6 sierpnia 2017 | Danuta Kaszlej
Żegnamy śp. Piotra Kurka, twórcę ogólnopolskiej sieci Klubów Historycznych im. Armii Krajowej
 

Zmarł dr Piotr Wojciech Kurek, nasz przyjaciel.
Pogrzeb śp. dr Piotra Kurka, członka prezydium ŚZŻAK, założyciela ogólnopolskiej sieci Klubów Historycznych im. Armii Krajowej, nauczyciela akademickiego Politechniki Warszawskiej, odbędzie się w najbliższą sobotę, 12 sierpnia br., o godz. 14.00 w Bielsko-Białej w Kościele Opatrzności Bożej przy pl. Opatrzności Bożej 19.

Piotr Kurek
Urodził się 29.06.1948 r. w Krakowie i tam zmarł. Stało się to 5 sierpnia 2017 r., w drugim dniu uroczystości związanych z Marszem Szlakiem I Kadrowej. Zasłabł wchodząc na wawelskie wzgórze, by – tak, jak w ostatnich latach – wziąć udział w mszy świętej inaugurującej „Kadrówkę”. Lubił to środowisko, więc można powiedzieć, że śmierć zaskoczyła go w miejscu i okolicznościach, które były naturalną przestrzenią jego patriotycznej działalności. Trudno się jednak z tym pogodzić. Piotr był „ojcem” Klubów Historycznych im. Armii Krajowej. Zakładał je, poszukując ludzi odpowiedniego ducha wśród nauczycieli w całej Polsce, bo widział najgłębszy sens w pracy z młodzieżą opartej na akowskich wartościach. W naszym środowisku czujemy, że energii Piotra i jego przekonania dla tej idei nikt nie zastąpi, bo – wbrew porzekadłu – są ludzie niezastąpieni…
Najlepiej wiedzą o tym najbliżsi Piotra.

Składamy żonie, dzieciom, wnukom i wszystkim Jego bliskim wyrazy serdecznego współczucia. Cześć Jego Pamięci! Niech spoczywa w Panu…..

Życiorys oparliśmy na biogramie, który Piotr przekazał na: https://www.armiakrajowa.org.pl/wladze/61-prezydium

Syn ppor./kpt. Armii Krajowej Józefa Kurka VM (1913-1997). Członek bez uprawnień kombatanckich Ogólnokrajowego Środowiska Korpusu AK „Jodła” ŚZŻAK. Od 2002 roku przewodniczący Komisji do Spraw Młodzieży Zarządu Głównego, a od 2005 członek Prezydium ZG.

Wspierał Okręgi, Środowiska i Koła ŚZŻAK w działalności na rzecz kultywowania wśród młodego pokolenia Polaków ideałów ZWZ-AK, Polskiego Państwa Podziemnego, a także II Konspiracji. Stworzył mechanizmy ułatwiające współpracę z władzami oświatowymi i Oddziałowymi Biurami Edukacji Publicznej IPN. W latach 2007-2008 doprowadził do zawarcia umów o współpracy ŚZŻAK z większością Kuratoriów Oświaty. Współpraca ta skutkuje działalnością Klubów Historycznych im. Armii Krajowej w blisko stu szkołach na terenie całej Polski, wg danych z kwietnia 2015 r. Efektywnie realizował Uchwałę „Kontynuacja” podjętą na XI Zjeździe ŚZŻAK. Nauczyciele zaangażowani w działalność szkolnych Klubów Historycznych przyjmowani są przez Zarządy Okręgów w poczet członków bez uprawnień kombatanckich wzmacniając znacząco kadry Związku. Organizator kilku warsztatów na których nauczyciele – członkowie ŚZŻAK dzielili się swoimi doświadczeniami w pracy z młodzieżą (Kraków, Częstochowa, Bielsko-Biała, Warszawa). Ostatnie warsztaty zorganizował od 26 do 30 czerwca br. wraz z Klubem Historycznym im. Armii Krajowej w Augustowie. To tworząc ten klub w listopadzie 2006 r. uzgodniliśmy wspólnie nazwę klubów „im. Armii Krajowej”, którą wraz z logo (opracowanym przez Zbigniewa Kaszleja) Piotr Kurek uczynił ogólnopolską.
Jego pomysł integrowania nauczycieli w trakcie organizowanych corocznie przez Związek Piłsudczyków Marszy Szlakiem I Kadrowej cieszy się wśród opiekunów szkolnych Klubów Historycznych oraz młodzieży coraz większym zainteresowaniem.
Współinicjator upamiętniania działalności ZWZ-AK w postaci tablic i pomników. Ostatnio aktywnie wspierał Okręg Małopolska ŚZŻAK w pracach związanych z powstaniem Pomnika AK w podnóża Wawelu. Koordynowane przez niego pozyskiwanie Ziem z pół bitewnych i akcji Armii Krajowej doprowadziło do umieszczenia w niszy Kamienia Węgielnego Pomnika ponad trzydziestu Grud Ziem związanych z walką ZWZ-AK. Był nauczycielem akademickim na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej, gdzie m.in. kierował dydaktycznym laboratorium fizyki współczesnej.
Odznaczenia i wyróżnienia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal „Pro Memoria”, Medal „Pro Patria”,Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Odznaka „Za wkład pracy społecznej w ŚZŻAK”.

Piotrze, pozostawiłeś po sobie dobre dzieła i dobrą pamięć.
Będziemy pamiętać o Tobie w modlitwie. Spoczywaj w Panu…

Danuta i Zbigniew Kaszlejowie

Wpis dodano w kategoriach: Aktualności, Wydarzenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *