśród uczestników balu wspólnotę.

Wspólnota to słowo – klucz tej przepięknej, patriotycznej inicjatywy balu z którego dochód posłuży dobru wspólnemu, czyli przywróceniu świetności kwaterze na augustowskim cmentarzu, upamiętniającej obrońców Ojczyzny.

Poprzez aukcję i darowizny zebraliśmy na ten cel 2210 złotych.

Było to możliwe dzięki hojności darczyńców i licytujących. Przedmiotem aukcji były dwa dzieła plastyczne: obraz Ireny Krzywińskiej, przekazany przez Mirę Kamińską, trafił w ręce Wojciecha Walulika, zaś kompozycję Krystyny Żelewskiej – Mirskiej, dar Barbary Spratek, wylicytowała Kaja Rożdżyńska – Stańczak. Bardzo cenne okazały się być bukiety kwiatów, które na aukcję przygotowała augustowska kwiaciarnia „Red Rose”. Wylicytowali je dla swych dam Sławomir Smoliński oraz Zbigniew Jurewicz. Łucja i Marek Paciorkowie wsparli polskie górnictwo ofiarowując na licytację tonę węgla kamiennego, która skusiła Barbarę Skorupę, zaś państwo Paciorkowie zakupili kwartalny karnet na basen w Augustowie, który na aukcję podarowało Centrum Sportu i Rekreacji. Karnet na dziesięć wejść na seanse filmowe do kina „Iskra” w Augustowie wylicytowali Jadwiga i Jan Karczewscy.
Dziękujemy też za ofiarność anonimowym darczyńcom.

Wracając do kluczowego słowa „wspólnota” zwróćmy uwagę na wspólnotę wolontariuszy, która bal zorganizowała i przeprowadziła bez wynagrodzenia. Poza osobami już wymienionymi pro publico bono pracował cały sztab ludzi od grafików do dekoratorów. To dzięki nim na otwartym dla wszystkich balu mogliśmy radośnie i pożytecznie świętować rocznicę odzyskania Niepodległości.

Spełniając prośby uczestników balu:
Zapraszamy za rok na II Augustowski Bal Niepodległości.

W imieniu organizatorów
Danuta Kaszlej
Prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie

Podobne artykuły
O sybirackich wspomnieniach Henryki Bogusławskiej ... Spotkanie z Henryką Pagniello z domu Bogusławską,  autorką wspomnień o zesłańczych losach pięciorga dzieci z bargłowskiej rodziny, zgromadziło liczne ...
Dzień Sybiraka i 77 rocznica napaści ZSRS na Polsk... "Po 1 września 17..." śpiewa Jacek Kaczmarski w "Balladzie wrześniowej". By o tym pamiętać zapraszamy Was do Augustowa na wydarzenia tematyczn...
Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej – 1... PamiętaMY! "W hołdzie Ofiarom Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku – bohaterom antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, którzy nie pogodz...
Premier RP w Augustowie 1.03. 2016 r.: „Praw...  Poniższy link przenosi do nagrania z augustowskich uroczystości: Relacja w Obiektywie TVP 3 Białystok Materiał prasowy Wydziału Promocji UM w A...
Augustowski Bal Niepodległości na zdjęciach –... Augustowski Bal Niepodległości 2015 to już historia, ale na szczęście utrwalona na zdjęciach Wojtka Kaszleja. Prezentujemy ostatnią ich partię. Jeśli...
Augustowski Bal Niepodległości już za cztery dni!... Przypominamy i zapraszamy! Cieszmy się Niepodległością, bo warto cieszyć się z tego co cenne. Taneczne szaleństwo w kolorze biało-czerwonym urozmaici...
Wpis dodano w kategoriach: Aktualności, Rocznice, Wydarzenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *