24 czerwca 2017 | Zbigniew Kaszlej
Odszedł na wieczną wartę Alfons Gorajewski ps. „Alek”
 

23 czerwca 2017 r. odszedł na wieczną wartę Alfons Gorajewski ps. „Alek”, Prezes Honorowy augustowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Będziemy pamiętać go jako patriotę, niezłomnego chorążego sztandaru AK i ciepłego, mądrego, honorowego człowieka.
Ceremonia pogrzebowa Alfonsa Gorajewskiego ps. „Alek” będzie miała miejsce 26 czerwca 2017 r. o godz. 10.30 w kościele w Żarnowie.

Cześć Jego Pamięci!

_MG_9677                                            ALFONS GORAJEWSKI ps. „ALEK”
                                                            1924 – 2017

Alfons Gorajewski urodził się 10.10.1924 r. w Żarnowie, był synem Józefa i Weroniki
z domu Wasilewska.
Swoją konspiracyjną działalność rozpoczął w lutym 1943 r., jako członek siatki terenowej Placówki Raczki, Obwodu Augustów Armii Krajowej, przyjął pseudonim „Alek”. Pełnił funkcję łącznika.
Brał udział w największej na Białostocczyźnie bitwie partyzanckiej, którą 9 Pułk Strzelców Konnych Armii Krajowej pod dowództwem Wiktora Konopki „Groma” stoczył z Niemcami 8 września 1944 r. na Czerwonym Bagnie. Ranny, został wzięty do niewoli i osadzony w obozie jenieckim, mieszczącym się w szkole w Dreństwie; miał obozowy numer 614. Wraz z pięćdziesięcioma więźniami został przewieziony do kopania okopów pod Gołdap. W czasie nalotu zbiegł i powrócił do domu rodzinnego w Żarnowie. Podczas oczyszczania terenów przyfrontowych został ponownie aresztowany przez SS z oddziałów frontowych i 15.11.1944 r. osadzony w szkole w Dreństwie, w tym samym obozie,  w którym przebywał poprzednio. W grudniu 1944 r. zbiegł podczas ewakuacji obozu.
Po wyzwoleniu ziemi augustowskiej spod okupacji niemieckiej był  represjonowany. Wielokrotnie aresztowany przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Augustowie, m.in.:  w 1945 r., w 1952 r. (w śledztwie przebywał 4 miesiące), w 1953 r.
Prowadził własne gospodarstwo rolne we wsi Żarnowo. Od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku aktywnie pracował w augustowskim kole Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Był wieloletnim sztandarowym pocztu augustowskiego koła ŚZŻAK; wraz z pocztem brał udział we wszystkich uroczystościach państwowych i kombatanckich. W styczniu 2017 r. został wybrany na funkcję Prezesa Honorowego augustowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W 1999 r. awansowany został do stopnia podporucznika.
Zmarł 23 czerwca 2017 r.

Wpis dodano w kategoriach: Aktualności

2 myśli nt. „Odszedł na wieczną wartę Alfons Gorajewski ps. „Alek”

  1. To mój wujek, z którego jestem dumny. Bohater i skromny człowiek. Wojownik. Oprócz Czerwonych Bagien odwiedził Nowy Jork (1986 r.) czego byłem świadkiem. We wrześniu rok temu miałem zaszczyt wychylić z nim kielicha. Żałuję, że nie mogłem być na jego pogrzebie. R.I.P.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *