2 listopada 2018 | Zbigniew Kaszlej
X kwesta na rzecz augustowskiego cmentarza
 
IMG_20181101_175009

Dziękujemy ofiarodawcom, wolontariuszom i wszystkim zaangażowanym w organizację kwesty. Kolejny raz doświadczyliśmy, że razem możemy więcej!

To już X kwesta na rzecz augustowskiego cmentarza – mały jubileusz.
Bardzo nam miło, że z roku na rok zbieramy więcej funduszy, które możemy przeznaczyć na porządkowanie naszej nekropolii.

Zadań do zrealizowania jest wciąż wiele, bo wiele jest grobów, które nie mają opieki. Należą do nich najstarsze, zabytkowe nagrobki, mogiły ludzi zasłużonych dla grodu nad Nettą, groby poległych za ojczyznę. A na ziemi augustowskiej ginęli żołnierze pochodzący z różnych stron Polski. Mamy na cmentarzu w Augustowie groby pochodzących z Wielkopolski ochotników 1920 r. walczących z bolszewikami, są tu też pochowani żołnierze Wojska Polskiego zamordowani w Białobrzegach we wrześniu 1939 r. To przykłady mogił, o które nie mogą zadbać rodziny, zrobić powinna to nasza augustowska społeczność.

W roku stulecia niepodległości kładziemy akcent na odnowienie Kwatery Obrońców Ojczyzny, znajdującej się przy alei głównej, nieopodal kaplicy cmentarnej. Dlatego datki z tegorocznej kwesty, jak też z dwóch poprzednich, przeznaczone zostaną na ten cel.

Z dotychczas zebranych funduszy zorganizowane zostały trzy lapidaria, co w widoczny sposób uporządkowało przestrzeń cmentarza. W sumie odnowiono 50 nagrobków i krzyży: granitowych, żeliwnych, marmurowych oraz z piaskowca. Dokumentuje te dokonania wystawa prezentowana na cmentarzu w dniach od 1 do 11 listopada.
kwesta 06Dziękujemy wszystkim, którzy 1 listopada br. wyruszyli na cmentarne alejki
z kwestarskimi puszkami.
Większość wolontariuszy to uczniowie II LO. Wyrazy uznania należą się nauczycielom, uczniom i absolwentom tej szkoły za to, że na przestrzeni 10 lat nie znużyli się, nie zniechęcili i niezmiennie stanowią fundament kwesty. Udział w niej poprzedzają wspólnym sprzątaniem cmentarza.
Młodzież ma dobry przykład, bowiem razem z nimi datki zbierają przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, nauczyciele, augustowscy poeci, przewodnicy turystyczni, lekarze. Słowem – duża grupa ludzi dobrego serca z różnych środowisk, bez zaangażowania których nie udałoby się dokonać licznych renowacji zabytkowych nagrobków.

Piękna idea, świetni ludzie, fantastyczna ofiarność i atmosfera kwesty – dzięki temu  augustowska nekropolia pięknieje i rośnie poczucie wspólnoty, bo troszcząc się o mogiły przodków budujemy wspólnotę.

Dziękują organizatorzy kwesty:

II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie
Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie
Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie


Wpis dodano w kategoriach: Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *