30 września 2013 | Zbigniew Kaszlej
Nagroda „Świadek historii” dla trojga członków Klubu Historycznego
 

27 września 2013r., w dniu Polskiego Państwa Podziemnego, w siedzibie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku odbyło się uroczyste wręczenie Nagród Honorowych „Świadek Historii”.  Nagroda jest przyznawana od 2009 r. osobom fizycznym szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w poszczególnych regionach kraju oraz osobom wspierającym pion edukacyjny IPN w realizacji ustawowej działalności.
W tegorocznej – V edycji, spośród 48 zgłoszonych kandydatów, kapituła pod przewodnictwem Prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego uhonorowała tym prestiżowym wyróżnieniem 12 osób. Wśród nich znalazły się trzy z powiatu augustowskiego: Czesław Korenkiewicz – prezes augustowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Danuta i Zbigniew Kaszlejowie, jako osoby w sposób szczególny działające na rzecz przypominania o najnowszej historii Polski.
Kandydaturę Czesława Korenkiewicza zgłosił Starosta Augustowski, Wójt Gminy Augustów oraz Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie, zaś kandydaturę Danuty i Zbigniewa Kaszlejów przedłożył Podlaski Kurator Oświaty.

Dekoracji laureatów dokonali Naczelnik Biura Edukacji Publicznej IPN dr Andrzej Zawistowski oraz dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku Barbara Bojaryn – Kazberuk.

O zabranie głosu w imieniu laureatów poproszono Danutę Kaszlej, prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie.

Podczas gali wręczania nagród otwarto wystawę malarstwa artystów z Grodzieńszczyzny pt. „Bohaterowie Polski Walczącej na Grodzieńszczyźnie”.

KORENKIEWICZ CZESŁAW

ps. „Piętaszek”, urodzony 2.06.1922 r. w Netcie, pow. Augustów, syn Władysława i Weroniki z d. Smoleńska. Ukończył szkołę podstawową w Netcie Pierwszej w 1937 r., następnie rozpoczął naukę w Technikum Mechanicznym w Suwałkach. W 1939 r. naukę przerwała wojna.
Członek ZWZ-AK – placówka „Góra” w Netcie od 11.11.1941 r. Przysięgę złożył przed por. Antonim Obiedzińskim ps. „Górny”, jego dowódcą kompanii był por. Feliks Michałowski ps. „Leśny”.  Od października 1943 r. był słuchaczem konspiracyjnego Kursu Młodych Dowódców (Szkoła Podoficerska), po jego ukończeniu 11.11.1943 r. mianowany przez płk. Władysława Liniarskiego, ps. „Mścisław” do stopnia starszego strzelca. Łącznik siatki konspiracyjnej.
Ujawnił swoją konspiracyjną działalność 12.04.1947 r. w PUBP w Augustowie w ramach ustawy o amnestii, po ujawnieniu był  przesłuchiwany i torturowany przez UB, nakłaniany do współpracy – nie wydał nikogo. Od 07.08.1994 r. jest Prezesem Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Augustowie. Jednym z głównych celów swojej działalności kombatanckiej Pan Czesław Korenkiewicz uczynił utrwalenie dla potomności etosu Armii Krajowej. Dzięki jego wielkiemu zaangażowaniu powstały na terenie Powiatu Augustowskiego: pomniki poświęcone żołnierzom Armii Krajowej (m.in. w Nowince, przed kościołem Matki Boskiej Częstochowskiej w Augustowie, na cmentarzu parafialnym w Augustowie), tablice w kościołach (m.in. w Bargłowie Kościelnym, Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Augustowie). Jako Prezes Koła ŚZŻAK czynił starania, by ocalić miejsce kaźni i prawdopodobnie też pochówku polskich patriotów, uświęcone ich krwią – augustowską siedzibę NKWD i PUBP, tzw. „Domu Turka”, w imieniu Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Augustowie wraz z Klubem Historycznym im. Armii Krajowej w Augustowie oraz ze Związkiem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, Związkiem Sybiraków Oddział w Augustowie wystąpił do Podlaskiego Konserwatora Zabytków o wpisanie „Domu Turka” w Rejestr Zabytków Nieruchomych. Kilkuletnia batalia tych środowisk zakończyła się sukcesem – 1 kwietnia 2011 r. „Dom Turka” został wpisany przez Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w rejestr zabytków województwa podlaskiego. W 2006 r. Pan Czesław Korenkiewicz był jednym z założycieli Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie i od siedmiu lat jest wiceprezesem Zarządu Klubu.
Czesław Korenkiewicz jest odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem „Pro Memoria”, Medalem „Pro Patria”,  Odznaką Weterana Walk o Niepodległość, Krzyżem Walki o Niepodległość, Kombatanckim Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.
Mieszka w Netcie Pierwszej, ma żonę Stanisławę z d. Kopiczko oraz 3 synów: Ryszarda, Czesława Zygmunta, Mirosława.
Aktualnie posiada stopień kapitana.

Biogram opracował Zbigniew Kaszlej

Wpis dodano w kategoriach: Aktualności, Wydarzenia

2 myśli nt. „Nagroda „Świadek historii” dla trojga członków Klubu Historycznego

  1. Pingback: Spóźniona niepodległość w Augustowie - Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie

  2. Pingback: Zmarł Czesław Korenkiewicz, ps. "Piętaszek" (1922 - 2016) - Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *