12 maja 2012 | Danuta Kaszlej
Marsz Rotmistrza
 

11 maja 2012 r. odbył się w Augustowie „Marsz Rotmistrza”, zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Augustowie i II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na  Świecie.  Jego celem było przedstawienie postaci rtm. Witolda Pileckiego w 111 rocznicę jego urodzin, a także przypomnienie młodzieży „Żołnierzy Wyklętych” pochodzących z Augustowszczyzny. Danuta Kaszlej zapoznała uczniów z postacią rtm. Witolda Pileckiego. Młodzież analizowała, czy „Ochotnik do Auschwitz”, a następnie skazany na karę śmierci „Żołnierz Wyklęty” powinien zostać patronem europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Uczestnicy marszu  zapalili symboliczny znicz pod pomnikiem usytuowanym przed budynkiem II LO w Augustowie honorującym zamordowanych w Katyniu absolwentów i nauczycieli Seminarium Nauczycielskiego. Wojciech Walulik – Dyrektor szkoły przedstawił zebranym historię pomnika, wskazując że ofiary Katynia i rtm. Witold Pilecki oddali życie za niepodległą ojczyznę.

Trasa marszu na cmentarz grzebalny w Augustowie wiodła obok budynku Szkoły Podstawowej nr 4 w Augustowie, gdzie w 1945 r. mieścił się augustowski szpital. Trafiali tam również ranni żołnierze niepodległościowego podziemia, ujęci w obławach i zasadzkach organizowanych przez Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Augustowie, tu niektórzy z nich skończyli swoje życie. Uczestnicy marszu przeszli drogą, którą pod osłoną nocy zmarli partyzanci wywożeni byli na cmentarz i chowani w bezimiennych grobach.

W marszu brała udział klasa Id II LO z opiekunem – Panią Marią Kisielewską oraz Zbigniew Kaszlej – pracownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Augustowie. Na augustowskim cmentarzu młodzież z opiekunami zapalili znicz i złożyli wiązankę kwiatów na grobie Piotra Milanowskiego, ps. Łuk”, „Rukść”, „Ćma” – zastępcy komendanta Obwodu Armii Krajowej Augustów  i Obwodu Armii Krajowej Obywatelskiej Augustów, zamordowanego w styczniu 1949 r. przez funkcjonariusza PUBP w Augustowie. O losach „Ćmy” opowiedział Zbigniew Kaszlej, historyk zajmujący się badaniem antykomunistycznego podziemia. Odwiedzono także pomniki: poległych żołnierzy z 1920 r., Sybiraków, AK-owców, żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r. w Białobrzegach, zakładników straconych w Prudziszkach w 1943 r. oraz groby: Franciszka Niedżwieckiego, ps. „Derkacz”, Stanisława Siedleckiego, „Wierny”, „Klon”, Juliana Wierzbickiego, ps. „Roman”, Antoniego Karpa, ps. „Jarząbek”.

Zbigniew Kaszlej

[Not a valid template]

Wpis dodano w kategoriach: Aktualności, Polskie Państwo Podziemne, Rocznice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *