1 czerwca 2015 | Danuta Kaszlej
Motocykliści z całej Polski w hołdzie Ofiarom Obławy Augustowskiej w 70. rocznicę sowieckiej zbrodni – cz. I
 

Motocykliści zrzeszeni w Stowarzyszeniu Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego już po raz trzeci przyjechali na zaproszenie Klubu Historycznego im. Armii Krajowej na Augustowszczyznę, by wziąć udział w Rajdzie Śladami Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. Komandor Motocyklowego Rajdu Śladami Obławy Augustowskiej – Leszek Rysak zorganizował około siedemdziesięcioosobową grupę osób zainteresowanych poszukiwaniem wiedzy o Obławie Augustowskiej. Doceniamy udział twórcy i komandora Rajdu Katyńskiego Wiktora Węgrzyna.
Gościnny ks. Andrzej Borkowski, proboszcz Parafii w Mikaszówce udostępnił motocyklistom plebanię. Przyjechali w piątek 29 maja 2015 r. z wszystkich stron Polski – najwięcej kilometrów przemierzyli uczestnicy rajdu z Wrocławia, Rzeszowa, Częstochowy.

Po Apelu Jasnogórskim zaprosiliśmy naszych gości na projekcję filmu Jacka Petryckiego „A może o tym nie wolno mówić?”, którą poprzedziliśmy wprowadzeniem historycznym.
W sobotę 30 maja uczestnicy Rajdu Śladami Obławy Augustowskiej przybyli zorganizowaną kolumną z narodowymi flagami do Augustowa. Pochylili sztandar Rajdu Katyńskiego przed pomnikiem Poległych na Wschodzie w walce z sowieckim zniewoleniem w latach 1944 – 1954 r., po czym pokazaliśmy im symboliczne upamiętnienia Ofiar Obławy Augustowskiej dokonywane przez rodziny na  augustowskim cmentarzu.
Po złożeniu hołdu Ofiarom Obławy Augustowskiej przed „Domem Turka” – siedzibą PUBP w Augustowie udaliśmy się na Rynek Zygmunta Augusta. Tam uczestników rajdu powitał Burmistrz Augustowa Wojciech Walulik a komandor Leszek Rysak sprawnie zorganizował Motocyklową Grę Historyczną, której jest pomysłodawcą. Patrole motocyklistów wyposażyliśmy w mapy i materiały, które umożliwiały im dotarcie do miejsc związanych z lipcową pacyfikacją.
Autorami fotografii są uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie: Hubert Huszcza oraz Emilia Potapowicz.
Danuta i Zbigniew Kaszlejowie

Podobne artykuły
Relacja z Motocyklowego Rajdu Śladami Obławy Augus... Ideą Motocyklowej Gry Historycznej było samodzielne pozyskanie wiedzy o Obławie Augustowskiej z lipca 1945 r. poprzez rozmowy ze świadkami historii, p...
Zapraszamy na V Rajd Śladami Obławy Augustowskiej ... Siedemdziesiąt lat temu na mieszkańcach naszej ziemi dokonano zbrodni przeciwko ludzkości. Z rozkazu Stalina kontrwywiad wojskowy ZSRS – „Smiersz”, uż...
Zapal znicz w Dniu Pamięci o Polskim Państwie Podz... 74. lata temu ...  W nocy z 26 na 27 września 1939 roku powstała w oblężonej Warszawie Służba Zwycięstwu Polski – konspiracyjna organizacja wojskowa, ...
Motocykliści Rajdu Katyńskiego przed Domem Turka w... W Augustowie 25 sierpnia br. gościliśmy uczestników XIII Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. Kawalkada ponad stu motocykli została przyw...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *