29 października 2018 | Danuta Kaszlej
Weź udział w X kweście na rzecz augustowskiego cmentarza
 

1 listopada, jak co roku, od godz. 9.00 rozpoczynamy kwestę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na naszej nekropolii. Przy bramie głównej augustowskiego cmentarza będziemy czekali na darczyńców oraz na chętnych wolontariuszy.
Zapraszamy – dołącz do grona kwestarzy, ofiarowując swój czas lub przygotuj datek, byśmy mogli zadbać o groby nie mające opieki.
kwesta 1Sic transit gloria mundi – tak przemija chwała świata…

słowa tej sentencji łacińskiej wypisane na granitowym kamieniu, stojącym
w pierwszym lapidarium, wymownie podkreślają sens kultywowania pamięci.

W tym roku już po raz dziesiąty II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie, Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie i parafia Najświętszego Serca Jezusowego organizują kwestę na augustowskim cmentarzu.

Jak co roku 1 listopada o godzinie 9.00 na cmentarne alejki wyruszą z
kwestarskimi puszkami wolontariusze , w większości uczniowie II LO, ale też przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, nauczyciele, augustowscy poeci, przewodnicy turystyczni, lekarze. Słowem – duża grupa ludzi dobrego serca, bez zaangażowania których nie udałoby się dokonać licznych renowacji zabytkowych nagrobków.

Z dotychczas zebranych funduszy zorganizowane zostały trzy lapidaria, co w widoczny sposób uporządkowało przestrzeń cmentarza.
100_5857 W sumie odnowiono 50 nagrobków i krzyży: granitowych, żeliwnych, marmurowych oraz z piaskowca. Dokumentuje te dokonania wystawa prezentowana na cmentarzu w dniach od 1 do 11 listopada.
Czy pamiętamy, że tak wyglądał teren przed cmentarną kaplicą?
Czy pamiętamy, że tak wyglądał teren przed cmentarną kaplicą? Tak wygląda obecnie:
DSC_0362      Aktualnie planujemy gruntowne odnowienie Kwatery Obrońców Ojczyzny, znajdującej się przy alei głównej, nieopodal kaplicy cmentarnej. Dlatego datki z tegorocznej kwesty, jak też z dwóch poprzednich, przeznaczone zostaną na ten cel.

Należy wspomnieć o jeszcze jednym przedsięwzięciu, które zaistniało w kontekście kwesty; to Zaduszki patriotyczne. Grupa teatralna Antrakt z II LO wystawi je 2 listopada  o godz.16.00 w kaplicy cmentarnej, a 5 listopada o godz. 18.00 w Miejskim Domu Kultury. Zachęcamy do wspólnego przeżycia Zaduszek patriotycznych, w szczególny czas setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
zaduszki 2Zapraszamy do grona kwestarzy, dziękujemy za dotychczasowe dary serca, które są  ważne nie tylko w sensie materialnym, ale czynią nasze działania zasadnymi.

Pamiętajmy … transit gloria mundi….

W imieniu organizatorów kwesty
Maria Kisielewska

Poniżej kilka fotografii pokazujących wykorzystanie funduszy zebranych na kwestach –  stan nagrobków przed i po renowacji.
20101018_22 100_568720131006_2 100_569920131006_13 100_5886 100_4979Więcej zdjęć prezentujących efekt kwesty na wystawie w głównej alei augustowskiego cmentarza. Pięknieje on dzięki Państwa datkom i zaangażowaniu wolontariuszy.

 

Podobne artykuły
Pogrzeb por. Jana Kuleszy Towarzyszyliśmy w ostatniej drodze por. Jana Kuleszy - żołnierza Armii Krajowej, udzielającego po wojnie wsparcia oddziałom antykomunistyczn...
Na wieczną wartę odszedł Jan Kulesza ps. „Cz... Jan Kulesza, ps. "Czarny", "Junak", żołnierz Obwodu Suwałki Armii Krajowej, następnie współpracownik Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", zmarł 27 sty...
Wojciech Batura o budowniczych Kanału Augustowskie... Publikujemy referat Wojciecha Batury "Działalność budowniczych Kanału Augustowskiego za granicą", wygłoszony 6 grudnia 2018 r. w II Liceum Ogólnokszta...
Zapraszamy na „Ferie z historią” w Aug... Ferie to czas wolny … od nudy! Wraz z Łukaszem Faszczą - pracownikiem Muzeum Ziemi Augustowskiej zapraszamy 22 - 24 stycznia 2019 r., od godz. 10.00 ...
AK-owcy i Sybiracy na opłatkowym spotkaniu W sobotę, 5 stycznia 2019 r. AK-owcy i Sybiracy oraz zaproszeni przez nich goście spotkali się w licznym gronie, by podzielić się opłatkiem i złożyć n...
Ulica Saperów w Lipsku – polskie drogi mówią... W dniu 8 listopada 2018 r. odbyło się uroczyste otwarcie przebudowanej ulicy Saperów w Lipsku. Relacjonował to artykuł sygnowany przez "" na stro...
Wpis dodano w kategoriach: Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *