17 i 18 września br. były w Augustowie dniami przesyconymi historią. Wydarzenia o których trzeba pamiętać – napaść Związku Sowieckiego na Polskę i obchodzony 17 września Dzień Sybiraka pozwoliły wprowadzić w klubową działalność nowy rocznik licealistów.
Mieliśmy też ciekawą możliwość poznania młodych Polaków z Wileńszczyzny i ich opiekunów. Podjęliśmy wspólne działania z trzydziestoosobową grupą młodzieży z Wileńszczyzny, która wraz z uczniami II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sejnach brała udział w projekcie edukacyjnym Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej. Zaproponowaliśmy takie formy, by aktywność młodych ludzi służyła zarówno poznaniu siebie, jak i dziejów przodków. Była i radość z bycia razem, i wspólny wysiłek odkrywania przeszłości,  i pełne skupienia chwile refleksji, modlitwy i oddania hołdu polskim patriotom.

Rozpoczęliśmy dzień od  wspólnego rejsu statkiem Żeglugi Augustowskiej po Netcie i naszych jeziorach do Studzienicznej.
rejs-1
ZOBACZ CAŁY ARTYKUŁ

 

17 września 2016 r. (już po raz drugi) Zespół Najlepsza kawa tylko „U Turka” zaprosił na grę miejską, której celem jest przybliżenie jej uczestnikom informacji dotyczących
„Domu Turka” – augustowskiej siedziby NKWD i PUBP, miejsca represji komunistycznych.

Współpracowaliśmy przy tworzeniu scenariusza gry oraz zgłosiliśmy udział w niej 10 zespołów. A były to zespoły nietypowe – młodzież z II LO w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie była w nich nie tylko uczestnikami gry, ale też przewodnikami po naszym mieście dla polskiej młodzieży z Wileńszczyzny.

Gratulujemy zajęcia drugiego i trzeciego miejsca na podium augustowsko – wileńskim drużynom a wyrazy uznania skaładamy zwycięskiej drużyny harcerek 🙂

Wszystko na zdjęciach – prezentujemy fotoreportaż  Zbigniewa Kaszleja
[Not a valid template]

 

 

„Po 1 września 17…” śpiewa Jacek Kaczmarski w „Balladzie wrześniowej”. By o tym pamiętać zapraszamy Was do Augustowa na wydarzenia tematycznie związane z 77 rocznicą napaści ZSRS na Polskę. Jest to jednocześnie Dzień Sybiraka.
Na zakończenie tego bogatego w inicjatywy wielu podmiotów dnia zaśpiewa Grzegorz Kucharzewski.
O historii tej ziemi nikt nie śpiewa jak On!

kon

Zapraszamy w imieniu wszystkich organizatorów na koncert i wydarzenia go poprzedzające 🙂
Informujemy o tych, w których uczestniczymy bądź je organizujemy.

17 września 2016 r. (sobota)

12.00 – 15.00 – II Gra Miejska organizowana przez ZESPÓŁ NAJLEPSZA KAWA TYLKO „U TURKA”, mająca na celu upowszechnienie wiedzy o miejscu represji komunistycznych – o „Domu Turka”, będącym siedzibą NKWD a następnie PUBP w Augustowie (początek na Rynku Zygmunta Augusta)
17.00 – msza święta w intencji Sybiraków w kościele pw. Miłosierdzia Bożego na Barakach. Po jej zakończeniu chcemy zapalić światełka pamięci pod pomnikami Sybiraków, Akowców (kwatera na augustowskim cmentarzu) i  Żołnierzy Wyklętych poległych na Kresach (ul. Portowa).
O godz. 19.00  w Miejskim Domu Kultury w Augustowie rozpocznie się koncert Grzegorza Kucharzewskiego „Listy z…”
Po raz kolejny już usłyszymy w Augustowie sejneńskiego barda, który w swym repertuarze ma pieśni o tematyce sybirackiej, a także dotyczące Obławy Augustowskiej i inne z historią w tle.

Serdecznie zapraszamy, wstęp na koncert jest wolny.

Z zaproszenia skorzysta też trzydziestoosobowa grupa młodzieży z Wileńszczyzny, która uczestniczy w projekcie Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej. Dziękujemy Stowarzyszeniu Łagierników za zaproszenie naszych „klubowiczów” do wspólnych działań z polskimi rówieśnikami z Litwy. W sobotnie przedpołudnie
uczniowie II LO w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie wraz z polską młodzieżą z Wileńszczyzny oraz z Sejn będą wspólnie poznawać piękno ziemi augustowskiej i jej historię podczas rejsu statkiem do Studzienicznej. Dziękujemy za życzliwość Dyrektorowi Żeglugi Augustowskiej.
Następnie razem wezmą udział w kolejnych wydarzeniach tego dnia. Obiecujemy relację.

Danuta i Zbigniew Kaszlejowie

8 września 2016 | Zbigniew Kaszlej
Rocznica bitwy na Osowych Grzędach
 

W czwartek 8 września 2016 r. miały miejsce obchody 72. rocznicy bitwy stoczonej przez 9 Pułk Strzelców Konnych AK z Niemcami w ramach Akcji „Burza”. We mszy świętej koncelebrowanej w kościele p.w. Narodzenia NMP w Rajgrodzie, którą sprawowali: ks. prałat dr. Czesław Oleksy, ks. prałat Hieronim Mojżuk oraz ks. dr hm. Tadeusz Białous, który wygłosił także homilię, uczestniczyło kilkanaście pocztów sztandarowych szkół i instytucji oraz kombatanci, władze administracyjne i samorządowe, służby  i straże, mieszkańcy Rajgrodu. Ciąg dalszy uroczystości miał miejsce przy pomniku usytuowanym w rejonie Osowych Grzęd. Na tegoroczną rocznicę przybyło dwóch uczestników bitwy, wśród nich był Alfons Gorajewski z  Żarnowa Pierwszego, członek augustowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Po okolicznościowych przemówieniach miało miejsce złożenie wieńców i zapalenie zniczy przy pomniku. Żołnierska grochówka zakończyła tą ważna dla społeczności Rajgrodu i Grajewa uroczystość. Fot. i tekst Zbigniew Kaszlej [Not a valid template]

3 września 2016 | Danuta Kaszlej
Zmarł Józef Wasilewski (1926 – 2016)
 

Zawiadamiamy z żalem, że 2 września 2016 r. zmarł Józef Wasilewski, Sybirak. Zatroskany o zachowanie pamięci o losach zesłańców, łagierników, Żołnierzy Wyklętych dzielił się z nami swoją wiedzą i wskazywał innych świadków historii. Uczestniczył w sesjach i innych przedsięwzięciach Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie, był niezmordowanym chorążym sybirackiego pocztu sztandarowego.
Odszedł w wieku 90 lat.
Niech spoczywa w Panu…
Józef Wasilewski

2 września 2016 | Zbigniew Kaszlej
Odwiedziliśmy polskie miejsca pamięci na Litwie
 

31 sierpnia 2016 r. zapaliliśmy znicze w miejscach ważnych dla naszej narodowej pamięci.

Byliśmy w Dubiczach w Puszczy Rudzkiej, u źródeł Uły i Kotry. Tam, przed kościołem parafialnym, znajduje się mogiła powstańców styczniowych z 1863 r. Pochowany tu jest płk Ludwik Narbutt wraz z innymi powstańcami. Pomnik wykonany został w 1933 r. z inicjatywy 76. pułku piechoty z Lidy. Staraniem polskiej Rady Pamięci Ochrony Walk i Męczeństwa pomnik został ostatnio odnowiony.
Tuż obok na parafialnym cmentarzu znajduje się mogiła dziesięciu partyzantów z oddziałów AK, poległych w 1944 r.: w maju – w potyczce z Niemcami, a w sierpniu – z Sowietami. O mogiłę zadbało Stowarzyszenie Odra – Niemen oraz samorząd Rejonu Solecznickiego.
[Not a valid template]

Byliśmy w Kowalkach k/Dubicz, gdzie znajduje się pomnik wzniesiony staraniem Fundacji „Wolność i Demokracja” w miejscu śmierci Jana Borysewicza „Krysi”. Byliśmy z młodzieżą dwa lata temu na uroczystości jego odsłonięcia. Postawiony w miejscu śmierci „Krysi”, został następnie przeniesiony bliżej wiejskiego skrzyżowania dróg. Miejsce spoczynku Jana Borysewicza ps. „Krysia” do dnia dzisiejszego pozostaje nieznane.
[Not a valid template]

Byliśmy też w Koleśnikach.
Znajduje się tu cmentarzyk żołnierzy 6. Brygady AK, poświęcony w 1993 r. Staraniem Stowarzyszenia Odra – Niemen oraz samorządu Rejonu Solecznickiego kwatera została odnowiona, postawiono tu 21 krzyży z nazwiskami poległych partyzantów, datami śmierci i nazwami miejscowości, w których odbywały się akcje zbrojne. Akowskie mogiły są otoczone pieczołowitą opieką przez Polaków mieszkających w Koleśnikach.
[Not a valid template]

Tekst i fot. Zbigniew Kaszlej