13 października 2011 | Zbigniew Kaszlej
Spotkanie z Nikitą Pietrowem – wiceprzewodniczącym rosyjskiego Stowarzyszenia „Memoriał” – sesja 29
 
Zaproszenie:

W czwartek – 13 października 2011 r. w II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie miała miejsce nadzwyczajna sesja Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie, której specjalnym gościem był dr Nikita Pietrow – wiceprzewodniczący rosyjskiego Stowarzyszenia „Memoriał”. W sesji wzięły udział liczne rodziny osób pomordowanych w Obławie Augustowskiej, a wśród nich Ksiądz Stanisław Wysocki – Prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r., przedstawiciele związków kombatanckich i stowarzyszeń – AK-owcy, Sybiracy, wicestarosta Augustowski Jarosław Szlaszyński, kierownictwo i historycy z Oddziału IPN w Białymstoku z dyrektorem prof. Cezarym Kuklo na czele. Obecna była grupa historyków, a także miłośników historii – stałych uczestników spotkań w ramach augustowskiego Klubu Historycznego. Spotkanie prowadził Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku dr Waldemar Wilczewski, tłumaczem była Emilia Faszcza – nauczycielka języka rosyjskiego w II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie.

[jj-ngg-jquery-slider gallery=”17″ width=”610px” html_id=”nikita-slider” center=”1″ effect=”fold” startslide=”0″ animspeed=”600″ pausetime=”5000″ directionnav=”1″ controlnav=”0″ keyboardnav=”1″ pauseonhover=”1″ disablecaptions=”0″ captionOpacity=”0.6″]

Nikita Pietrow jest autorem książki „Według scenariusza Stalina. Rola organów NKWD-MGB ZSRR w sowietyzacji krajów centralnej i wschodniej Europy w latach 1945-1953”, opublikowanej w br. w Rosji, w której zamieścił przełomowy dokument na temat przebiegu Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r., odsłaniający szczegółowy plan tej zbrodni. Opublikowany szyfrogram pozwala nadać badaniom nad dziejami Obławy inny wymiar, nie ujawnia jednak rzeczy najważniejszej – miejsca straceń i pochówku. Nikita Pietrow nie krył, że dotarcie do innych dokumentów dotyczących Obławy w rosyjskich archiwach, jest zadaniem bardzo trudnym, jednak jego zdaniem wszystko jest w rękach władz polskich oraz rodzin ofiar, które zginęły w Obławie, by wszelkimi sposobami powinny zabiegać o odszukanie i odtajnienie dokumentów. Życzył wytrwałości w wyjaśnianiu okoliczności Obławy Augustowskiej.
Nikita Pietrow przyjechał do Polski na zaproszenie Instytutu Pamięci Narodowej. Jego wizyta dała wszystkim nadzieję, że cała prawda o lipcowej Obławie Augustowskiej zostanie wreszcie wyjaśniona i rodziny pomordowanych osób zapalą symboliczne światełko na miejscu ich pochówku.
W uznaniu zasług Nikity Pietrowa w utrwalaniu wiedzy o Obławie Augustowskiej, Jarosław Szlaszyński – Wicestarosta Augustowski wręczył wiceprzewodniczącemu Stowarzyszenia „Memoriał” pamiątkowy medal „200-lecia tradycji Powiatu Augustowskiego”.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa „Miejsca przetrzymywania aresztowanych w Obławie Augustowskiej – lipiec 1945 r.”, która powstała w ramach realizacji projektu Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie i Starostwa Powiatowego w Augustowie  „Obława Augustowska – lipiec 1945 r. Gdy nie ma grobów ocalmy pamięć”. Podczas spotkania rozdawane były także symboliczne różance, utrzymujące w modlitewnej pamięci ofiary Obławy Augustowskiej.

Wpis dodano w kategoriach: Aktualności, Obława Augustowska, Sesje klubu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *