22 września 2023 | Danuta Kaszlej
Hołd żołnierzom września 1939 r.
 

Oddaliśmy hołd żołnierzom września 1939 r. walczącym z Niemcami i sowietami w 84. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę.

Dlaczego uroczystości organizujemy w Augustowie i Białobrzegach? 

Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie organizuje wspomnienia wydarzeń, które podczas II wojny światowej i po niej, w bolesny sposób dotknęły mieszkańców skrwawionej ziemi augustowskiej.
Zależy nam na pielęgnowaniu i przekazywaniu pamięci o ludziach i wydarzeniach stąd – z regionu i na angażowaniu w to młodych ludzi. Z tego powodu hołd żołnierzom września 1939 r. oddajemy nie tylko 1 września, ale też przypominając rocznicę napaści ZSRS, gdy ziemię augustowską zaatakowała Armia Czerwona. Do Augustowa wkroczyli oni 23 września 1939 r., znacząc swój szlak zbrodniami wojennymi, między innymi w Płaskiej, w Białobrzegach. Dlatego od kilku lat organizujemy uroczystości wraz ze społecznością  Białobrzeg i Augustowa właśnie w rocznice tych wydarzeń. 

Przebieg uroczystości w Białobrzegach

W Białobrzegach, w miejscu zbrodni, gdzie 23 września 1939 r. Sowieci rozstrzelali dziewięciu żołnierzy Wojska Polskiego, odbyła się pierwsza część naszej uroczystości. Przy pomniku żołnierzy WP,  Starosta Augustowski i jednocześnie historyk – Jarosław Szlaszyński opowiedział o okolicznościach tej zbrodni.
Po modlitwie w intencji żołnierzy WP, poprowadzonej przez księdza dziekana Wojciecha Jabłońskiego, złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystości, której współorganizatorem był Sołtys wsi Białobrzegi – Bartosz Cichy, udział wzięli Sybiracy z Prezes Barbarą Czartoszewską, władze samorządowe, licznie przybyła Szkoła Podstawowa im. gen. Ignacego Prądzyńskiego z Dyrektor Anną Korękiewicz, obecna była społeczność wsi Białobrzegi.
Były delegacje augustowskich szkół: Augustowskiego Centrum Edukacyjnego, II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie, Zespołu Szkół Technicznych  im. Ignacego Prądzyńskiego. Wartę przy pomniku wystawiła obecna wraz ze sztandarem 1 Augustowska Drużyna Harcerska „Sagittarius”, prowadzona przez Pawła Furmanika.

Przebieg uroczystości w Augustowie

Druga część uroczystości odbyła się na augustowskim cmentarzu przy grobach żołnierzy WP zamordowanych w Białobrzegach. Prowadził ją Zbigniew Kaszlej i Danuta Kaszlej.  
Po odśpiewaniu hymnu państwowego i wprowadzeniu historycznym Starosty Jarosława Szlaszyńskiego, Mateusz Krzywiński wykonał utwór Jacka Kaczmarskiego „Ballada wrześniowa”, Aleksandra Konopko wykonała utwór Zbigniewa Herberta „17 września”. Po modlitwie w intencji spoczywających na cmentarzu żołnierzy WP, którą poprowadził ksiądz dziekan Wojciech Jabłoński, na grobach zamordowanych złożone zostały biało-czerwone róże i zapalone zostały znicze. 

Wrzesień to także rocznica bitwy niemeńskiej w 1920 r. dlatego odwiedziliśmy mogiły trzech poległych ułanów w bitwie niemeńskiej, spoczywających na augustowskim cmentarzu. Tu także po modlitwie złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze.

W drugiej części uroczystości udział wzięli wszyscy uczniowie czterech klas pierwszych II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie. 
Dziękujemy za współpracę Dyrektor Barbarze Koronkiewicz, za przygotowanie występu młodzieży Wicedyrektorowi Tomaszowi Choroszewskiemu, nauczycielom II LO za opiekę nad młodzieżą.  

Organizatorzy

Uroczystości w Białobrzegach i na augustowskim cmentarzu zorganizowali: Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie i Sołtys wsi Białobrzegi pod patronatem Starosty Augustowskiego. Współpraca: Hufiec ZHP Augustów1 Augustowska Drużyna Harcerska „Sagittarius”, II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie i Szkoła Podstawowa im. gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białobrzegach.

Fotoreportaż autorstwa Zbigniewa Bartoszewicza z portalu www.augustow.org z obchodów 84. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę.

Wpis dodano w kategoriach: Aktualności, Rocznice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *