1 marca o godz. 18.00 zapraszamy do Kina „Iskra” na ul. 3 Maja 38 na film „Inka 1946″ opowiadający o mordzie sądowym na sanitariuszce Danucie Siedzikównie z 5 Brygady Wileńskiej AK.

Inka pochodziła z Podlasia. Warto obejrzeć historię wrażliwej dziewczyny, która zachowała dzielną postawę w śledztwie. Jej ostatnie przesłanie przed wykonaniem na niej hańbiącego wyroku śmierci brzmiało: „Powiedzcie Babci, że zachowałam się jak trzeba”.
Miała 18 lat… prawie – za tydzień miałaby urodziny.

Pokaz biletowany, kombatantów zapraszamy do kasy kina po odbiór bezpłatnych wejściówek.

 

Ważne dla zarejestrowanych biegaczy:
Pakiety startowe wraz z numerem startowym wydawane będą w sobotę 28 lutego br. w godz. 10:00 – 18:00 w biurze zawodów na miejskiej pływalni CSiR przy ul. Sucharskiego 15 oraz w dniu zawodów 1 marca 2015 r. już od godziny 9:00 do 11:30 w Amfiteatrze przy ul. Zarzecze.
Konieczne jest posiadanie aktualnego dowodu tożsamości w celu weryfikacji uczestników.

Warto odebrać pakiet w sobotę – im wcześniej, tym lepiej – bo będzie pełna rozmiarówka koszulek do wyboru. Wraz z upływem czasu część rozmiarów może być już niedostępna.

Wszyscy spośród 240 osób z rejestracji online muszą odebrać swoje pakiety startowe najpóźniej w dniu biegu – 1 marca do godziny 11:00. Nieodebranie pakietu do 11:00 rozumiemy jako niestawienie się na biegu, co skutkuje przekazaniem pakietu osobom z listy rezerwowej.
To rozwiązanie pozwoli nam sprawiedliwie rozdzielić wszystkie pakiety startowe.
Koniecznie przeczytajcie regulamin: http://akklub.pl/aktualnosci/regulamin-biegu-tropem-wilczym-bieg-pamieci-zolnierzy-wykletych/
Przypominamy o oświadczeniu dla osób niepełnoletnich – do pobrania http://akklub.pl/oswiadczenie2015biegTropemWilczym.pdf

Tak wygląda koszulka z Danutą Siedzikówną „Inką” z V Wileńskiej Brygady AK

10981917_680443245399018_7433825576468896174_n

 

Regulamin Biegu TROPEM WILCZYM Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

pod patronatem Burmistrza Miasta Augustowa i Starosty Augustowskiego

Augustów 1 marca 2015

I. Organizator

Organizatorami imprezy „Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych zwanej dalej „Biegiem” są:

– Powiat Augustowski,

– Urząd Miasta Augustów,

– Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie,

– Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie.

II. Cele ZOBACZ CAŁY ARTYKUŁ

17 lutego 2015 | Zbigniew Kaszlej
Ważne – zmiana lokalizacji Biegu Tropem Wilczym
 

Kochani,
zainteresowanie biegiem przekroczyło wszelkie oczekiwania – mamy już prawie trzystu zgłoszonych uczestników – HURRRA!
To bardzo cieszy i wymusza zmianę lokalizacji biegu.
Przenosimy go spod pomnika Żołnierzy Wyklętych Poległych na Wschodzie (za mała przestrzeń na zorganizowanie biegu o takiej skali) na Bulwary jeziora Necko przy Amfiteatrze, ul Zarzecze. Pakiety startowe wraz z numerem startowym wydawane będą w sobotę 28 lutego br. w godz. 10:00 – 18:00 w biurze  zawodów na miejskiej pływalni CSiR przy ul. Sucharskiego 15 oraz w dniu zawodów 1 marca 2015 r. już od godziny 9:00 do 11:30 w Amfiteatrze przy ul. Zarzecze.
Szczegóły w regulaminie, który opublikujemy 18 lutego br.
Po zakończeniu wszystkich biegów, z pięknymi medalami, wzmocnieni ciepłym posiłkiem, przejdziemy pod Pomnik Wyklętych, by tam również oddać Im hołd.
Nie zapomnimy też o pokłonieniu się Żołnierzom Wyklętym spoczywającym na naszym augustowskim cmentarzu.
Bądź z nami 1 marca – oddaj hołd Żołnierzom Niezłomnym – Wyklętym.
W imieniu organizatorów
Danuta Kaszlej

 

Uroczystości w dniu 15 lutego 2015 r. rozpoczęły się Mszą Świętą sprawowaną w intencji żyjących, zmarłych i poległych żołnierzy żołnierzy Armii Krajowej, koncelebrowaną przez księdza prałata Jana Wróblewskiego. Po Mszy Świętej, pod „Domem Turka”, zebrała  się grupa augustowian, gdzie po modlitwie prowadzonej przez księdza prałata Jana Wróblewskiego złożone zostały wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Pod „Domem Turka” obecni byli: ZOBACZ CAŁY ARTYKUŁ

 

Instytut Pamięci Narodowej apeluje o przekazywanie materiału genetycznego przez rodziny ofiar totalitaryzmów do banku genetycznego Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Krewni ofiar II wojny światowej i okresu powojennego, którzy nie wiedzą, gdzie są szczątki ich bliskich, mogą przekazać materiał genetyczny do badań DNA w Augustowie, bez konieczności udawania się do Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.
By ułatwić mieszkańcom Augustowa i okolicy oddanie materiału biologicznego, Zarząd Klubu Historycznego już po raz kolejny zaprosił prokuratora IPN do II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie.

16 lutego 2015 r. od godz. 11.00 w budynku II LO przy Alei Kardynała Wyszyńskiego 1, prokurator  Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN będzie pobierał materiał do badań DNA od rodzin ofiar totalitaryzmów, pozwalający w przyszłości zidentyfikować bezimienne szczątki ludzkie.
ZOBACZ CAŁY ARTYKUŁ