1 czerwca 2015 | Danuta Kaszlej
Motocykliści z całej Polski w hołdzie Ofiarom Obławy Augustowskiej w 70. rocznicę sowieckiej zbrodni – cz. I
 

Motocykliści zrzeszeni w Stowarzyszeniu Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego już po raz trzeci przyjechali na zaproszenie Klubu Historycznego im. Armii Krajowej na Augustowszczyznę, by wziąć udział w Rajdzie Śladami Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. Komandor Motocyklowego Rajdu Śladami Obławy Augustowskiej – Leszek Rysak zorganizował około siedemdziesięcioosobową grupę osób zainteresowanych poszukiwaniem wiedzy o Obławie Augustowskiej. Doceniamy udział twórcy i komandora Rajdu Katyńskiego Wiktora Węgrzyna.
Gościnny ks. Andrzej Borkowski, proboszcz Parafii w Mikaszówce udostępnił motocyklistom plebanię. Przyjechali w piątek 29 maja 2015 r. z wszystkich stron Polski – najwięcej kilometrów przemierzyli uczestnicy rajdu z Wrocławia, Rzeszowa, Częstochowy.

Po Apelu Jasnogórskim zaprosiliśmy naszych gości na projekcję filmu Jacka Petryckiego „A może o tym nie wolno mówić?”, którą poprzedziliśmy wprowadzeniem historycznym.
W sobotę 30 maja uczestnicy Rajdu Śladami Obławy Augustowskiej przybyli zorganizowaną kolumną z narodowymi flagami do Augustowa. Pochylili sztandar Rajdu Katyńskiego przed pomnikiem Poległych na Wschodzie w walce z sowieckim zniewoleniem w latach 1944 – 1954 r., po czym pokazaliśmy im symboliczne upamiętnienia Ofiar Obławy Augustowskiej dokonywane przez rodziny na  augustowskim cmentarzu.
Po złożeniu hołdu Ofiarom Obławy Augustowskiej przed „Domem Turka” – siedzibą PUBP w Augustowie udaliśmy się na Rynek Zygmunta Augusta. Tam uczestników rajdu powitał Burmistrz Augustowa Wojciech Walulik a komandor Leszek Rysak sprawnie zorganizował Motocyklową Grę Historyczną, której jest pomysłodawcą. Patrole motocyklistów wyposażyliśmy w mapy i materiały, które umożliwiały im dotarcie do miejsc związanych z lipcową pacyfikacją.
Autorami fotografii są uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie: Hubert Huszcza oraz Emilia Potapowicz.
Danuta i Zbigniew Kaszlejowie

Podobne artykuły
Relacja z Motocyklowego Rajdu Śladami Obławy Augus... Ideą Motocyklowej Gry Historycznej było samodzielne pozyskanie wiedzy o Obławie Augustowskiej z lipca 1945 r. poprzez rozmowy ze świadkami historii, p...
Zapraszamy na V Rajd Śladami Obławy Augustowskiej ... Siedemdziesiąt lat temu na mieszkańcach naszej ziemi dokonano zbrodni przeciwko ludzkości. Z rozkazu Stalina kontrwywiad wojskowy ZSRS – „Smiersz”, uż...
Zapal znicz w Dniu Pamięci o Polskim Państwie Podz... 74. lata temu ...  W nocy z 26 na 27 września 1939 roku powstała w oblężonej Warszawie Służba Zwycięstwu Polski – konspiracyjna organizacja wojskowa, ...
Motocykliści Rajdu Katyńskiego przed Domem Turka w... W Augustowie 25 sierpnia br. gościliśmy uczestników XIII Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. Kawalkada ponad stu motocykli została przyw...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *