17 maja 2019 | Danuta Kaszlej
XVII konkurs „Historia utrwalona na starej fotografii” rozstrzygnięty!
 

W II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie​, 17 maja 2019 r. zorganizowaliśmy galę finałową XVII konkursu „Historia utrwalona na starej fotografii”. Swoje prace zaprezentowało 15. młodych autorów w dwóch kategoriach: „Czas zatrzymany w kadrze” i „Augustowskie tropy na obczyźnie”. Poza nagrodami w poszczególnych kategoriach wiekowych przyznano też nagrody specjalne.
Gratulujemy młodym badaczom historii i nauczycielom – opiekunom, dziękujemy jurorom i sponsorom konkursu.

fot. Maciej Godlewski
fot. Karolina Kuryło

Ten konkurs to przepis na historię bez nudy: ambitna młodzież, nauczyciele pasjonaci, historycy regionaliści, dobra koncepcja, sprawni organizatorzy i ofiarni sponsorzy.
Kolejny raz zobaczyliśmy, jakie ciekawe opowieści kryją domowe archiwa, poznaliśmy losy ludzi związanych z naszym regionem, było klimatycznie, wzruszająco, ciekawie.


Komunikat Komisji Konkursowej
XVII konkursu artystycznego „Historia utrwalona na starej fotografii”

fot. Karolina Kuryło

Komisja konkursowa kategorii „Czas zatrzymany w kadrze” w składzie:

Andrzej Matusiewicz – przewodniczący
Wojciech Batura – członek
Zbigniew Kaszlej – członek
Łukasz Faszcza – członek
Roman Rogoziński – członek

po zapoznaniu się ze złożonymi pracami konkursowymi oraz po wysłuchaniu publicznej prezentacji prac, dokonanej przez autorów podczas gali finałowej w dniu 17 maja 2019 r. w II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie, postanowiła przyznać:

W kategorii szkoły podstawowe

  • I nagrodę: Jakub Puchlik, Patryk Wysocki – „Gajowy z Balinki”, opiekun Emil Malesiński, Szkoła Podstawowa im. K. Brzostowskiego w Sztabinie
fot. Karolina Kuryło
  • II nagrodę: Patrycja Szyper, Mikołaj Czerwiński -„Daleko od domu”, opiekun  Joanna Maciejewska, Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Krasnymborze
fot. Karolina Kuryło

III nagrodę: Dominika Daniszewska – „Dalej przez życie…” , opiekun Joanna Maciejewska, Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Krasnymborze

fot. Karolina Kuryło

Wyróżnienie:Karolina Chodorowska, Kinga Szkiłądź –
„Jak Bolesław Niemców wiózł”, opiekun Emil Malesiński, Szkoła Podstawowa w Jaminach

fot. Karolina Kuryło

W kategorii klasy gimnazjalne

– I nagrodę: Maciej Białous – „Dziadek perkusista”, opiekun Joanna Maciejewska, Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Krasnymborze

fot. Karolina Kuryło

– II nagrodę: Oliwia Broś – „Marynarze z kutra KP – 120”, opiekun Emil Malesiński, Szkoła Podstawowa im. K. Brzostowskiego w Sztabinie.

W kategorii szkoły ponadpodstawowe

– I nagrodę: Maciej Kowalewski, Kacper Krawczuk (Tomasz Milanowski – pomoc multimedialna) – „Fotograficzny spacer po Augustowie 50 lat temu utrwalony przez Mojego Pradziadka”, opiekun Jacek Bednarczyk, Augustowskie Centrum Edukacyjne

fot. Karolina Kuryło

– II nagrodę: Michał Aleksandrowicz – „Zawsze niech będzie słońce…”, opiekun Maria Kisielewska , II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie 

Przyznano także nagrody specjalne:

Nagrodę Nadleśniczego Nadleśnictwa Płaska otrzymali:
Jakub Puchlik, Patryk Wysocki za pracę  „Gajowy z Balinki”.

Nagrodę Muzeum Ziemi Augustowskiej otrzymali:
Jakub Puchlik, Patryk Wysocki za pracę „Gajowy z Balinki”.

fot. Karolina Kuryło

Nagrodę Publiczności otrzymała Milena Łosińska za zaprezentowaną w kategorii „Augustowskie tropy na obczyźnie” pracę  „Przyszedł w takich kompikach na nogach …”, opiekun Maria Kisielewska, II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie


Augustów, dn. 17.05.2019 r. Podpisy jurorów

fot. Karolina Kuryło

Protokół komisji konkursu „Historia utrwalona na starej fotografii”    

Kategoria: Augustowskie tropy na obczyźnie
Edycja XVII z 2019 r.

fot. Karolina Kuryło

Komisja w składzie :
Janina Pietrzak
Małgorzata Dworak
Irena Drowdwiłło – Batura

zapoznała się z pracami, których w bieżącej edycji konkursu napłynęły dwie.

W związku z małą ich ilością, punktem odniesienia przy ocenie były prace konkursowe z poprzednich lat.

W kategorii szkół podstawowych napłynęła jedna praca pt. „Numer 2247” Julii Bejnarowicz i Amelii Niedzielko z klasy VII Szkoły Podstawowej im. Anastazji Milewskiej w Lipsku, napisana pod kierunkiem nauczycielki historii Krystyny Żabickiej.

Komisja przyznaje autorkom pierwszą nagrodę.

fot. Karolina Kuryło

Opisują one wojenne losy mieszkańca wsi Rogożyn Nowy Czesława Mickiewicza i epizody z życia z tych samych wydarzeń jego sąsiada – Jana Rusieckiego – niemieckich jeńców wojennych z września 1939 roku.

Praca wyróżnia się rzetelnością, konsekwencją w wykorzystaniu systematycznie ułożonych licznych źródeł, emocjonalnym stosunkiem autorek do opisywanych postaci i ich przeżyć.

W kategorii szkół ponadpodstawowych napłynęła jedna praca pt. „ Przyszedł w takich klompikach na nogach … O zsyłce na Syberię i szczęściu rodzinnym – ze wspomnień babci Heleny” Mileny Łosińskiej z klasy I II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie. Opiekę nad pracą sprawowała Maria Kisielewska.

Komisja podjęła po dyskusji decyzję o przyznaniu autorce drugiego miejsca w tej kategorii.

fot. Karolina Kuryło

Wnuczka Milena opowiada o życiu babci Heleny z domu Zyskowskiej z Żarnowa i jej rodziny na Syberii, zesłanej 10 lutego 1940 roku.

Materiałów z tamtych lat autorka miała bardzo niewiele. Dziadkowie nie żyją. Nie zachowały się dokumenty ikonograficzne z Syberii. Pozostały jedynie wspomnienia babci, spisane w 1991 roku i wysłuchane fragmentaryczne wspomnienia starszych członków rodziny. Ikonografię uzupełniła mapką z miejscem zesłania – Kwitokiem i planem łagru, wykonanym przez innego Sybiraka, pochodzącego spod Grajewa.

Autorka rozszerzyła swoje badania na czasy powrotu z zesłania i założenia rodziny. Zdjęć ujęła sporo i skomentowała je wiadomościami etnograficznymi i genealogicznymi. Praca wzruszająca, która wymagała od wnuczki wielu starań.

Augustów, 15 maja 2019 r. Podpisy jurorek

A wcześniej…

Przed finałem konkursu, 14 maja br., zaprosiliśmy uczestników na szkolenie prowadzone przez Andrzeja Matusiewicza oraz objazd historyczny współorganizowany z Nadleśnictwem Płaska. Naszymi przewodnikami byli Irena i Wojciech Baturowie.

fot. Karolina Kuryło

Tak wiele i tak cennych przedsięwzięć mogło zaistnieć dzięki pracy organizatorów, jurorów oraz dzięki sponsorom. Wyrażamy wdzięczność wszystkim, którzy wsparli konkurs materialnie. Dziękujemy:

  • Staroście Augustowskiemu Jarosławowi Szlaszyńskiemu oraz Zarządowi Powiatu Augustowskiego 
  • Burmistrzowi Miasta Augustów – Mirosławowi Karolczukowi
  • Nadleśniczemu Nadleśnictwa Płaska – Romanowi Rogozińskiemu
  • Dyrektorowi Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku – Piotrowi Kardeli
  • Właścicielom Baru „Abro” w Szczebrze – państwu Roszkowskim
  • Właścicielowi Przedsiębiorstwa Ślepsk – Józefowi Wiszniewskiemu
  • Dyrektorowi Brunswick Marine w Polsce – Waldemarowi Sikorze

Dziękujemy za atrakcyjne bony podarunkowe przekazane przez :

  • Centrum  Sportu i Rekreacji  w Augustowie
  • Kino  Iskra
  • Pizzernię Toni  Peperoni, Szuflada-Bistro, Park Pab, Grill Bar
fot. Maciej Godlewski

Dziękujemy uczniom II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie za pomoc w organizacji konkursu, a szczególnie: Kasi Puczyłowskiej, Ewie Chomiczewskiej i Kasi Krawczuk za relację z objazdu historycznego, Julii Kopiczko i Szymonowi Gejzlerowi za prowadzenie gali finałowej, Karolinie Kuryło i Maciejowi Godlewskiemu za zdjęcia, Szymonowi Ewce, Michałowi Wasilewskiemu i Sebastianowi Szyperkowi za obsługę techniczną, klasie I a za wszystko 🙂
Do zobaczenia za rok na XVIII edycji konkursu!

Zespół organizujący konkurs – nauczycielki II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie: Danuta Kaszlej, Emilia Faszcza, Elżbieta Sturgulewska, Maria Kisielewska we współpracy z Dyrekcją: Barbarą Koronkiewicz i Tomaszem Choroszewskim.
Tekst opracowała Danuta Kaszlej.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu Macieja Godlewskiego z gali finałowej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *