23 lipca 2014 | Zbigniew Kaszlej
Odszedł Izydor Bronakowski – zesłaniec Sybiru
 

Miał 83 lata, urodził się w Białobrzegach 10 maja 1931 r. Był synem Zygmunta i Aleksandry z domu Gramberg. Jako ośmioletnie dziecko był świadkiem rozstrzelania we wrześniu 1939 r. w Białobrzegach przez wojska sowieckie dziewięciu żołnierzy Wojska Polskiego jadących wozem pocztowym. Ich groby znajdują się na augustowskim cmentarzu.
22 czerwca 1941 r. wraz z matką i siostrą Krystyną został wywieziony do Krasnojarskiego Kraju w okolice Abakanu. Przebywał w kołchozach: Towarzysz Stalin  i Towarzysz Mołotow.
Do Polski powrócił wraz z rodziną w kwietniu 1946 r. Pracował w ełckich i augustowskich przedsiębiorstwach, m.in. w augustowskiej Żegludze, skąd w 1981 r. odszedł na rentę, a następnie na emeryturę. Zajął się wtedy upamiętnieniem i przywróceniem zbiorowej pamięci mordu na polskich żołnierzach, którego był świadkiem jako chłopiec. Nielegalnie, bez uzgodnień i pozwoleń władz, 23.09.1987 r., w miejscu tych tragicznych wydarzeń, wystawił symboliczny krzyż na murowanym postumencie, zamieniony w 1990 r. na kamienny pomnik.
Mieliśmy ten wielki zaszczyt gościć  Pana Izydora na sesjach Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie, zawsze mogliśmy liczyć na jego „modlitewki” – pisane wierszem refleksje o czasie przeszłym i obecnym, zawsze z patriotycznym zatroskaniem w tle. Izydor Bronakowski patriotyczne utwory mógł wygłaszać z pamięci przez kilka godzin.
Wiedząc,że posiadamy w Augustowie taki „skarb”, doprowadziliśmy w lutym 2013 r. do postawienia Izydora Bronakowskiego przed profesjonalnym mikrofonem. Efektem jest płyta CD z 15 utworami wygłoszonymi mocnym  głosem przez Pana Izydora. Nagranie to jest dostępne na stronie internetowej Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie: http://akklub.pl/publikacje/audio-test/
O chorobach i ich postępie Pan Izydor informował swoich przyjaciół ze szczegółami od lat. Wszyscy kibicowaliśmy jego kuracji, polegającej na łykaniu mikstury z papryczek chili zalewanych olejem lnianym. Póki organizm przyjmował ostre dawki tej mikstury, gościliśmy Pana Izydora na wielogodzinnych odwiedzinach, podczas których wyjawiał tajemnice swojej pracy w Augustowie i powojennej historii miasta. Uwielbiał spotkania z młodzieżą i chętnie przychodził na nie do szkół. Ich tematem poza wątkiem sybirackim, był też los poakowskiej konspiracji.
Działalność popularyzatorską Pan Izydor Bronakowski prowadził niemal do ostatnich swoich chwil. W czerwcu 2014 r. podczas Rajdu Śladami Obławy Augustowskiej pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych pomordowanych na Wschodzie Pan Izydor w obecności motocyklistów Stowarzyszenia Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego deklamował swoje utwory, wzbudzając wielkie zainteresowanie.
Zmarł 21 lipca 2014 r.
Będzie nam brakować Izydora Bronakowskiego i deklamowanych przez niego „modlitewek”.
Wielką pasją Pana Izydora było wędkarstwo. Myślę, że już dziś tam w niebie, łódką ze swoim przyjacielem profesorem Religą, łowią niebiańskie płotki i szczupaki!
Zbigniew Kaszlej
[Not a valid template]

Wpis dodano w kategoriach: Aktualności, Wydarzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *