29 grudnia 2018 | Zbigniew Kaszlej
Ulica Saperów w Lipsku – polskie drogi mówią o historii
 

W dniu 8 listopada 2018 r. odbyło się uroczyste otwarcie przebudowanej ulicy Saperów w Lipsku. Relacjonował to artykuł sygnowany przez „[KSS]” na stronie internetowej miasta gminy Lipsk (www.lipsk.pl):

„Nowoczesna ulica Saperów oddana do użytku
Dzień 8 listopada br. obfitował nie tylko w wydarzenia kulturalno – historyczne. Tego dnia oddano do użytku drogę powiatową nr 2572 B – ulicę Saperów w Lipsku. Długa na ok. 1,5 km ulica Saperów (dawna Zabłotna) w Lipsku była jedną z najbardziej zniszczonych dróg na terenie Powiatu Augustowskiego. Ulicę wyasfaltowano pod koniec lat 70 ubiegłego wieku. Od tego momentu w wielu miejscach pojawiły się wyrwy i ubytki w nawierzchni. Przejazd ulicą był prawdziwym testem dla zawieszenia samochodu i… cierpliwości kierującego. Zbyt szybka jazda przez przepust znajdujący się w niewielkiej odległości od ul. Batorego groziła poważnym uszkodzeniem samochodu. Do tej pory Powiatowy Zarząd Dróg w Augustowie ratował nawierzchnię ulicy za pomocą punktowych napraw. W 2016 roku rozpoczęto prace projektowe nad przebudową ulicy. Po licznych ustaleniach i wielu zmianach ostatecznie udało się wyremontować ulicę w całości. Największa inwestycja drogowa w naszym mieście o wartości 4 mln 783 tys. zł była współfinansowana z budżetu Powiatu Augustowskiego w kwocie 1 mln 536 tys. zł (32%), z budżetu gminy Lipsk w kwocie 1 mln 536 tys. zł (32%) oraz z „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019” kwotą 1 mln 711 tys. zł (34%)”.

Fot. Izabela Wróbel

W listopadzie 2018 r. mieszkańcy ulicy Saperów i Lipska cieszyli się z remontu i przebudowy ulicy. Podobna uroczystość, wtedy otwarcia budowy ulicy, która zyska nazwę Saperów, odbyła się w Lipsku pod koniec lat 70-tych XX wieku.

Poniżej prezentuję pracę „Moja ulica rodzinna” autorstwa Mariusza Chomiczewskiego i Macieja Cituka – uczniów Technikum nr 1 im. 2 Korpusu Polskiego Augustowskiego Centrum Edukacyjnego, dokumentującą proces budowy ulicy Saperów w latach 70.tych XX wieku. Fotografie pokazują także stan ulicy Zabłotnej, przemianowanej następnie na ulicę Saperów, w latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych XX wieku i w roku 2010, kiedy ta praca konkursowa powstawała.
Została ona przygotowana pod kierunkiem nauczyciela ACE Jacka Bednarczyka i zajęła trzecie miejsce w IX powiatowym konkursie „Historia utrwalona na starej fotografii”, organizowanym przez II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie i Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie.

Jeden z wniosków wynikających z konfrontacji tych materiałów to konstatacja, że tempo budowy dróg w latach 70-tych XX wieku – przy pomyślnym splocie okoliczności i za przyzwoleniem władzy – mogło być inne niż współcześnie. Bez wszechobecnych dziś przetargów, około 1,5 km drogi w terenie bagiennym wybudowano w miesiąc!
To był wynik możliwy do osiągnięcia wtedy, gdy wola polityczna, nieograniczana żadnymi regułami transparentności, zrealizowana została przy użyciu nadzwyczajnych środków i mocy przerobowych. Slajd1Slajd2Slajd3Slajd4Slajd5Slajd6Slajd7Slajd8Slajd9Slajd10Slajd11Slajd12Slajd13Slajd14Slajd15Slajd16Slajd17Slajd18Slajd19Slajd20Slajd21Slajd22

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *