1 grudnia 2014 | Danuta Kaszlej
Chorał gregoriański zachwycił…
 

Było to spotkanie piękna średniowiecznych paulińskich kompozycji, talentu wykonawców i tak ważnej idei upamiętnienia patriotów z naszej ziemi – ofiar sowieckiej zbrodni z lipca 1945 r.

Nazwą chorał gregoriański określa się tradycyjny, starożytny, łaciński śpiew Kościoła rzymsko-katolickiego. Nie sposób zrozumieć chorału bez jego kontekstu liturgicznego. Od samego początku był to śpiew towarzyszący nabożeństwom – w pierwszym rzędzie mszy świętej.
Tak też bylo na mszy świętej w augustowskiej Bazylice NSJ o godzinie 12.00 w niedzielę 30 listopada 2014 r. Warszawski zespół Virum Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński w czasie liturgii zaprezentował propriumMissae pro defunctis pochodzące z XIV/XV-wiecznych zbiorów paulińskich na Jasnej Górze.
Po Mszy św. odbył się koncert – Misterium za zmarłych poświęcone poległym i zamordowanym podczas Obławy Augustowskiej 1945 r.
Piękno kompozycji i wykonania prowadziło w świat kontemplacji, było to wyjątkowe wprowadzenie w okres adwentu.

Podziękowania z potrzeby serca kieruję do dyrygenta Michała Sławeckiego i wszystkich chórzystów za dzielenie się talentem i za dedykowanie występu poległym i zamordowanym w Obławie Augustowskiej z lipca 1945 r.
Ten szczególny koncert zaistniał dzięki Ojcom Paulinom. Zawdzięczamy go o. Nikodemowi Kilnarowi, prezesowi Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska i o. Dariuszowi Cichorowi, wnukowi zamordowanego w Obławie Augustowskiej Mieczysława Cichora.
Jest to kolejna paulińska inicjatywa uhonorowania Ofiar Obławy Augustowskiej. Wcześniejsze to: epitafium na murach jasnogórskiej kaplicy cudownego obrazu oraz płyta z muzyką Józefa Elsnera w hołdzie poległym i zamordowanym w lipcu 1945 r.
Istnieją tylko trzy płyty z cenionej serii „Jasnogórska muzyka dawna” dedykowane kolejno: Janowi Pawłowi II, Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej i Ofiarom Obławy Augustowskiej.
Jeśli podobał się Państwu dzisiejszy koncert powinniście sięgnąć po płytę z Requiem Józefa Elsnera, bo łączy je transcendentalna głębia.

Organizatorzy augustowskiego koncertu: Zespół Naukowo – Redakcyjny Jasnogórskich Muzykaliów, Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska, Klasztor Paulinów na Jasnej Górze, Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. oraz Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie.
Dziękujemy uczniom II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie za wkład w oprawę mszy świętej oraz księdzu prałatowi Janowi Wróblewskiemu – Proboszczowi Parafii NSJ w Augustowie.


Wpis dodano w kategoriach: Aktualności, Obława Augustowska, Wydarzenia

2 myśli nt. „Chorał gregoriański zachwycił…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *