31 sierpnia 2015 | Zbigniew Kaszlej
Rocznica pacyfikacji wsi Jasionowo
 

W tym roku przypada 72. rocznica pacyfikacji przez wojska niemieckie wsi Jasionowo k/Lipska, przeprowadzona w odwecie za pomoc udzielaną partyzantom Armii Krajowej.  Żandarmi z Lipska, funkcjonariusze gestapo z Grodna oraz żołnierze specjalnej jednostki operacyjnej z Krasnego 26 sierpnia 1943 r. otoczyli wieś, a następnie mieszkańców zgromadzili w zabudowaniach należących do Franciszka Sztukowskiego. Osoby te były wyprowadzane nad krawędź masowego grobu, wykopanego uprzednio przez mieszkańców sąsiednich wsi i zabijane strzałem w tył głowy. Kilkoro dzieci wrzucono do mogiły żywcem. Ogółem zamordowano 58 osób (13 mężczyzn, 24 kobiety i 21 dzieci). Ocalało siedem osób ukrytych w stodołach i na strychach. Po egzekucji dokonano grabieży mienia zamordowanych, rozbiórki i dewastacji zabudowań. Zniszczono całkowicie 15 budynków mieszkalnych i 32 gospodarcze.
           Przy zbiorowej mogile pomordowanych mieszkańców wsi Jasionowo, w rocznicę tych wydarzeń 30 sierpnia 2015 r. o godz. 12.00,  odprawiona została uroczysta msza święta, której przewodniczył ksiądz dziekan Jerzy Lubak. Na uroczystość przybyły poczty sztandarowe augustowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, I Liceum Ogólnokształcącego im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie, II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie, Szkoły Podstawowej im. Anastazji Milewskiej w Lipsku i Gimnazjum im. Stefana Batorego z Lipska. Wartę honorowa przy pomniku pełnili harcerze 6 Lipskiej Drużyny Harcerskiej Straży Granicznej „Żubry”. Oprócz licznie przybyłych mieszkańców Lipska i okolic, we mszy świętej udział wzięli uczestnicy rowerowego Rajdu Pamięci Ofiar Jasionowa, którego organizatorem było Towarzystwo Przyjaciół Lipska.

Następnie miało miejsce złożenie wiązanek kwiatów przez delegacje w miejscu zbiorowej mogiły zamordowanych przez Niemców 58 mieszkańców wsi Jasionowo. Burmistrz Lipska Lech Łępicki podziękował wszystkim za przybycie i złożenie hołdu pomordowanym. Wzruszającym akcentem kończącym te ważne dla mieszkańców Lipska i okolic wydarzenie, było emocjonalne wystąpienie uratowanych z jasionowskiego pogromu sióstr – Jadwigi Krzysztofowicz i Eugenii Popławskiej (z domu Ślużyńskie).
Zbigniew Kaszlej

Wpis dodano w kategoriach: Aktualności, Rocznice

15 myśli nt. „Rocznica pacyfikacji wsi Jasionowo

 1. W sobotę 5 września śpiewamy z Janem różaniec w Bakałarzewie parafia św. Jakuba. Zapraszam na 19:30 – śpiew pieśni maryjnych, potem msza i procesja z figurą fatimską i w tym samym czasie będzie śpiewany różaniec. Zapraszam….
  P.S. Świece obowiązkowe – tzw. lampiony maryjne (fatimskie).

 2. Przyjechałem z daleka na te uroczystości na swój koszt aż z Giżycka, a wymyślacie bzdury. Za te głupoty, które tu piszecie, nie wiem ilu was tu jest się postaram jutro na wieczorze chwały odmówić różaniec o nawrócenie się z tych oczernień …

 3. Parafia Dobrego Pasterza w Węgorzewie odbędzie się uroczystość Wieczoru Chwały wszystkich serdecznie zapraszam na godzinę 17:00.
  P.S. Wieczór Chwały potrwa do 23:00.
  I WAM WSZYSTKIM: SZCZĘŚĆ BOŻE!!!

 4. Panie Arkadiuszu, jako administrator tej strony chciałem przeprosić Pana za zaistniałą sytuację. Pozwoliłem sobie usunąć tamte komentarze. Tak naprawdę korespondował Pan z jedną osobą, która podszywała się zarówno pod ‚kościelnego’ , ‚mieszkankę augustowa’, ‚sławomira’, ‚kazię’, ‚księdza’, ‚obserwatora z ratusza’ i innych.
  Przykro patrzeć co potrafi wyjść z człowieka, gdy myśli, że nikt nie wie kim jest.

  Pan/Pani odpowiedzialna za te komentarze posługuje się adresem IP: 81.190.242.111 . Adres pochodzi z puli sieci Multimedia Polska S. A., montowanej między innymi masowo w blokach w Augustowie. Adresy w tej sieci, przydzielane są na stałe więc w razie potrzeby można łatwo zdjąć maskę anonimowości bezkarnego autora tamtych wpisów.

  Wprowadziłem też dodatkowe zasady zatwierdzania komentarzy, mające zapobiec występowaniu takich sytuacji w przyszłości.

  Jeszcze raz bardzo Pana przepraszam jako administrator strony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *