5 stycznia 2012 | Danuta Kaszlej
30. rocznica stanu wojennego – Komunikat nr 3
 

5 styczeń 2012r.

Finał naszej akcji polegającej na zaznajomieniu uczniów II LO w Augustowie z realiami stanu wojennego, polegał będzie na przedstawieniu czterech happeningów. Happeningi zostaną przygotowane przez cztery klasy, które w efekcie wcześniejszych starań dostały się do chlubnego grona finalistów. Są to:

  • Klasa I a
  • Klasa I d
  • Klasa II c
  • Klasa II d

GRATULUJEMY!!!

Właśnie do tych klas kierowany jest owy tekst. W czasach, w których nikogo z realiami stanu wojennego zaznajamiać nie było potrzeby, ponieważ wszyscy zaznajomieni byli z nim aż zanadto, happeningi wykorzystywano do okazania protestu, który – poprzez absurd – wyostrzał absurdalność systemu. Powstało wiele akcji, piosenek, karykatur, plakatów, wierszy i tekstów prozy literackiej, które wystawiały komunistyczne władze na publiczne ośmieszenie, jednocześnie wiążąc im ręce, bo głupio aresztować za przebranie krasnoludka lub za „propaństwowe” hasła typu: „Obywatelu, pomóż milicji – pobij się sam”. Ludzie, którzy bali się o życie własne lub swoich bliskich, uciekali w śmiech i groteskę, która pozwalała im przetrwać czasy, w których trzeba było walczyć nie tylko z władzami, lecz także z własnym sumieniem.  Humor był jednym z bardzo niewielu czynników, który kolorował stan wojenny różnobarwnie, zamiast malować go szarymi lub czarnymi farbami.

Zastanówcie się, jak wy byście uciekli od smutnej rzeczywistości, jednocześnie ukazując swój gorący sprzeciw. Nie stawiajcie w swoich projektach na sztuczną pompę, bo nie o to w tym chodzi. Potraktujcie wyzwanie poważnie, ale z małym przymrużeniem oka, czyli tak, jak robili to genialni twórcy, którym przyszło żyć w tamtych nieszczęśliwych czasach.

Pokażcie, że jesteście zintegrowaną i kreatywną klasą, nie przekreślajcie żadnych pomysłów, bo może okazać się, że to właśnie one najbardziej trafią do młodzieży. Nie stawiamy wam żadnych ograniczeń, poza tymi, które postawił waszym przodkom ten Pan w Ciemnych Okularach. Skorzystajcie z tego w formie, jaka wam się podoba.

Bawcie się tematem, nie zapominając jednak o szacunku dla tamtych czasów.

Jeśli kompletnie nic nie przychodzi wam do głowy, na początek proponujemy wrzucić w wyszukiwarkę hasło „pomarańczowa alternatywa” i pozwolić popłynąć z głośników muzyce Republiki. Czerpcie inspirację u źródeł, i wyraźnie zaznaczcie, po której stronie barykady wtedy byście się ustawili.

Powodzenia!!!

Konspiracyjna Grupa
KOT

Wpis dodano w kategoriach: 30. rocznica stanu wojennego, Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *