Na spotkania z historią w czasie feryjnego odpoczynku zaprosiliśmy młodzież z Augustowa i okolic.
„Ferie z IPN” w II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie prowadzili pracownicy Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku, z którym współpracujemy od 2005 r.
25 stycznia 2018 r. Krzysztof Jodczyk zorganizował zajęcia w oparciu o puzzle edukacyjne IPN, powiązane z grą planszową. Poprosił uczniów augustowskiego II LO i ZSO w Płaskiej, by pracując w czterech grupach, najpierw ułożyli z puzzli mapę ziem polskich pod okupacją niemiecką i sowiecką, a następnie zlokalizowali na niej wydarzenia związane z okresem II wojny światowej. Karty ze zdjęciami i opisem tych wydarzeń były zaczynem rozmowy o nich.
Puzzle „IV rozbiór Polski” okazały się doskonałą pomocy dydaktyczną, godną polecenia: aktywizują uczniów, oswajają z mapą, uczą chronologii, dostarczają informacji o genezie II wojny światowej, przebiegu wojny obronnej Polski w 1939 r. i sytuacji pod obiema okupacjami. Zajęcia w miłej atmosferze były jednocześnie dobrą zabawą i dawką rzetelnej wiedzy.
26 stycznia br. Łukasz Faszcza zadbał o kolejną dawkę wiedzy – i rzetelnej, i logicznie osadzonej w geopolitycznych realiach początku XX w., a do tego pokazującej codzienność okupacji niemieckiej w czasie I wojny światowej na naszej ziemi. Zaprezentował bogaty materiał ikonograficzny, który świetnie ilustrował ciekawy, spójny – a przy tym pozbawiony uproszczeń – wykład. Znalazły się w nim też wątki o polityce niemieckiej wobec Litwinów i jej reperkusji dla relacji polsko-litewskich, o stanie świadomości narodowej, o stosunku władz okupacyjnych i żołnierzy do mieszkańców i do realiów Augustowszczyzny w czasie I wojny światowej, o rabunkowej gospodarce leśnej, o śladach wielkiej wojny narodów z lat 1914-1918 w naszym regionie. Nie zabrakło anegdot i historii rodzajowych oraz informacji tak szczegółowych, że może dysponować nimi tylko historyk zaczytany w źródłach z tego okresu.
Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie zaprosił już Łukasza Faszczę w połowie marca br. na spotkanie z osobami zainteresowanymi okresem I wojny światowej, walki o granice i budowania polskiej administracji na ziemi augustowskiej, sejneńskiej, suwalskiej.
Z dumą nadmienię, że Łukasz jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie, doktorantem Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, pracownikiem pionu naukowego Oddziału IPN w Białymstoku.
Po udanej pierwszej edycji, zapraszam w imieniu organizatorów na „Ferie z IPN” w Augustowie w 2019 r. i dziękuję Instytutowi Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku za edukację na najwyższym poziomie.
Kolejną odsłoną współpracy Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie i II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie z IPN będzie – zaplanowane na 7 lutego br. – otwarcie wystawy o Florianie Czarnyszewiczu, polskim patriocie, emigracyjnym pisarzu (autorze m.in. kultowych już „Nadberezyńców”), wywodzącym się z zagarniętych przez Rosję ziem I Rzeczypospolitej.
Zapraszam miłośników kresów i dobrej literatury.
Danuta Kaszlej
[Not a valid template]