W sobotni wieczór, 24 listopada 2012 r., w Miejskim Domu Kultury miał miejsce wernisaż wystawy zdjęć z lat 1957-1970: „Dzieci z Augustowa w obiektywie Ludwika Jaworskiego”. Wystawę przygotował Radosław Bućko – pomysłodawca, projektant i redaktor strony „Kurort Augustów” sentymentalna strona miasta. Przedsięwzięcie zrealizowała Fundacja „Dbaj o Polskę” a współfinansowało miasto Augustów. ZOBACZ CAŁY ARTYKUŁ
Miesięczne archiwum: listopad 2012
W czwartek 15 listopada 2012 r. eksperci przeprowadzili badania z zakresu geofizyki na terenie posesji oraz w piwnicach tzw. „Domu Turka”, gdzie mieściło się kolejno NKWD i PUBP w Augustowie. Badania zlecił pion śledczy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. O sprawdzenie poprzez odkrywkę ziemną, czy na tym terenie znajdują się nadal szczątki ludzkie ofiar aparatu bezpieczeństwa wnioskowali od lat mieszkańcy regionu i stowarzyszenia: Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku, augustowskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Sybiraków Oddział w Augustowie oraz Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie. O wynikach badań georadarem biegli poinformują prokuratorów za kilkanaście dni. Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku, prokurator Zbigniew Kulikowski, deklaruje podjęcie wszystkich czynności w celu ustalenia, czy na terenie posesji są ciała żołnierzy antykomunistycznego podziemia, a także innych ofiar NKWD i UB; nie wyklucza też przeprowadzenia w nowym roku budżetowym odkrywki ziemnej. Prosimy o kontakt osoby posiadające jakiekolwiek informacje o ofiarach PUBP w Augustowie, a także o prowadzonych w latach 40. i 50. na posesji przy 3 Maja 16 pracach budowlanych i remontowych.
Danuta Kaszlej
Prezes Klubu Historycznego
im. Armii Krajowej w Augustowie
tel. 507 248 628
2 listopada 2012 r. w kaplicy na augustowskim cmentarzu kilkudziesięciu augustowian miało możliwość obejrzenia „Zaduszek Patriotycznych” przygotowanych przez nauczycieli i uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie: Marię Kisielewską, Tomasza Choroszewskiego oraz uczniów: Klaudię Dobrowolską, Natalię Kozielską, Annę Puczyłowską, Katarzynę Ginszt, Monikę Wawiórko, Paulinę Prostko, Katarzynę Milewską, Mateusza Zyskowskiego, Kamila Górowskiego i Jakuba Lewczuka.
[Not a valid template]
ZOBACZ CAŁY ARTYKUŁ
1 listopada 2012 r. na augustowskim cmentarzu miała miejsce czwarta już kwesta na rzecz ratowania zabytkowych pomników zorganizowana przez nauczycielkę II LO Marię Kisielewską przy współpracy dyrektora Wojciecha Walulika, nauczycieli i uczniów oraz Stowarzyszenia Przyjaciół II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie, Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie, Parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa w Augustowie. Kwestowali nauczyciele i uczniowie II LO, harcerze, przewodnicy turystyczni, władze samorządowe miasta i powiatu, augustowianie. Efektem kwesty jest zebranie ponad 7.600 zł., które zostaną przeznaczone m.in. na utworzenie drugiego już lapidarium skupiającego zabytkowe metalowe nagrobki i krzyże zebrane z augustowskiego cmentarza. Cmentarz pięknieje nie tylko z powodu odnowionych starych nagrobków, ale też dzięki pracom porządkowym wykonywanym przez wielu ludzi dobrej woli. Dziękujemy za każdą złotówkę i budzącą się wrażliwość na piękno naszej nekropolii.
[Not a valid template]