Nagrobki żołnierzy z I wojny światowej, osób pochodzących z parafii w Bargłowie Kościelnym zmarłych na Syberii, Sybiraków, ofiar niemieckich represji, uczestników walk o niepodległość Ojczyzny, żołnierzy Armii Krajowej.

fot. Zbigniew Kaszlej

 

W II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie​, 17 maja 2019 r. zorganizowaliśmy galę finałową XVII konkursu „Historia utrwalona na starej fotografii”. Swoje prace zaprezentowało 15. młodych autorów w dwóch kategoriach: „Czas zatrzymany w kadrze” i „Augustowskie tropy na obczyźnie”. Poza nagrodami w poszczególnych kategoriach wiekowych przyznano też nagrody specjalne.
Gratulujemy młodym badaczom historii i nauczycielom – opiekunom, dziękujemy jurorom i sponsorom konkursu.

fot. Maciej Godlewski
fot. Karolina Kuryło

Ten konkurs to przepis na historię bez nudy: ambitna młodzież, nauczyciele pasjonaci, historycy regionaliści, dobra koncepcja, sprawni organizatorzy i ofiarni sponsorzy.
Kolejny raz zobaczyliśmy, jakie ciekawe opowieści kryją domowe archiwa, poznaliśmy losy ludzi związanych z naszym regionem, było klimatycznie, wzruszająco, ciekawie.


Komunikat Komisji Konkursowej
XVII konkursu artystycznego „Historia utrwalona na starej fotografii”

fot. Karolina Kuryło

Komisja konkursowa kategorii „Czas zatrzymany w kadrze” w składzie:

Andrzej Matusiewicz – przewodniczący
Wojciech Batura – członek
Zbigniew Kaszlej – członek
Łukasz Faszcza – członek
Roman Rogoziński – członek

po zapoznaniu się ze złożonymi pracami konkursowymi oraz po wysłuchaniu publicznej prezentacji prac, dokonanej przez autorów podczas gali finałowej w dniu 17 maja 2019 r. w II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie, postanowiła przyznać:

W kategorii szkoły podstawowe

  • I nagrodę: Jakub Puchlik, Patryk Wysocki – „Gajowy z Balinki”, opiekun Emil Malesiński, Szkoła Podstawowa im. K. Brzostowskiego w Sztabinie
fot. Karolina Kuryło
  • II nagrodę: Patrycja Szyper, Mikołaj Czerwiński -„Daleko od domu”, opiekun  Joanna Maciejewska, Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Krasnymborze
fot. Karolina Kuryło

III nagrodę: Dominika Daniszewska – „Dalej przez życie…” , opiekun Joanna Maciejewska, Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Krasnymborze

fot. Karolina Kuryło

Wyróżnienie:Karolina Chodorowska, Kinga Szkiłądź –
„Jak Bolesław Niemców wiózł”, opiekun Emil Malesiński, Szkoła Podstawowa w Jaminach

fot. Karolina Kuryło

W kategorii klasy gimnazjalne

– I nagrodę: Maciej Białous – „Dziadek perkusista”, opiekun Joanna Maciejewska, Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Krasnymborze

fot. Karolina Kuryło

– II nagrodę: Oliwia Broś – „Marynarze z kutra KP – 120”, opiekun Emil Malesiński, Szkoła Podstawowa im. K. Brzostowskiego w Sztabinie.

W kategorii szkoły ponadpodstawowe

– I nagrodę: Maciej Kowalewski, Kacper Krawczuk (Tomasz Milanowski – pomoc multimedialna) – „Fotograficzny spacer po Augustowie 50 lat temu utrwalony przez Mojego Pradziadka”, opiekun Jacek Bednarczyk, Augustowskie Centrum Edukacyjne

fot. Karolina Kuryło

– II nagrodę: Michał Aleksandrowicz – „Zawsze niech będzie słońce…”, opiekun Maria Kisielewska , II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie 

Przyznano także nagrody specjalne:

Nagrodę Nadleśniczego Nadleśnictwa Płaska otrzymali:
Jakub Puchlik, Patryk Wysocki za pracę  „Gajowy z Balinki”.

Nagrodę Muzeum Ziemi Augustowskiej otrzymali:
Jakub Puchlik, Patryk Wysocki za pracę „Gajowy z Balinki”.

fot. Karolina Kuryło

Nagrodę Publiczności otrzymała Milena Łosińska za zaprezentowaną w kategorii „Augustowskie tropy na obczyźnie” pracę  „Przyszedł w takich kompikach na nogach …”, opiekun Maria Kisielewska, II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie


Augustów, dn. 17.05.2019 r. Podpisy jurorów

fot. Karolina Kuryło

Protokół komisji konkursu „Historia utrwalona na starej fotografii”    

Kategoria: Augustowskie tropy na obczyźnie
Edycja XVII z 2019 r.

fot. Karolina Kuryło

Komisja w składzie :
Janina Pietrzak
Małgorzata Dworak
Irena Drowdwiłło – Batura

zapoznała się z pracami, których w bieżącej edycji konkursu napłynęły dwie.

W związku z małą ich ilością, punktem odniesienia przy ocenie były prace konkursowe z poprzednich lat.

W kategorii szkół podstawowych napłynęła jedna praca pt. „Numer 2247” Julii Bejnarowicz i Amelii Niedzielko z klasy VII Szkoły Podstawowej im. Anastazji Milewskiej w Lipsku, napisana pod kierunkiem nauczycielki historii Krystyny Żabickiej.

Komisja przyznaje autorkom pierwszą nagrodę.

fot. Karolina Kuryło

Opisują one wojenne losy mieszkańca wsi Rogożyn Nowy Czesława Mickiewicza i epizody z życia z tych samych wydarzeń jego sąsiada – Jana Rusieckiego – niemieckich jeńców wojennych z września 1939 roku.

Praca wyróżnia się rzetelnością, konsekwencją w wykorzystaniu systematycznie ułożonych licznych źródeł, emocjonalnym stosunkiem autorek do opisywanych postaci i ich przeżyć.

W kategorii szkół ponadpodstawowych napłynęła jedna praca pt. „ Przyszedł w takich klompikach na nogach … O zsyłce na Syberię i szczęściu rodzinnym – ze wspomnień babci Heleny” Mileny Łosińskiej z klasy I II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie. Opiekę nad pracą sprawowała Maria Kisielewska.

Komisja podjęła po dyskusji decyzję o przyznaniu autorce drugiego miejsca w tej kategorii.

fot. Karolina Kuryło

Wnuczka Milena opowiada o życiu babci Heleny z domu Zyskowskiej z Żarnowa i jej rodziny na Syberii, zesłanej 10 lutego 1940 roku.

Materiałów z tamtych lat autorka miała bardzo niewiele. Dziadkowie nie żyją. Nie zachowały się dokumenty ikonograficzne z Syberii. Pozostały jedynie wspomnienia babci, spisane w 1991 roku i wysłuchane fragmentaryczne wspomnienia starszych członków rodziny. Ikonografię uzupełniła mapką z miejscem zesłania – Kwitokiem i planem łagru, wykonanym przez innego Sybiraka, pochodzącego spod Grajewa.

Autorka rozszerzyła swoje badania na czasy powrotu z zesłania i założenia rodziny. Zdjęć ujęła sporo i skomentowała je wiadomościami etnograficznymi i genealogicznymi. Praca wzruszająca, która wymagała od wnuczki wielu starań.

Augustów, 15 maja 2019 r. Podpisy jurorek

A wcześniej…

Przed finałem konkursu, 14 maja br., zaprosiliśmy uczestników na szkolenie prowadzone przez Andrzeja Matusiewicza oraz objazd historyczny współorganizowany z Nadleśnictwem Płaska. Naszymi przewodnikami byli Irena i Wojciech Baturowie.

fot. Karolina Kuryło

Tak wiele i tak cennych przedsięwzięć mogło zaistnieć dzięki pracy organizatorów, jurorów oraz dzięki sponsorom. Wyrażamy wdzięczność wszystkim, którzy wsparli konkurs materialnie. Dziękujemy:

  • Staroście Augustowskiemu Jarosławowi Szlaszyńskiemu oraz Zarządowi Powiatu Augustowskiego 
  • Burmistrzowi Miasta Augustów – Mirosławowi Karolczukowi
  • Nadleśniczemu Nadleśnictwa Płaska – Romanowi Rogozińskiemu
  • Dyrektorowi Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku – Piotrowi Kardeli
  • Właścicielom Baru „Abro” w Szczebrze – państwu Roszkowskim
  • Właścicielowi Przedsiębiorstwa Ślepsk – Józefowi Wiszniewskiemu
  • Dyrektorowi Brunswick Marine w Polsce – Waldemarowi Sikorze

Dziękujemy za atrakcyjne bony podarunkowe przekazane przez :

  • Centrum  Sportu i Rekreacji  w Augustowie
  • Kino  Iskra
  • Pizzernię Toni  Peperoni, Szuflada-Bistro, Park Pab, Grill Bar
fot. Maciej Godlewski

Dziękujemy uczniom II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie za pomoc w organizacji konkursu, a szczególnie: Kasi Puczyłowskiej, Ewie Chomiczewskiej i Kasi Krawczuk za relację z objazdu historycznego, Julii Kopiczko i Szymonowi Gejzlerowi za prowadzenie gali finałowej, Karolinie Kuryło i Maciejowi Godlewskiemu za zdjęcia, Szymonowi Ewce, Michałowi Wasilewskiemu i Sebastianowi Szyperkowi za obsługę techniczną, klasie I a za wszystko 🙂
Do zobaczenia za rok na XVIII edycji konkursu!

Zespół organizujący konkurs – nauczycielki II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie: Danuta Kaszlej, Emilia Faszcza, Elżbieta Sturgulewska, Maria Kisielewska we współpracy z Dyrekcją: Barbarą Koronkiewicz i Tomaszem Choroszewskim.
Tekst opracowała Danuta Kaszlej.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu Macieja Godlewskiego z gali finałowej:

5 maja 2019 | Zbigniew Kaszlej
Witaj majowa jutrzenko …. A.D. 2019
 

Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się na Rynku Zygmunta Augusta w Augustowie występem Orkiestry Dętej OSP Augustów-Lipowiec, działającej przy Augustowskich Placówkach Kultury. Licznie reprezentowane były poczty sztandarowe augustowskich szkół, instytucji i związków. Po okolicznościowym przemówieniu Burmistrza Mirosława Karolczuka pod pomnikiem „Tym, którzy oddali swe życie za wolną i sprawiedliwą Ojczyznę” złożone zostały kwiaty i zapalone znicze. Wiązanki od władz samorządowych złożyli: Bogdan Dyjuk – Radny Sejmiku Samorządowego Województwa Podlaskiego, Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski wraz z członkami Zarządu Powiatu, Mirosław Karolczuk wraz z zastępcą i Przewodniczącym Rady Miasta. Były wiązanki od środowisk kombatanckich, kwiaty od Związku Sybiraków złożyła Barbara Czartoszewska, kwiaty od augustowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej złożył Zbigniew Kaszlej. Cieszyła liczna obecność przebywających w Augustowie warszawskich środowisk niepodległościowych. Wiązanki kwiatów złożyły reprezentacje: Instytutu Historycznego NN im. prof. Andrzeja Ostoja Owsianego, Rady Krajowej NSZZ „Solidarność”, Okręgu Warszawa-Wschód Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Prezesem Mirosławem Widlickim.
Uroczysta msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem księdza dziekana Wojciecha Jabłońskiego w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej NSJ zakończyła obchody narodowego Święta Konstytucji 3 Maja w Augustowie.     

Tekst i fot. Zbigniew Kaszlej