28 lutego 2016 r. zapraszamy augustowian i wszystkich chętnych do uczczenia Żołnierzy Niezłomnych – Wyklętych poprzez udział w biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.
Pomysłodawcą projektu jest Fundacja Wolność i Demokracja, a organizatorami Powiat Augustowski, Urząd Miasta Augustowa, Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie oraz Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie.

Bieg organizujemy już po raz drugi – zapraszamy do obejrzenia zdjęć z 2015 r., bo one najlepiej przypomną wspaniałą atmosferę tego wydarzenia: http://akklub.pl/aktualnosci/tropem-wilczym-bieg-pamieci-holdzie-zolnierzom-wykletym-fotoreportaz/

Pobiec w hołdzie Niezłomnym – Wyklętym można na trzech dystansach: 1000 m (dla uczniów gimnazjów), 5000 m oraz 1963 m. Ostatni dystans symbolizuje datę zastrzelenia w czasie obławy Józefa Franczaka „Lalka”, ostatniego z Wyklętych.

Warunkiem uczestnictwa w biegach jest dokonanie prawidłowej rejestracji na stronie www.akklub.pl/rejestracja-tropemwilczym oraz wniesienie opłaty w wysokości 10,00 zł – bieg 1963 m, 20 zł – bieg 5 km. Bieg dla gimnazjalistów jest bezpłatny. Szczegóły zawarliśmy w regulaminie oraz formularzu rejestracyjnym.

Każdy uczestnik zakwalifikowany do biegów (300 osób zarejestrowanych elektronicznie, reprezentanci gimnazjów oraz wolontariusze) otrzymuje pakiet startowy a w nim: numer startowy, pamiątkową koszulkę, materiały o Żołnierzach Wyklętych, ciepły posiłek  oraz – po zakończeniu biegu – medal pamiątkowy.

Bieg rozpoczniemy o godzinie 12.00 na bulwarach jeziora Necko, przy amfiteatrze (ul Zarzecze).

Jeśli nie chcesz lub nie możesz biegać – przyjdź, by kibicować i zyskać informacje o żołnierzach polskiego podziemia antykomunistycznego walczących o wolność w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Na ziemi augustowsko – suwalskiej toczyli tę walkę do jesieni 1954 r.

O inicjatywach towarzyszących biegowi i pełnym programie obchodów w Augustowie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będziemy informować w kolejnych wpisach na tej stronie oraz na https://www.facebook.com/events/1974499666108584/.

Dołącz do nas – oddajmy wspólnie hołd Żołnierzom Niezłomnym – Wyklętym!

Przejdź do formularza rejestracyjnego.

20 stycznia 2016 | Danuta Kaszlej
Zapal znicz Powstańcom Styczniowym!
 

Byli nauczycielami patriotyzmu dla kolejnych pokoleń Polaków…

22 stycznia przypada 153 rocznica wybuchu największego polskiego powstania narodowego.
Wraz z Nadleśniczym Nadleśnictwa Augustów zachęcamy:

Zapalmy światła pamięci na powstańczych mogiłach i w miejscach, gdzie walczyli i ginęli uczestnicy zrywu wolnościowego z lat 1863-1864.

W naszym regionie znanych jest kilkanaście takich miejsc.
Apelujemy do młodych – ferie sprzyjają wyprawom bliższym i dalszym, więc wypytajcie o miejsca związane z powstaniem styczniowym i wybierzcie się tam.
Gdy dotrzecie – zróbcie fotografię tego miejsca ze zniczem dla Powstańca i prześlijcie wraz z opisem jego lokalizacji, danymi autora fotografii oraz (ewentualnie) innych uczestników wyprawy na: kaszlej@wp.pl.
Będziemy publikować nadsyłane fotografie na http://akklub.pl/ oraz https://www.facebook.com/. Staniecie się w ten sposób współautorami mapy z aktualnymi zdjęciami miejsc związanych z powstaniem styczniowym – może nie są one wszystkim znane?

Zależy nam na młodzieży, ale naszą akcję kierujemy do wszystkich niezależnie od wieku, zawodu, koloru oczu i poglądów – byleby zdjęcia dotyczyły pamiątek po powstaniu 1863-1864 zlokalizowanych na ziemi augustowskiej, sejneńskiej bądź suwalskiej. Cieszymy się, że udział w akcji zadeklarowali już leśnicy.
Czekamy na zdjęcia codziennie aż do 15 lutego 2016 r.

Osobie, która nadeśle jako pierwsza zdjęcie oraz tej, która odwiedzi najwięcej miejsc i zrobi tam fotografię ze zniczem dla Powstańca, gwarantujemy nagrodę – niespodziankę.

W imieniu organizatorów akcji
Danuta Kaszlej
Prezes Klubu im. Armii Krajowej w Augustowie

PS
Wśród informacji o organizowanych przez nas obchodach poprzednich rocznic powstania, można znaleźć tropy do miejsc związanych z powstaniem styczniowym:
http://akklub.pl/sesje/obchody-150-rocznicy-powstania-styczniowego-w-powiecie-augustowskim/
http://akklub.pl/sesje/uczcilismy-powstancow-1863-r/
http://akklub.pl/sesje/fotoreportaz-z-sesji-klubu-historycznego-im-armii-krajowej-w-augustowie-ktora-odbyla-sie-8-kwietnia-2014-r/
http://akklub.pl/aktualnosci/krzyze-pamieci-nad-jeziorem-brozane-na-uroczysku-plaskie/
http://akklub.pl/aktualnosci/upamietnilismy-poleglych-nad-jeziorem-brozane-powstancow-styczniowych-fotoreportaz-z-14-czerwca-2014-r-obchodow-69-rocznicy-o/
http://akklub.pl/aktualnosci/zyje-pamiec-powstaniu-styczniowym-1863-r/

15 stycznia 2016 | Zbigniew Kaszlej
Spotkanie opłatkowe Sybiraków
 

W niedzielę, 10 stycznia 2016 r., augustowscy Sybiracy złożyli sobie i zaproszonym gościom życzenia na spotkaniu opłatkowym.
Uroczystości rozpoczęły się w Kościele p.w. Jana Chrzciciela, gdzie mszy świętej koncelebrowanej w ich intencji przewodniczył Kapelan Sybiraków ks. prałat Wojciech Kalinowski.
W Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Augustowie świąteczną atmosferę stworzył chór szkolny, kierowany przez Lenę Olechowską, angażując wszystkich przybyłych w śpiewanie kolęd.
Sybirakom i ich rodzinom życzenia złożyli m.in. władze powiatu, miasta Augustowa, przedstawiciele zaprzyjaźnionych stowarzyszeń i środowisk. Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie reprezentowali: Danuta Kaszlej – Prezes i Zbigniew Kaszlej – Wiceprezes.
Dyrektor szkoły – Henryka Rzepecka, wicedyrektor Anna Jakucewicz, nauczyciele i uczniowie augustowskiego Gimnazjum nr 2 po raz kolejny pięknie ugościli i uhonorowali społeczność, której imię noszą. Gratulujemy!
Zbigniew Kaszlej
[Not a valid template]

 

15 stycznia 2016 | Zbigniew Kaszlej
Akowski opłatek A.D. 2016
 

Mieliśmy zaszczyt współorganizować spotkanie opłatkowe członków augustowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Augustowie.
W święto Trzech Króli, 6 stycznia 2016 r., po mszy świętej w intencji poległych i zmarłych żołnierzy Armii Krajowej, którą koncelebrował ksiądz Wojciech Jabłoński – proboszcz parafii NSJ w Augustowie, ciąg dalszy uroczystości miał miejsce w restauracji „Albatros”, gdzie obowiązki gospodarza godnie pełniła Halina Kochanowska – sekretarz augustowskiego koła ŚZŻAK.
W spotkaniu uczestniczyli żołnierze Armii Krajowej, rodziny zmarłych członków koła oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych środowisk. Akowcy gościli m.in. księdza infułata Antoniego Kochańskiego i księdza prałata Jana Wróblewskiego, władze powiatu i miasta Augustowa w osobach Jarosława Szlaszyńskiego – Starosty i Katarzyny Beaty Sturgulewskiej – Wicestarosty, Wojciecha Walulika – Burmistrza Miasta i Mirosława Karolczuka – zastępcy Burmistrza, przedstawicieli Sybiraków: Prezesa augustowskiego koła – Jerzego Sienkiewicza oraz Barbarę i Antoniego Czartoszewskich. Obecna była Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 im. Armii Krajowej w Augustowie – Janina Osewska, Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie reprezentowali: Danuta Kaszlej – Prezes i Zbigniew Kaszlej – Wiceprezes.
Wspólna modlitwa w intencji zmarłych żołnierzy Armii Krajowej i o zdrowie żyjących, serdeczne życzenia i łamanie się opłatkiem, wspólne śpiewanie kolęd i pieśni partyzanckich a nade wszystko rozmowy, rozmowy i jeszcze raz rozmowy tworzyły klimat tego, tak potrzebnego spotkania środowisk kombatanckich.
Zbigniew Kaszlej

[Not a valid template]