10 września 2015 | Zbigniew Kaszlej
Prace porządkowe i renowacyjne na cmentarzu augustowskim
 

W ramach kontynuowania prac renowacyjnych finansowanych z datków zbieranych od sześciu lat w czasie kwest w Dniu Wszystkich Świętych, na naszym cmentarzu realizowane są kolejne inwestycje.
Rozpoczęliśmy w lipcu od uporządkowania sporego fragmentu cmentarza prawosławnego, gdzie przygotowywane jest m.in. miejsce pod trzecie lapidarium. Należy wspomnieć o dwóch lapidariach katolickich; zorganizowanie kolejnego na cmentarzu prawosławnym jest niezbędne, gdyż piękne żeliwne krzyże, płyty nagrobne z piaskowca oraz granitowe rozrzucone po całym cmentarzu przedstawiają przygnębiający widok i są znakiem braku szacunku dla naszych przodków. Zostały już wyznaczone krzyże i płyty nagrobne, które znajdą się w nowo powstającym lapidarium.
Bardzo dużą pracę wykonano przywracając niemalże do pierwotnego stanu żeliwny pomnik na grobie zmarłego w 1886 r. Nikandra Karmazyńskiego, naczelnika powiatowego, który pełnił swoje obowiązki w roku 1885. Przez wiele lat pomnik leżał przewrócony, zasypany śmieciami i zarośnięty krzakami, zupełnie niewidoczny. Wskazał nam go Starosta Jarosław Szlaszyński, życzliwie wspierający nasze kwestarskie i renowacyjne działania. Teren wokół tego pomnika – jak również wokół dwóch sąsiednich – wykarczowano, splantowano, zreperowano i odnowiono ogrodzenia.
Nieopodal kaplicy znajduje się piękny granitowy pomnik nagrobny upamiętniający Władysława Foksa, który był burmistrzem Augustowa od 01.12.1907 r., zmarł 23.07.1913 r. Pomnik wymagał pilnej reperacji, gdyż krzyż z podstawą niebezpiecznie się pochylał, ogrodzenie – granitowe słupki z żelaznymi łańcuchami – zapadło się. Wykonano wylewki betonowe pod słupkami, ustawiono we właściwej pozycji pomnik, odmalowano łańcuchy.
Zabezpieczono przed zniszczeniem trzy płyty nagrobne z piaskowca z roku 1876, 1877 i 1888; po ułożeniu ich pod lekkim skosem wymurowano betonowe podstawy i oczyszczono ich powierzchnię.
Wielka to satysfakcja i radość, że dzięki wsparciu finansowemu okazanemu podczas kwesty możemy ocalać pamięć o znanych i zasłużonych dla miasta osobach oraz dbać o utrwalanie pamięci o dawnych mieszkańcach naszego miasta.

Maria Kisielewska
Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie

Wpis dodano w kategoriach: Aktualności

Jedna myśl nt. „Prace porządkowe i renowacyjne na cmentarzu augustowskim

  1. Pingback: 1 listopada: VII kwesta na augustowskim cmentarzu, 2 i 5 listopada: Zaduszki Patriotyczne. - Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *