25 września 2022 | Danuta Kaszlej
O Mazurku Dąbrowskiego
 
O Mazurku Dąbrowskiego, naszym narodowym hymnie, mówić warto zawsze, ale ten rok stwarza okazję szczególną.
Z racji dwusetnej rocznicy śmierci Józefa Wybickiego, w uznaniu jego wybitnych zasług, Sejm RP ogłosił twórcę Mazurka Dąbrowskiego patronem 2022 r. 
Projekt „Jeszcze Polska nie zginęła”
 
Na zaproszenie Stowarzyszenia Pro Musika Organa i prof. Tadeusza Trzaskalika – pomysłodawcy przedsięwzięcia – Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie jest partnerem projektu muzyczno-historycznego „Jeszcze Polska nie zginęła”, realizowanego z racji dwusetnej rocznicy śmierci Józefa Wybickiego.
Dzięki uprzejmości prof. Tadeusza Trzaskalika na sesji Klubu uczniowie II LO obejrzą film „Jeszcze Polska nie zginęła. Historia muzyczna Mazurka Dąbrowskiego”. Pokaz filmu połączony będzie z uwagami i komentarzami prof. Tadeusza Trzaskalika, gościa sesji.

Prof. T. Trzaskalik jest autorem scenariusza i jednocześnie wykonawcą prezentowanej na filmie muzyki fortepianowej.

Historia muzyczna Mazurka Dąbrowskiego

Film rozpoczyna nagranie Mazurka Dąbrowskiego w oryginalnej wersji z roku 1797 w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Program ilustrowany jest fotografiami eksponatów, udostępnionych przez Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie (partner projektu), jak również innymi materiałami historycznymi.

Opisuje dzieje muzyczne Mazurka Dąbrowskiego ze szczególnym uwzględnieniem czasów, w których żył i działał Józef Wybicki. Prezentuje też postać Tadeusza Kościuszki, ks. Józefa Poniatowskiego, sprawę polską w okresie napoleońskim.

Klasy trzecie II LO realizują obecnie na lekcjach historii tę tematykę, film komponuje się też z treściami epoki romantyzmu, realizowanymi przez polonistów, dlatego ta sesja Klubu będzie dedykowana właśnie licealistom. Połączymy przyjemne z pożytecznym, tym bardziej, że prof. T. Trzaskalik obiecał też muzyczną niespodziankę. 

Danuta Kaszlej

Wpis dodano w kategoriach: Aktualności, Rocznice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *