17 listopada 2016 | Zbigniew Kaszlej
„Trauma i Duma” – program Narodowego Centrum Kultury realizowany w Augustowie
 

Narodowe Centrum Kultury zaprosiło uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie do realizacji pilotażu ogólnopolskiego programu „Trauma i Duma”.
Realizację pilotażu rozpoczęliśmy 8 listopada 2016 r. spotkaniem z dr. Mateuszem Wernerem – Wicedyrektorem Narodowego Centrum Kultury, który przedstawił ideę programu oraz z Krzysztofem Kurem – koordynatorem przedsięwzięcia.

„Historię ziemi augustowskiej w latach 1939 – 1954 w pigułce” przedstawiła uczestnikom pilotażu Danuta Kaszlej – Prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie, historyk i jednocześnie lokalny koordynator programu. Zdjęcia, materiał filmowy, poezja M. Jonkajtysa i wyniki własnych badań pozwoliły zarysować najważniejsze okresy w dziejach Augustowszczyzny poprzez losy rodzin z tego terenu, m.in. rodziny Chilmonów ze Strękowizny.

12 i 13 listopada 2016 r. uczestnicy pilotażu uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez pracowników Ośrodka KARTA. Od 30 lat „KARTA” organizuje wiele różnorodnych przedsięwzięć historycznych, których wymienienie nie jest możliwe – poznać ich skalę można poprzez: www.karta.org.pl . Działalność Ośrodka KARTA ma także wymierną wartość dla Augustowa, bowiem w zasobach źródłowych znajdują się materiały związane z naszą ziemią.
Wśród prowadzących warsztaty archiwizacyjne była Alicja Wancerz – Gluza, Wiceprezes Ośrodka, koordynująca Projekt „Historia Bliska” w którym uczniowie II  Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie czterokrotnie zdobywali najwyższe laury. Dominik Czapigo odpowiadający za dział „Historii Mówionej” wskazywał, jak trzeba i czego nie wolno przy nagrywaniu wywiadu biograficznego. Małgorzata Pankowska – Dowgiało, zawiadująca w KARCIE jednym z większych w Polsce archiwum fotografii uczyła, jak traktować, analizować i wykorzystywać ten rodzaj źródeł.

W najbliższą sobotę i niedzielę warsztaty radiowo – filmowe prowadzić będzie utytułowany reżyser, wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej Maciej Drygas, dokumentalista, autor kultowego już filmu o Ryszardzie Siwcu „Usłyszcie mój krzyk”. Młodzież w arkana nagrywania, nagłaśniania i montażu wprowadzać będą też wybitni specjaliści: Andrzej Brzoska, Andrzej Musiał i Przemysław Chruścielewski.

W kolejny weekend warsztaty teatralne prowadzić będzie teatrolog i pedagog teatru Anna Rochowska, związana z Teatrem Rozmaitości w Warszawie wraz z aktorem Jakubem Snochowskim.

Materiały wypracowane w czasie kolenych sobotnio-niedzielnych warsztatów zostaną zaprezentowane na podsumowaniu pilotażu: 18 grudnia 2016 r. w II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie. Zapraszamy już dziś – proszę rezerwować termin.

Trzymamy kciuki za uczniów i osoby prowadzące tą niezwykłą przygodę z naszą regionalną historią w tle.
Jakie powody do dumy bądź traumy znajdą i zaprezentują uczestnicy warsztatów? Przekonamy się oglądając nagrane przez nich materiały oraz przygotowane formy teatralne.
Jedno jest pewne już dziś – młodzież zyska wiedzę i cenne umiejętności. A uczą się od najlepszych.
Cieszymy się, że Narodowe Centrum Kultury wypatrzyło nasz klub i zwróciło się z tą propozycją. O organizację pilotażu dba Towarzystwo Przyjaciół II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie, szkoły niezawodnej w działaniach łączących historię z kreatywnością.  Powodzenia.

Zbigniew Kaszlej

[Not a valid template]
fot. Krzysztof Słomka (At Work) na zlecenie NCK

Wpis dodano w kategoriach: Aktualności, Wydarzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *