Kalendarium działalności Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie
- sesja inaugurująca działalność klubu: 21.11.2006 r.
w Augustowie.
- 5.02.2007 r. – odbyło się spotkanie Rady Programowej i Zarządu Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie.
- druga sesja: 9.02.2007 r.
- trzecia sesja: 26.02.2007 r.
- czwarta sesja: 13.03.2007 r.
- piata sesja: 24.04.2007 r.
- 12.05.2007 r.
- szósta sesja: 24.05.2007 r.
- 29.05.2007 r. – Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie odwiedził prof. Stanisław Zbigniew Olesiak – sekretarz Zarządu Głównego ŚZŻ AK.
- 16.06.2007 r. – w warsztatach Ośrodka Karta „Nasze sposoby na historię” Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie reprezentował Wojciech Walulik.
- 1.07.2007 r. -Franciszek Wiśniewski, Jarosław Szlaszyński, Zbigniew Kaszlej, Wojciech Walulik – członkowie Rady Programowej oraz Danuta Kaszlej – Prezes Zarządu, zostali członkami nadzwyczajnymi bez uprawnień kombatanckich Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Legitymacje wręczył Prezes ŚZŻ AK – Czesław Cywiński.
- 14.09.2007 r. – Czesław Korenkiewicz, Jarosław Szlaszyński i Zbigniew Kaszlej – członkowie Rady Programowej oraz Danuta Kaszlej – Prezes Zarządu, otrzymali order „Pro Memoria” nadany przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych za zasługi na rzecz utrwalania pamięci narodowej.
- siódma sesja: 25.10.2007 r. „Obława Augustowska i pamięć o niej”
- ósma sesja: 22.11.2007 r. – Konferencja „Dowódcy Konspiracji Niepodległościowej na Augustowszczyźnie w latach 1939-1945”.
– „Kpt. Bronisław Jasiński (1914-1992) „Komar”, „Łom” – Komendant Obwodu AK – AKO Augustów” – wygłoszony przez Piotra Łapińskiego – pracownika OBEP IPN w Białymstoku.
Sesji towarzyszyła wystawa „Armia Krajowa – zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego na Augustowszczyźnie” przygotowana przez Barbarę Kondracką i Wojciecha Baturę – pracowników Muzeum Ziemi Augustowskiej.
- listopad 2007 r. – Wojciech Walulik i Zbigniew Kaszlej – członkowie Rady Programowej klubu oraz Danuta Kaszlej – Prezes Zarządu uczestniczyli w spotkaniu zakończonym podpisaniem Umowy o współpracy w szerzeniu edukacji patriotycznej młodzieży, pomiędzy Kuratorium Oświaty w Białymstoku, reprezentowanym przez Kurator Jolantę Szczypiń, a Zarządem Głównym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Warszawie, reprezentowanym przez Prezesa Czesława Cywińskiego i Piotra Kurka.
- 6. 12. 2007 r. – odbył się sponsorowany przez ZG ŚZŻ AK wyjazd do Warszawy, w trakcie którego uczniowie II LO w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie biorący udział w pracach klubu zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego oraz wystawę Mistrzowie malarstwa flamandzkiego w Muzeum Narodowym.
- 20.12.2007 r. – odbyło się spotkanie Rady Programowej i Zarządu Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie.
- dziewiąta sesja: 20.02.2008 r. – przygotowana z okazji 200-lecia tradycji Powiatu Augustowskiego:
– wystawa poświęcona 200-letniej tradycji Powiatu Augustowskiego przygotowana przez pracowników Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Augustowie.
- 26. 02. 2008 r. – w audycji Radia Białystok „Tajemnice naszych czasów” poświęconej idei upamiętnienia zbrodni dokonanych na narodzie polskim – w tym Obławy Augustowskiej wzięli udział Danuta Kaszlej – Prezes Zarządu Klubu oraz Zbigniew Kaszlej członek Rady Programowej Klubu.
- 6.06.2008 r. – w związku z obchodami 200-lecia tradycji Powiatu Augustowskiego Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie odwiedził Czesław Cywiński – Prezes ŚZŻ AK.
- dziesiąta sesja: 17.06.2008 r.
- czerwiec 2008 r. – uruchomiona została strona internetowa Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie: www.klubhistoryczny.nx-7.pl administrowana przez uczniów II LO w Augustowie – Sylwię Malinowską, Rafała Truszkowskiego i Marcina Grzegorzka.
- 6.07.2008 r. – podczas corocznie obchodzonego przez augustowskie koło ŚZŻ AK święta AK – Franciszek Wiśniewski, Zbigniew Kaszlej i Wojciech Walulik – członkowie Rady Programowej klubu oraz Danuta Kaszlej – Prezes Zarządu, wręczyli kombatantom „Wydanie specjalne Biuletynu Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie” poświęcone przywódcom Polskiego Państwa Podziemnego w Augustowie.
- lipiec – sierpień 2008 r. – prezentacja w II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie wystawy „Obława Augustowska (lipiec 1945 r.)” przygotowanej przez Referat Wystaw, Wydawnictw i Edukacji Historycznej Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, w ramach rocznicowych obchodów.
- 19 – 20.07.2008 r. – udział członków Rady Programowej oraz Zarządu Klubu w spotkaniu z władzami INP z okazji 63. rocznicy Obławy Augustowskiej oraz uroczystościach rocznicowych w Gibach.
- udział członków Rady Programowej i Zarządu Klubu w organizacji 65. Rocznicy pacyfikacji wsi Jasionowo k/Lipska w dniu 31 sierpnia 2008 r. Spotkanie z kombatantami przybyłymi na obchody uroczystości.
- udział członków Rady Programowej Klubu w obchodach rocznicy Polskiego Państwa Podziemnego. Udział Jarosława Szlaszyńskiego członka Rady Programowej w obchodach 10. rocznicy nadania Szkole Podstawowej nr 6 w Augustowie imienia Armii Krajowej – 27 wrzesień 2008 r.
- jedenasta sesja: 28.10.2008 r.
- 29.10.2008 r. – uczniowie II LO uporządkowali groby na augustowskim cmentarzu.
- dwunasta sesja: 6.11.2008 r.
- spotkanie opłatkowe Rady Programowej i Zarządu Klubu. Podsumowanie działań w 2008 r., zaplanowanie przedsięwzięć na kolejny rok. Dyskusja nad przyszłością kamienicy przy 3-go Maja 16, tzw. Domu Turka – siedziby NKWD a następnie PUBP. Władze miasta zapowiadały urządzenie tam muzeum po uporządkowaniu spraw własnościowych tymczasem okazało się, że została ona zakupiona przez miejscową agencję obrotu nieruchomościami nie zaś samorząd.
- styczeń 2009 r. – interwencje na rzecz odkupienia Domu Turka i przeznaczenia go na cele służące upamiętnieniu ofiar komunistycznego aparatu represji.
- trzynasta sesja: 13.01.2009 r.
- protesty przeciw zgodzie konserwatora zabytków na remont i przebudowę historycznego budynku przy 3-go Maja 16, tzw. Domu Turka – siedziby NKWD a następnie PUBP, polegający na jego wyburzeniu, pozostawieniu tylko elewacji z pamiątkową tablicą i przeznaczenie całej posesji na zabudowę służącą galerii handlowo-usługowej. Opracowanie argumentów na rzecz historycznej wartości Domu Turka i zasadności jego zachowania, przedstawienie ich podczas wizji lokalnej zarządzonej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- sesja czternasta: 3.06.2009 r.
Sesję rozpoczął występ uczniów II LO oraz augustowskiej szkoły muzycznej poświęcony rocznicy częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu z 4. 06. 1989 r.
Zebranie wśród dorosłej części audytorium podpisów pod petycją do podlaskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków o wpisanie augustowskiej siedziby NKWD i PUBP w rejestr zabytków nieruchomych.
- Klub Historyczny wraz z trzema organizacjami kombatanckimi wystąpił do Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wszczęcie działań z urzędu na rzecz wpisania augustowskiej siedziby NKWD i PUBP do Krajowego Rejestru Zabytków. Pismo to wraz z pismami przewodnimi wysłaliśmy do wiadomości i z prośbą o wsparcie do 18. podmiotów: m.in. Prezydenta RP, posłów, senatorów, ministrów, instytucji, związków i stowarzyszeń kompetencyjnie związanych z zachowaniem narodowej pamięci.
- piętnasta sesja: 17.06.2009 r.
- 5.07.2009 r. – członkowie Zarządu oraz Rady Programowej Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie wzięli udział w organizowanym przez augustowskie koło ŚZŻ AK święcie Armii Krajowej.
- lipiec – sierpień 2009 r. – prezentacja w II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie wystawy „Obława Augustowska (lipiec 1945 r.)” przygotowanej przez Referat Wystaw, Wydawnictw i Edukacji Historycznej Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.
- 19. 07.2009 r. – udział członków Rady Programowej oraz Zarządu Klubu w organizacji 64. rocznicy Obławy Augustowskiej w uroczystościach rocznicowych w Gibach. Rodzinom zaginionych w Oławie Augustowskiej 1945 r. wręczone zostały symboliczne różańce z imionami i nazwiskami ofiar obławy.
- 30.08.2009 r. – udział członków Rady Programowej i Zarządu Klubu w uroczystościach 66. Rocznicy pacyfikacji wsi Jasionowo k/Lipska.
- 21.09 – 25.09.2009 r. – współudział Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie w obchodach 70. rocznicy Polskiego Państwa Podziemnego – organizacja Tygodnia Pamięci o Polskim Państwie Podziemnym
b) projekcja filmu dokumentalnego Polskie Państwo Podziemne,
c)prezentacja przez Wojciecha Baturę – kustosza Muzeum Ziemi Augustowskiej wystawy Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie Armia Krajowa w powiecie augustowskim – zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego,
Tragiczny epilog: Obława Augustowska – lipiec 1945
– zajęcia o pacyfikacji wymierzonej w działaczy podziemnych struktur Państwa Polskiego i ludność je wspierającą dla uczestników rajdu historycznego szlakiem miejsc związanych z Obławą Augustowską, przeprowadzone w oparciu o wystawę OBEP IPN w Białymstoku.
Wtorek – 22.09.2009 r.
Środa – 23.09.2009 r.
a) prelekcja Andrzeja Muczyńskiego (OBEP IPN w Białymstoku) z prezentacją multimedialną
o Polskim Państwie Podziemnym,
3. Sesja wyjazdowa Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie w Muzeum Armii Krajowej w Janówce,
4. Bazylika Mniejsza NSJ w Augustowie – koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu „Raczkowiacy” z Raczek.
Czwartek – 24.09.2009 r.
Piątek – 25.09.2009 r.
w Augustowie im Polonii i Polaków na Świecie, filmowa relacja z rajdu historycznego, pokaz zdjęć z koncertu pieśni patriotycznej i Apelu Zaginionych w Obławie,
c) przedstawienie założeń projektu edukacyjnego Obława Augustowska – gdy nie ma grobów ocalmy pamięć,
d) wręczenie medali Pro Memoria za zasługi w ocalaniu pamięci narodowej, m. in. dla II LO w Augustowie im Polonii i Polaków na Świecie.
Sesji klubu towarzyszyła ekspozycja: Biuletynów informacyjnych Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Biuletynów Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie i innych klubowych publikacji, Wydawnictw IPN o Polskim Państwie Podziemnym.
2. Msza Święta na Kozim Rynku w intencji żołnierzy i działaczy struktur Polskiego Państwa Podziemnego.
3. Biesiada partyzancka.
- 26-30.10.2009 r. – prezentacja wśród uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej filmu nagranego podczas jedenastej sesji klubu w dniu 28.10.2008 r.
- 1.11.2009 r. członkowie Zarządu oraz Rady Programowej Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie wzięli udział w I Kweście na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na augustowskim cmentarzu. W wyniku kwesty zebrano ponad 8 tys. zł.
- dwudziesta sesja: 12.11.2009 r.
- 21 sesja: 17.02.2010 r.
- 22 sesja: 11.03.2010 r.
Przedstawienie fragmentów filmu z rajdu współorganizowanego przez Klub Historyczny i Oddział IPN w Białymstoku we wrześniu 2009 r. pn. „Śladami ofiar Obławy Augustowskiej”, zrealizowanego przez OBEP IPN w Białymstoku, montaż: Krzysztof Jodczyk.
- 23 sesja: 19.03.2010 r.
Jarosław Szlaszyński, Wicestarosta Augustowski „Postawy mieszkańców Augustowa w okresie historycznych przełomów lat 1956 – 1970”,
prof. Bohdan Hieronim Cywiński, publicysta, historyk idei „Polska w latach 1976 – 1989. „Co robić, kiedy nic nie można zrobić”.
- 24 sesja: 23.06.2010 r.
– Prezentacja plonu projektu „Obława Augustowska – lipiec 1945 r. „Gdy nie ma grobów ocalmy pamięć…” w ramach obchodów w Augustowie 65. rocznicy pacyfikacji
- 25 sesja: 28.09.2010 r.
Informacja Magdy Dzienis – ( OBEP IPN w Białymstoku) koordynatorki projektu o jego założeniach
Paweł Kalisz ( OBEP IPN w Białymstoku) przedstawił prezentację Kłamstwo katyńskie.
Sesji towarzyszyła wystawa „Katyń” przygotowana przez Muzeum Ziemi Augustowskiej.
- 26 sesja: 7.01.2011 r. – Raczki
- Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Suwałki 1.03.2011 r.
- 27 sesja: 28.04.2011 r.
- 28 sesja: 27.09.2011 r.
Gawęda Danuty Kaszlej o Polskim Państwie Podziemnym z wykorzystaniem fragmentów filmu Polskie Państwo Podziemne.
Sesji towarzyszyła wystawa „Armia Krajowa – zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego na Augustowszczyźnie” przygotowana przez Barbarę Kondracką i Wojciecha Baturę – pracowników Muzeum Ziemi Augustowskiej.
- 29 sesja: 13.10.2011 r.
oprawa plastyczna sesji: Maria Kisielewska, nauczycielka religii w II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie
Gospodarzem klubowych spotkań w Augustowie jest Wojciech Walulik, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie
Danuta i Zbigniew Kaszlejowie