27 listopada 2013 | Zbigniew Kaszlej
Spóźniona niepodległość w Augustowie
 

W auli II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie 12 listopada 2013 r. odbyła się kolejna sesja Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie z udziałem specjalnych gości.

Zdjęcia z sesji autorstwa Jerzego Lecha : http://2-lo-zdjecia-klasowe.strefa.pl/13_11_12_klub_historyczny/index.html

Obecny był Starosta Augustowski Franciszek Wiśniewski, Wicestarosta – Jarosław Szlaszyński, Przewodniczący  Rady Powiatu w Augustowie – Roman Krzyżopolski, Zastępca Burmistrza Augustowa – Izabela Piasecka, Barbara Bojaryn–Kazberuk – Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, Tomasz Danilecki – asystent prasowy Oddziału IPN. Licznie przybyli kombatanci z augustowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Prezesem Czesławem Korenkiewiczem na czele, augustowskiego Oddziału Związku Sybiraków na czele z Prezesem Jerzym Sienkiewiczem. Przybyli dyrektorzy augustowskich szkół, nauczyciele, młodzież z augustowskich liceów.
W nastrój spotkania wprowadziła Magdalena Molenda wierszem Leszka Wójtowicza „Moja Litania”. Magda, uczennica klasy II augustowskiego II LO, interpretacją tego utworu zdobyła I miejsce w kategorii recytacji na tegorocznym Wojewódzkim Festiwalu Piosenki i Poezji Patriotycznej w Suwałkach. Gości powitał Wojciech Walulik – dyrektor II LO. Delegacja uczniów zapaliła znicze pod Dębem  Niepodległości i pomnikiem upamiętniającym profesorów i uczniów Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w Augustowie poległych w Katyniu. Prowadząca sesję Prezes Klubu Historycznego Danuta Kaszlej umiejscowiła spotkanie w panoramie  obchodów 95. rocznicy odzyskania niepodległości. Poinformowała gości, że w hołdzie tym, którzy dla Ojczyzny żyli, pracowali, a gdy trzeba – ginęli za nią, grupa teatralna II LO trzykrotnie zaprezentowała w listopadzie augustowskiej społeczności spektakl „Zaduszki Patriotyczne”. Uczniowie II LO wzięli też udział w Szkolnym Festiwalu Piosenki i Poezji Patriotycznej, a ośmioro spośród nich zdobyło nagrody na wojewódzkim festiwalu. Stworzyli oni oprawę artystyczną klubowego spotkania,
którego ważnym punktem było wręczenie Prezesowi augustowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i jednocześnie Wiceprezesowi Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie – Czesławowi Korenkiewiczowi Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Postać Czesława Korenkiewicza zaprezentował Tomasz Danilecki. Nagrodę, przyznaną przez Kapitułę, której przewodniczy Prezes IPN dr Łukasz Kamiński, wręczyła Barbara Bojaryn – Kazberuk dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku. Podkreśliła w swym wystąpieniu, że miło jej uhonorować Czesława Korenkiewicza nagrodą za zasługi w budowaniu pamięci narodowej właśnie na forum Klubu Historycznego w Augustowie i „w niesamowitej szkole, gdzie podejmowanych jest tyle wspaniałych inicjatyw”. Wnioskodawcami Nagrody Honorowej „Świadek Historii” dla Czesława Korenkiewicza byli: Starosta Augustowski, Wójt Gminy Sztabin, Prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie.   Sprawozdanie z uroczystej gali tegorocznej edycji Nagrody „Świadek Historii” oraz biogram laureata znajduje się na http://akklub.pl/aktualnosci/nagroda-swiadek-historii/. Jest to już czwarta nagroda przyznana z inicjatywy Starosty Augustowskiego i Klubu Historycznego. Laureatami poprzednich byli: śp. Antonii Żabicki, Zofia Wysocka i Wiktoria Malinowska. Głównym punktem sesji Klubu Historycznego im. Armii Krajowej był wykład historyka – Jarosława Szlaszyńskiego „Trudne drogi do niepodległości. Z dziejów Augustowa i Ziemi Augustowskiej w latach 1914 – 1920”. Dowiedzieliśmy się, dlaczego niepodległość przyszła na Augustowszczyznę „spóźniona”, bo dopiero w lipcu 1919 r. i w jak trudnej sytuacji postawiło to miejscowych działaczy Polskiej Organizacji Wojskowej. Przystąpili oni bowiem, tak jak czyniono to w Polsce centralnej, do rozbrajania Niemców już w listopadzie 1918 r. Zdekonspirowani, musieli opuścić swoją ziemię, na której decyzją mocarstw wojska niemieckie przebywały aż do 25 lipca 1919 r. Dopiero w tym dniu przesądzony został powrót Suwalszczyzny, w tym powiatu augustowskiego, do Polski. 26 lipca 1919 r. augustowianie witali wkraczające do miasta wojsko polskie. W sporze o te ziemie z tworzącym się państwem litewskim, w warunkach trudnej dla Polaków okupacji niemieckiej, mieszkańcy Augustowszczyzny podejmowali różne działania na rzecz przyłączenia do macierzy. Poznaliśmy z imienia i nazwiska oraz zobaczyliśmy na zdjęciach ludzi, którym zawdzięczamy zdobycie i zorganizowanie na naszej ziemi niepodległej Polski. Warto o nich pamiętać.
Piosenka „Taki kraj” (słowa: Jan Pietrzak, muzyka: Zbigniew Raj) w  wykonaniu Natalii Kozielskiej, uczennicy II LO w Augustowie zakończyła tą ważną dla poznania historii Augustowa sesję. Towarzyszyła jej wystawa „Pierwsze dni wolności” przygotowana przez Barbarę Kondracką i Wojciecha Baturę z Muzeum Ziemi Augustowskiej.
Długie rozmowy kuluarowe przy kawie i ciastkach zwieńczyły spotkanie, którego organizatorami byli: Starosta Augustowski, Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie i II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie.
Zbigniew Kaszlej

Wpis dodano w kategoriach: Aktualności, Rocznice, Sesje klubu, Wydarzenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *