29 października 2018 | Danuta Kaszlej
Weź udział w X kweście na rzecz augustowskiego cmentarza
 

1 listopada, jak co roku, od godz. 9.00 rozpoczynamy kwestę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na naszej nekropolii. Przy bramie głównej augustowskiego cmentarza będziemy czekali na darczyńców oraz na chętnych wolontariuszy.
Zapraszamy – dołącz do grona kwestarzy, ofiarowując swój czas lub przygotuj datek, byśmy mogli zadbać o groby nie mające opieki.
kwesta 1Sic transit gloria mundi – tak przemija chwała świata…

słowa tej sentencji łacińskiej wypisane na granitowym kamieniu, stojącym
w pierwszym lapidarium, wymownie podkreślają sens kultywowania pamięci.

W tym roku już po raz dziesiąty II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie, Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie i parafia Najświętszego Serca Jezusowego organizują kwestę na augustowskim cmentarzu.

Jak co roku 1 listopada o godzinie 9.00 na cmentarne alejki wyruszą z
kwestarskimi puszkami wolontariusze , w większości uczniowie II LO, ale też przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, nauczyciele, augustowscy poeci, przewodnicy turystyczni, lekarze. Słowem – duża grupa ludzi dobrego serca, bez zaangażowania których nie udałoby się dokonać licznych renowacji zabytkowych nagrobków.

Z dotychczas zebranych funduszy zorganizowane zostały trzy lapidaria, co w widoczny sposób uporządkowało przestrzeń cmentarza.
100_5857 W sumie odnowiono 50 nagrobków i krzyży: granitowych, żeliwnych, marmurowych oraz z piaskowca. Dokumentuje te dokonania wystawa prezentowana na cmentarzu w dniach od 1 do 11 listopada.
Czy pamiętamy, że tak wyglądał teren przed cmentarną kaplicą?
Czy pamiętamy, że tak wyglądał teren przed cmentarną kaplicą? Tak wygląda obecnie:
DSC_0362      Aktualnie planujemy gruntowne odnowienie Kwatery Obrońców Ojczyzny, znajdującej się przy alei głównej, nieopodal kaplicy cmentarnej. Dlatego datki z tegorocznej kwesty, jak też z dwóch poprzednich, przeznaczone zostaną na ten cel.

Należy wspomnieć o jeszcze jednym przedsięwzięciu, które zaistniało w kontekście kwesty; to Zaduszki patriotyczne. Grupa teatralna Antrakt z II LO wystawi je 2 listopada  o godz.16.00 w kaplicy cmentarnej, a 5 listopada o godz. 18.00 w Miejskim Domu Kultury. Zachęcamy do wspólnego przeżycia Zaduszek patriotycznych, w szczególny czas setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
zaduszki 2Zapraszamy do grona kwestarzy, dziękujemy za dotychczasowe dary serca, które są  ważne nie tylko w sensie materialnym, ale czynią nasze działania zasadnymi.

Pamiętajmy … transit gloria mundi….

W imieniu organizatorów kwesty
Maria Kisielewska

Poniżej kilka fotografii pokazujących wykorzystanie funduszy zebranych na kwestach –  stan nagrobków przed i po renowacji.
20101018_22 100_568720131006_2 100_569920131006_13 100_5886 100_4979Więcej zdjęć prezentujących efekt kwesty na wystawie w głównej alei augustowskiego cmentarza. Pięknieje on dzięki Państwa datkom i zaangażowaniu wolontariuszy.

 

Wpis dodano w kategoriach: Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *