13 grudnia 2012 | Zbigniew Kaszlej
Pomnik ku czci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej
 

9 grudnia 2012 r. przy Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie odsłonięty został pomnik ku czci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji ofiar, której przewodniczył ksiądz Jerzy Mazur, biskup ełcki. Przybyli członkowie rodzin ofiar katastrofy: Anna Cywińska, córka poległego w katastrofie prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Czesława Cywińskiego, rodzice stewardessy Justyny Moniuszko, licznie reprezentowane było duchowieństwo, obecni byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz lokalnych i wojewódzkich, poczty sztandarowe, służby mundurowe oraz mieszkańcy miasta. Ofiary katastrofy smoleńskiej i klimat refleksji nad tą tragedią słowem i obrazem wywołała młodzież II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie, przygotowana przez nauczycieli tej szkoły: Marię Kisielewską i Tomasza Choroszewskiego. Odsłonięcia obelisku dokonali ksiądz prałat Jan Wróblewski i fundator Zygmunt Zawadzki. Zostało odczytane przemówienie, jakie miał wygłosić w Smoleńsku, w 70 rocznicę zbrodni katyńskiej, Prezydent Lech Kaczyński oraz adresowany do uczestników uroczystości, osobisty w tonie, list Jarosława Kaczyńskiego. Nastrój bardzo naturalnej – patriotycznej, ale nie pompatycznej – zadumy budowały też piosenki wykonane przez zespól AQQ. Pod obeliskiem złożono liczne wiązanki i zapalono światła pamięci.
Fundatorom pomnika i organizatorom uroczystości, wśród nich Marcinowi Kleczkowskiemu, należą się wyrazy uznania i serdeczne podziękowania
Zbigniew Kaszlej

[Not a valid template]
 

Instytut Pamięci Narodowej w 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego organizuje kampanię społeczną upamiętniającą jego ofiary. W dniach 11-13 grudnia 2012 r. na ścianie budynku Instytutu przy Towarowej 28 w Warszawie pojawi się symboliczne Światło Wolności. Ma być hołdem złożonym wszystkim ofiarom stanu wojennego i manifestacją przywiązania do idei wolności, demokracji i prawdy niezależnie od czasu i warunków politycznych. W akcji będzie mógł wziąć udział każdy, zapalając 13 grudnia o 19.30 lampkę w oknie lub klikając na miniaturkę świecy na stronie internetowej www.ipn.gov.pl.
Kampania IPN „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. W oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapłonęła wtedy świeca. Na znak jedności z rodakami zapalił ją papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał także prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.
Po 31. latach od tamtych wydarzeń IPN zachęca Polaków do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego podobnym gestem. Akcja poświęcona jest poległym w starciach z milicją, śmiertelnie pobitym na komisariatach, internowanym, a także, zwykle zapominanym, zmarłym z powodu braku opieki medycznej. Ofiary to także osieroceni, zwolnieni z pracy lub zmuszeni do emigracji z powodów politycznych.