Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 r., Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie oraz augustowskie II Liceum Ogólnokształcące im. Polonii
i Polaków na Świecie zorganizowali w dniach 21 – 24.06.2013 r. obchody 68. rocznicy Obławy Augustowskiej, obejmując nimi powiat augustowski, sejneński i suwalski.
ZOBACZ CAŁY ARTYKUŁ
Miesięczne archiwum: czerwiec 2013
Opis rajdu – patrz wpis z 25 czerwca br. podsumowujący obchody 68. rocznicy Obławy Augustowskiej.
[Not a valid template]
21 czerwca br. zaprosiliśmy do Miejskiego Domu Kultury na spotkanie z Wiktorem Węgrzynem, twórcą i prezesem Stowarzyszenia Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego i z motocyklistami przybyłymi na Rajd Śladami Obławy Augustowskiej. Więcej informacji w tekście podsumowującym czterodniowe obchody 68. rocznicy Obławy Augustowskiej.
[Not a valid template]Opis uroczystości w tekście podsumowującym czterodniowe obchody 68. rocznicy Obławy Augustowskiej – patrz wpis z 25 czerwca br.
[Not a valid template]
Niemal każdy z nas gromadzi fotografie będące zapisem przeróżnych momentów naszego życia. Zdjęcia, utrwalając obraz naszej efemerycznej codzienności, zawsze stanowią wartość niezwykłą. Po latach stają się często jedyną pozostałością po „dawnym świecie”… Zdarza się jednak, że pochłonięci teraźniejszością coraz rzadziej sięgamy po stare albumy, pozwalając, by fotografie pokryły się kurzem, a zamknięte w nich historie uległy zapomnieniu.
By uchronić niezwykłe historie rodzinne, przekazywane z pokolenia na pokolenie, utrwalone w starych dokumentach, listach i na wspomnianych już fotografiach, od wielu lat II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie organizuje konkurs Historia utrwalona na starej fotografii. Finał tegorocznej edycji konkursu odbył się 21 maja 2013 r. ZOBACZ CAŁY ARTYKUŁ
Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie wiosną tego roku wystąpił z inicjatywą uporządkowania otoczenia pomnika upamiętniającego spoczywających na augustowskim cmentarzu Żydów. We współpracy z Burmistrzem Miasta Augustowa, przewodnikami turystycznymi, dyrekcją II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie, Mirosławą Kamińską – pamiętającą przedwojenny Augustów i jego mieszkańców, m. in. pomysłodawczynią tego przedsięwzięcia – zwróciliśmy się do Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego z propozycjami działań. Czekając na odpowiedź przystąpiliśmy do prac porządkowych. W maju dokonano przecinki otaczającego pomnik lasu. Pan Burmistrz zaangażował do tej pracy OHP; „prześwietlono” las od strony drogi prowadzącej na plażę, a także w promieniu kilkunastu metrów wokół pomnika. Dzięki tym zabiegom pomnik stał się widoczny od strony ulicy, czyli osiągnięto zamierzony cel. Kolejnym etapem było oczyszczenie macew, pomnika, wygrabienie zeschłych liści, trawy – słowem bardziej szczegółowe porządki. Zajęła się tym 5 czerwca młodzież z II LO, która wraz z organizatorką akcji, Marią Kisielewską, ofiarnie pracowała, nie bacząc na uciążliwe towarzystwo komarów. Uczniów wspomagał szkolny konserwator i niestrudzona pani Mira.
Dalsze prace porządkowe, czyli odmalowanie ogrodzenia pomnika – wkrótce.
Maria Kisielewska
[Not a valid template]