1 czerwca 2015 | Danuta Kaszlej
Motocykliści z całej Polski w hołdzie Ofiarom Obławy Augustowskiej w 70. rocznicę sowieckiej zbrodni – cz. I
 

Motocykliści zrzeszeni w Stowarzyszeniu Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego już po raz trzeci przyjechali na zaproszenie Klubu Historycznego im. Armii Krajowej na Augustowszczyznę, by wziąć udział w Rajdzie Śladami Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. Komandor Motocyklowego Rajdu Śladami Obławy Augustowskiej – Leszek Rysak zorganizował około siedemdziesięcioosobową grupę osób zainteresowanych poszukiwaniem wiedzy o Obławie Augustowskiej. Doceniamy udział twórcy i komandora Rajdu Katyńskiego Wiktora Węgrzyna.
Gościnny ks. Andrzej Borkowski, proboszcz Parafii w Mikaszówce udostępnił motocyklistom plebanię. Przyjechali w piątek 29 maja 2015 r. z wszystkich stron Polski – najwięcej kilometrów przemierzyli uczestnicy rajdu z Wrocławia, Rzeszowa, Częstochowy.

Po Apelu Jasnogórskim zaprosiliśmy naszych gości na projekcję filmu Jacka Petryckiego „A może o tym nie wolno mówić?”, którą poprzedziliśmy wprowadzeniem historycznym.
W sobotę 30 maja uczestnicy Rajdu Śladami Obławy Augustowskiej przybyli zorganizowaną kolumną z narodowymi flagami do Augustowa. Pochylili sztandar Rajdu Katyńskiego przed pomnikiem Poległych na Wschodzie w walce z sowieckim zniewoleniem w latach 1944 – 1954 r., po czym pokazaliśmy im symboliczne upamiętnienia Ofiar Obławy Augustowskiej dokonywane przez rodziny na  augustowskim cmentarzu.
Po złożeniu hołdu Ofiarom Obławy Augustowskiej przed „Domem Turka” – siedzibą PUBP w Augustowie udaliśmy się na Rynek Zygmunta Augusta. Tam uczestników rajdu powitał Burmistrz Augustowa Wojciech Walulik a komandor Leszek Rysak sprawnie zorganizował Motocyklową Grę Historyczną, której jest pomysłodawcą. Patrole motocyklistów wyposażyliśmy w mapy i materiały, które umożliwiały im dotarcie do miejsc związanych z lipcową pacyfikacją.
Autorami fotografii są uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie: Hubert Huszcza oraz Emilia Potapowicz.
Danuta i Zbigniew Kaszlejowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *