9 listopada 2015 | Zbigniew Kaszlej
To był bal! I to przez duże „B”, czyli pierwszy Augustowski Bal Niepodległości
 

W sobotę 7 listopada 2015 r. w augustowskiej restauracji „Albatros” odbył się wyjątkowy bal z okazji 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Już przy wejściu jego uczestników witał ….orzeł, godło Polski z lat 1919 – 1927, pięknie wyeksponowany na tle kompozycji z maków i rumianków. Jeszcze tylko biało-czerwony kotylion i już dziewczęta i młodzieńcy w strojach ludowych wprowadzali gości na salę balową o wyjątkowo eleganckim wystroju.

Więcej zdjęć na https://www.facebook.com/wojciechkaszlejfotografia/?fref=photo

Telegram Józefa Piłsudskiego z listopada 1918 r. notyfikujący „istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski” przywołał radość i entuzjazm pokolenia wskrzesicieli Rzeczypospolitej po 123 latach zaborów.

I tak z poczuciem dumy z osiągnięć przodków rozpoczęło się taneczne szaleństwo przy świetnie dobranej muzyce – brawa dla Jakuba Skorupy w roli DJ. Ściągnąć z parkietu uczestników balu potrafiły tylko doskonałe dania albatrosowej kuchni oraz niespodzianki przygotowane przez organizatorów: Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie i „Wodzireja Piotra”, czyli Piotra Skorupę.

Jedną z nich był występ Zespołu Tańca Ludowego „Bystry”, działającego pod opieką Haliny Poźniakowskiej przy Zespole Szkół Samorządowych w Augustowie. Porywający pokaz tańców i przyśpiewek z rejonu augustowsko – suwalskiego i – co warto podkreślić – świetna kapela doskonale wpisali się w balową atmosferę.

Wodzirej Piotr wraz z akordeonistą Łukaszem Wojtkiewiczem doprowadzili do pełniej integracji wokalnej w myśl hasła: „cała sala śpiewa z nami”. Oczywiście „Przybyli ułani pod okienko”, nie zabrakło też „Sokołów” i apelu „O mój rozmarynie rozwijaj się”. Wspólne śpiewanie, biesiadowanie, poloneza oraz inne korowody i atrakcje balu uwiecznił poprzez obiektyw aparatu fotograficznego Wojciech Kaszlej. Poza jego profesjonalnymi fotografiami pamiątką po balu pozostaną zabawne zdjęcia z fotobudki, gdzie w stylizacji bardzo umiejętnie pomagała Justyna Skorupa.

Wśród osób, które doceniły przywrócenie przedwojennej tradycji balu charytatywnego z okazji radosnego Święta Niepodległości znaleźli się proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego ksiądz Wojciech Jabłoński i Burmistrz Augustowa – Wojciech Walulik. Oni to przełamali jako pierwsi olbrzymi bochen chleba, którym dzielenie się w naturalny sposób budowało wśród uczestników balu wspólnotę.

Wspólnota to słowo – klucz tej przepięknej, patriotycznej inicjatywy balu z którego dochód posłuży dobru wspólnemu, czyli przywróceniu świetności kwaterze na augustowskim cmentarzu, upamiętniającej obrońców Ojczyzny.

Poprzez aukcję i darowizny zebraliśmy na ten cel 2210 złotych.

Było to możliwe dzięki hojności darczyńców i licytujących. Przedmiotem aukcji były dwa dzieła plastyczne: obraz Ireny Krzywińskiej, przekazany przez Mirę Kamińską, trafił w ręce Wojciecha Walulika, zaś kompozycję Krystyny Żelewskiej – Mirskiej, dar Barbary Spratek, wylicytowała Kaja Rożdżyńska – Stańczak. Bardzo cenne okazały się być bukiety kwiatów, które na aukcję przygotowała augustowska kwiaciarnia „Red Rose”. Wylicytowali je dla swych dam Sławomir Smoliński oraz Zbigniew Jurewicz. Łucja i Marek Paciorkowie wsparli polskie górnictwo ofiarowując na licytację tonę węgla kamiennego, która skusiła Barbarę Skorupę, zaś państwo Paciorkowie zakupili kwartalny karnet na basen w Augustowie, który na aukcję podarowało Centrum Sportu i Rekreacji. Karnet na dziesięć wejść na seanse filmowe do kina „Iskra” w Augustowie wylicytowali Jadwiga i Jan Karczewscy.
Dziękujemy też za ofiarność anonimowym darczyńcom.

Wracając do kluczowego słowa „wspólnota” zwróćmy uwagę na wspólnotę wolontariuszy, która bal zorganizowała i przeprowadziła bez wynagrodzenia. Poza osobami już wymienionymi pro publico bono pracował cały sztab ludzi od grafików do dekoratorów. To dzięki nim na otwartym dla wszystkich balu mogliśmy radośnie i pożytecznie świętować rocznicę odzyskania Niepodległości.

Spełniając prośby uczestników balu:
Zapraszamy za rok na II Augustowski Bal Niepodległości.

W imieniu organizatorów
Danuta Kaszlej
Prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie

Wpis dodano w kategoriach: Aktualności, Rocznice, Wydarzenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *