Serdecznie zapraszamy 18 sierpnia 2016 r. o godz. 10.00 na spotkanie inaugurujące współpracę Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie z Aresztem Śledczym w Suwałkach.
Zbieramy się przy kaplicy cmentarnej na terenie augustowskiej nekropolii (ul. Zarzecze), by zainaugurować wspólne działania.
Była to inicjatywa dyrekcji suwalskiego aresztu, którą przyjęliśmy z radością i oto jak sprecyzowaliśmy w zawartym porozumieniu nasze cele:
„Strony zgodnie postanawiają nawiązać współpracę w celu popularyzacji wyników badań naukowych oraz realizacji działań edukacyjnych, wydawniczych i wystawienniczych, w ramach której będą wspólnie organizować wykłady, wystawy i inne formy upowszechniania wiedzy historycznej na temat podziemia niepodległościowego na ziemi augustowsko-suwalskiej, Obławy Augustowskiej oraz historii mieszkańców regionu”.
Pierwsza odsłona realizacji w praktyce tych zadań nastąpi – jak mniemamy – z obopólną korzyścią już 18 sierpnia 2016 r.
Nieprzypadkowo miejscem poznawania historii, a następnie pracy dyktowanej troską o zachowanie kulturowego dziedzictwa, będzie cmentarz parafialny w Augustowie. Dlaczego? Bo cmentarz to zarówno „tekst”, jak i „test” kultury – nasze cmentarze świadczą o nas.
Przebieg spotkania:
1. Powitanie oraz przedstawienie przybyłych gości i przedstawicieli stron, które podpisały porozumienie o współpracy – Danuta Kaszlej, Prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie.
2. Wystąpienia gospodarzy terenu: ks. kanonika Wojciecha Jabłońskiego Proboszcza Parafii NSJ (administrator cmentarza), Jarosława Szlaszyńskiego, Starosty Augustowskiego oraz Wojciecha Walulika, Burmistrza Miasta Augustowa.
3. Wystąpienie ppłk. Tomasza Smolińskiego, Dyrektora Aresztu Śledczego w Suwałkach i prezentacja porozumienia o współpracy zawartego z Klubem Historycznym im. Armii Krajowej w Augustowie.
4. Część merytoryczna – spacer po augustowskim cmentarzu z opowieścią Starosty Augustowskiego i historyka – Jarosława Szlaszyńskiego o historii nekropolii i osób na niej spoczywających oraz informacją Marii Kisielewskiej – pomysłodawczyni i organizatorki corocznej kwesty na rzecz augustowskiego cmentarza – o efektach tego przedsięwzięcia.
5. Prace porządkowe we wskazanych rejonach cmentarza wykona grupa osadzonych w Areszcie Śledczym w Suwałkach, którzy zgłosili chęć podjęcia tego zadania.
Jeśli chcesz dołączyć – zapraszamy.