21 maja 2016 | Danuta Kaszlej
Konkurs „Historia utrwalona na starej fotografii” rozstrzygnięty!
 

Na finał Historia utrwalona 2016II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie​ znów uaktywniło młodych badaczy historii. Efekt był wyśmienity – uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych kolejny raz pokazali, jakie ciekawe opowieści kryją domowe archiwa!

Przed finałem konkursu – WARSZTATY I WYCIECZKA EDUKACYJNA

Finał konkursu poprzedził intensywny dzień szkoleniowy. Byliśmy w rękach świetnych fachowców. Od Andrzeja Matusiewicza dowiedzieliśmy się, jak przygotować dobry pokaz multimedialny, jak go zaprezentować oraz jak poradzić sobie ze stresem. Wojciech Batura oprowadził nas po Augustowie, jakiego nie znaliśmy, bo miejsca w których nawet często bywamy, osadzone w historii, nabierają innego wymiaru. Gawędziarski talent Wojciecha Batury w połączeniu z rzetelną wiedzą dobrze przysłużył się atrakcyjności tego edukacyjnego spaceru. Mistrz kilka razy dopuścił mnie również do głosu, co poczytuję sobie za niemały honor. Wszystko na zdjęciach uwieczniły uczennice II LO w Augustowie – Beata Szarkowska i Ola Ossowska. A że nie brak im poczucia humoru zobaczycie na tej prezentacji:
Historia na NOWEJ fotografii – dzień szkoleniowy 17.05.2016

ISTOTA KONKURSU

Konkurs „Historia utrwalona na starej fotografii” stawia przed uczestnikami wysokie wymagania.

Młodzi ludzie sami docierają do źródeł historycznych, często je wręcz wywołują, następnie opracowują i prezentują historie dotąd nieopowiedziane o losach naszej ziemi i jej mieszkańców. Tropiąc przeszłość – jak detektywi – rozwijają  umiejętności właściwe warsztatowi historyka, dziennikarza, psychologa, detektywa. Tu nie ma miejsca na metodę „kopiuj – wklej”, bo chodzi o przedstawienie nieopisanych przez nikogo losów członków rodziny, lokalnej społeczności – o historię najbliższą – odtworzoną dzięki samodzielnie zebranym źródłom. Wysłuchaliśmy dziewięciu takich historii.

WERDYKT JURY

W kategorii „Augustowskie tropy na obczyżnie” jury w składzie: Janina Pietrzak, Irena Batura, Małgorzata Dworak
Irena Batura i Małgorzata Dworak odczytują werdyktprzyznało dwie I nagrody :
 w kategorii szkół ponadgimnazjalnych: Dominice Kierklo, uczennicy klasy I c II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie​  za pracę
„W imię wolności… Plutonowy Jan Kierklo – żołnierz gen. Andersa” pod kierunkiem Marii Kisielewskiej
IMG_1753 (2)
 w kategorii szkół gimnazjalnych: Paulinie Zielepusze z Gimnazjum w Zespole Szkół Samorządowych w Lipsku za pracę „Z Lipska do Falaise” przygotowaną pod opieką Krystyny Żabickiej oraz dzięki pomocy Wiesława Jarmusika
IMG_1758 (2)– II nagroda
przypadła uczniowi tej samej szkoły – Emilowi Ostaszewskiemu za pracę „Dokąd losy powiodą…”, przygotowaną pod kierunkiem Doroty Ostaszewskiej.
IMG_1762 (2)
Prace złożone w kategorii „Czas zatrzymany w kadrze” oceniali następujący jurorzy: Wojciech Batura, Celina Kalejta, Zbigniew Kaszlej, Barbara  Kondracka, Andrzej Matusiewicz, Roman Rogoziński i Krzysztof Skłodowski.
IMG_1804 (2)
Oto ich werdykt:
Szkoły ponadgimnazjalne:
– I nagroda: Daria Trocka, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii i Polaków na Świecie za pracę „Bo byli Polakami…” pod kierunkiem Marii Kisielewskiej.
Prezentację Darii docenili też zebrani na sali goście konkursu przyznając jej Nagrodę Publiczności.
DCM_8535
– II nagroda: Barbara Panasewicz i Sylwia Lemiesz,
uczennice Augustowskiego Centrum Edukacyjnego, za opracowanie „Szkoła w Jaziewie – dawniej i dziś” pod opieką Jacka Bednarczyka.
DCM_8532
Gimnazja:
– I nagroda: Natalia Kierklo, uczennica Gimnazjum w Zespole Szkół Samorządowych w Sztabinie, za pracę „Ostatnie chwile razem”. Opiekunem był Emil Malesiński. Natalia otrzymała też nagrodę Muzeum Ziemi Augustowskiej za materiał zdjęciowy o największej wartości muzealnej.
IMG_1899 (2) DCM_8507
 
– II nagroda: 
Eliza Żmuda i Ewelina Olendzka, uczennice Gimnazjum nr 1 w Augustowie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego za pracę „Pradziadek Antoni” pod opieką Anny Dąbrowskiej
DCM_8513– III nagroda: 
Edyta Zawistowska i Patrycja Borkowska, uczennice Gimnazjum w Zespole Szkół Samorządowych w Sztabinie za pracę „Nasz człowiek… Ks. Bp. Tadeusz Zawistowski” pod opieką Emila Malesińskiego
DCM_8524Uczennice tej samej szkoły – Paulina Pycz i Kinga Biłda otrzymały wyróżnienie za złożoną pracę „Rybołówstwo w dawnej Polsce”, opieka Emila Malesińskiego.
IMG_1868 (2)Dziękujemy za WSPARCIE FINANSOWE konkursu:

 • Burmistrzowi Miasta Augustów panu Wojciechowi Walulikowi
 • Staroście Augustowskiemu panu Jarosławowi Szlaszyńskiemu oraz Zarządowi Powiatu Augustowskiego
 • Brunswick Marine In Poland Sp. z o.o
 • Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej, oddział w Białymstoku – pani Barbarze Bojaryn – Kazberuk
 • Nadleśniczemu Nadleśnictwa Augustów – panu Mirosławowi Sienkiewiczowi

  PATRONAT:
  Starosta Augustowski i Burmistrz Miasta Augustowa
  ORGANIZATORZY:
  Danuta Kaszlej, Emilia Faszcza, Danuta Fiećko, Maria Kisielewska, Elżbieta Sturgulewska – nauczycielki II LO w Augustowie przy wsparciu dyrektor szkoły – Barbary Koronkiewicz i pomocy współautora koncepcji konkursu – Zbigniewa Kaszleja.

Przepis na historię bez nudy:
ambitna młodzież, nauczyciele pasjonaci, historycy regionaliści, dobra koncepcja, sprawni organizatorzy i ofiarni sponsorzy.
Nie wierzycie? – możecie sprawdzić za rok, na finale XV konkursu „Historia na starej fotografii”.
Zapraszam w imieniu organizatorów
Danuta Kaszlej
DCM_8606FOTOREPORTAŻ Z GALI FINAŁOWEJ


 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *