Podczas obchodów 67. rocznicy Obławy Augustowskiej w Gibach, 15 lipca 2012 r., dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, Barbara Bojaryn – Kazberuk złożyła ważne oświadczenie: „ (…) pragnę powiedzieć o jeszcze jednej, ważnej dla Nas wszystkich sprawie. Od lat, wspólnie z mieszkańcami Augustowa, staramy się dotrzeć do kolejnej prawdy, związanej z miejscem, w którym zbrodniarze z NKWD i rodzimego UB katowali Waszych bliskich, a nieraz także bestialsko ich mordowali. Mam tu na myśli augustowski Dom Turka. W dniu 12 lipca br. w pionie śledczym białostockiego Oddziału IPN zapadła decyzja o przeprowadzeniu badań z zakresu geofizyki na terenie byłej siedziby PUBP w Augustowie. W ten sposób zostały zapoczątkowane działania, których celem będzie sprawdzenie, czy na terenie tej siedziby i otaczającej ją posesji znajdują się ciała ofiar UB oraz ewentualna ich ekshumacja. Mam nadzieję, że w ten sposób uda się uratować to miejsce kaźni przed zniszczeniem i w należyty sposób uczcić ofiary ubeckich zbrodni.”

ZOBACZ CAŁY ARTYKUŁ

 

Zwieńczeniem augustowskich obchodów 67. Rocznicy Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. był  bardzo ciepło przyjęty recital Grzegorza Kucharzewskiego „Po to nasza pamięć…”. Teksty śpiewane i poezja Grzegorza Kucharzewskiego emanują prawdą przekazu i mądrą refleksją historyczną o polskich losach – artysta opiera je na doświadczeniach własnej rodziny. Wiersz i pieśń o ujętej w obławie dwudziestoletniej siostrze  ojca –  Zycie Kucharzewskiej, to jednocześnie i poruszający reportaż historyczny, i hołd złożony zamordowanym oraz rodzinom cierpiącym po ich stracie.

Poniżej zamieszczamy fragment recitalu Grzegorza Kucharzewskiego w ramach augustowskich obchodów 67. rocznicy Obławy Augustowskiej.

część pierwsza:

http://youtu.be/xp2honGLcmc

część druga:

http://youtu.be/h2hXi0emxkk

aaaa
16 lipca 2012
 

W sobotę 14 lipca 2012 r. w Augustowie uczciliśmy pamięć Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. Obchody 67. rocznicy tej sowieckiej zbrodni na mieszkańcach naszej ziemi rozpoczęła modlitwa i złożenie kwiatów pod tablicą na budynku PUBP w Augustowie, tzw. „Domu Turka”, w miejscu gdzie byli więzieni, a także mordowani  żołnierze niepodległościowego podziemia. W miejscu tym przetrzymywane były również osoby zatrzymane w Obławie Augustowskiej z lipca 1945 r. Czytaj dalej

 


W dniu 14 lipca 2012 r. (sobota) na augustowską część obchodów 67. rocznicy Obławy Augustowskiej zapraszają: Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, Starosta Augustowski, Prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie, Prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej oraz Augustowskie Placówki Kultury.

Program augustowskiej części obchodów: ZOBACZ CAŁY ARTYKUŁ