28 sierpnia 2020 | Zbigniew Kaszlej
Strzelcowizna pamięta o żołnierzach września 1939 r.
 
Strzelcowizna pamięta o żołnierzach września 1939 r.

fot. Zbigniew Kaszlej

Strzelcowizna pamięta o żołnierzach września 1939 r. – dokumentuje to tablica informacyjna poświęcona dowódcom i żołnierzom 110 Rezerwowego Pułku Ułanów. 
 
Pułkiem dowodził znany z lat 1919 – 1920 zagończyk, ppłk Jerzy Dąmbrowski, jego zastępcą był mjr Henryk Dobrzański, późniejszy „Hubal”, oficerem taktycznym kpt. Maciej Kalenkiewicz, późniejszy cichociemny.

Napis na tablicy rozpoczyna się od słów: 

… wiemy, że nie na życie idziemy…

ppłk Jerzy Dąmbrowski  17 IX 1939 do ochotników

Tą drogą 22 września 1939 roku przeszedł w drodze na pomoc walczącej Warszawie

110 Rezerwowy Pułk Ułanów

pod dowództwem ppłk Jerzego Dąmbrowskiego

i mjr Henryka Dobrzańskiego, późniejszego Hubala

oficerem taktycznym był kpt Maciej Kalenkiewicz, późniejszy cichociemny

Cześć i chwała Bohaterom!

Miejsce na skraju puszczańskiej wsi, zaaranżowane przez Wiesława Milewskiego i Jarosława Harmuszkiewicza oraz fundację Reduta Dobrego Imienia z Maciejem Świrskim, przy współudziale Nadleśnictwa Płaska, znakomicie przypomina o  przemarszu oddziału z września 1939 r.  
Prawie rok temu, 22 września 2019 r., uczestniczyliśmy w uroczystości odsłonięcia tablicy. Opowiadał wtedy o wydarzeniu sprzed 80 lat Romuald Sokołowski, wówczas jeden z najstarszych mieszkańców Strzelcowizny. Zdyscyplinowany oddział Wojska Polskiego  zapamiętano, choć nikt nie mógł mieć świadomości, że skrajem wsi przeszli wtedy oficerowie, o których poświęceniu dla Polski powinniśmy wiedzieć wszyscy.

Powróciliśmy w to miejsce 27 sierpnia 2020 r. Meldujemy, że „duch miejsca” pozostał – Strzelcowizna pamięta o żołnierzach września 1939 r.! Gustownie zaprojektowana plansza informacyjna stoi nienaruszona, przy niej trwa brzozowy krzyż i maszt z polską flagą. Niestety na kamieniu nadal brak jest tablicy…
Może jest planowana na rocznicę?
Przykra zmiana, o której nas poinformowano, to fakt, że na wieczną wartę odszedł pan Romuald Sokołowski. 

O uroczystości sprzed roku możecie przeczytać tutaj:   http://akklub.pl/aktualnosci/upamietniono-zolnierzy-wrzesnia-1939-r/

Danuta i Zbigniew Kaszlejowie

Wpis dodano w kategoriach: Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *