Na rynku ukazał się pierwszy numer nowego miesięcznika Instytutu Pamięci Narodowej „pamięć.pl”. Czasopismo ma charakter popularnonaukowy – jego najważniejszym zadaniem jest popularyzacja wiedzy na temat dziejów najnowszych oraz prezentacja wyników badań prowadzonych przez historyków pracujących w instytucie. Łamy pisma są także otwarte dla autorów spoza IPN. Czytelnicy znajdą w piśmie nieznane fakty, interesujące dokumenty, zaskakujące fotografie.
Miesięczne archiwum: kwiecień 2012
W dniu 24 kwietnia 2012 r., w 60. rocznicę ostatniej wywózki Polaków z sowieckiej Białorusi i Litwy w sali konferencyjnej Oddziału IPN w Białymstoku (ul. Warsztatowa 1a) odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Deportacje Polaków z sowieckiej Białorusi i Litwy po drugiej wojnie światowej”
Augustowskie Placówki Kultury i Muzeum Ziemi Augustowskiej zaprosili w dniu 20 kwietnia 2012 r. na otwarcie wystawy „Zawsze dzielni, wszędzie znani krechowieccy to ułani”, poświęconej 1 Pułkowi Ułanów Krechowieckich.
Starosta Augustowski
i Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie
zapraszają młodzież z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych
do wzięcia udziału w powiatowym konkursie fotograficznym
„MOJA BIAŁO-CZERWONA”
W pierwszych trzech dniach maja obchodzić będziemy ważne dla Polaków święta: Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-Maja. W tym czasie, m.in. podczas organizowanych uroczystości, eksponowane będą flagi narodowe i biały orzeł ze złotą koroną – Godło Rzeczypospolitej Polskiej.
Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz Miejska Biblioteka Publicznaw Augustowie zaprosili w dniu 16 kwietnia 2012 r. na promocję książki „Tylko te listy po nich pozostały…”. Książa zawiera 26 prywatnych listów pisanych do najbliższych podczas drogi na zesłanie i z samego zesłania rodziny Eugenii i Władysława Simsonów wywiezionych 10 lutego 1940 r. z Białowieży do posiołkaGramotucha w obwodzie nowosybirskim. Listy opracował Andrzej Muczyński, wydawcą książki jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.
Pamięcią i wdzięcznością otaczamy Ofiary katastrofy smoleńskiej na czele z prezydentem RP – Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią oraz ostatnim prezydentem RP na Uchodźctwie – Ryszardem Kaczorowskim. Oddajemy hołd 96. wybitnym Polkom i Polakom, którzy 10. kwietnia 2010 r. zginęli na służbie Rzeczypospolitej, w drodze na cmentarz w Katyniu, gdzie chcieli uczcić polskich patriotów zamordowanych wiosną 1940 r. z rozkazu najwyższych władz ZSRR.
Cześć Ich pamięci!