2 sierpnia 2013 | Zbigniew Kaszlej
Święto żołnierzy 1. Pułku Ułanów Krechowieckich i Armii Krajowej
 

Obchody, których organizatorami był Starosta Augustowski i Klub Historyczny im. Armii Krajowej, rozpoczęły się 28 lipca 2013 r. w kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Augustowie uroczystą mszą świętą w intencji poległych, zmarłych oraz żyjących żołnierzy 1. Pułku Ułanów Krechowieckich im. płk Bolesława Mościckiego a także żołnierzy Armii Krajowej oraz ich rodzin.

Uroczystość zaszczycił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Obecne były władze administracji rządowej z ppłk Dariuszem Frączkiem, przedstawicielem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wicewojewodą podlaskim Wojciechem Dzierzgowskim; samorządowej z Franciszkiem Wiśniewskim starostą i Jarosławem Szlaszyńskiem wicestarostą, Kazimierzem Kożuchowskim – burmistrzem i Izabelą Piasecką – zastępcą burmistrza Augustowa, kombatanci zrzeszeni w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Piotrem Kurkiem – wiceprezesem Zarządu Głównego i Czesławem Korenkiewiczem – prezesem augustowskiego koła, Sybiracy z Jerzym Sienkiewiczem – prezesem zarządu okręgu, rodziny krechowieckie, Zbigniew Kulikowski – naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Liczne reprezentowane było wojsko: 14. Suwalski Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego z dowódcą ppłk Waldemarem Siedleckim i 15.  Brygada Zmechanizowana z Giżycka z ppłk Dariuszem Dróżdżem – dowódcą Batalionu Czołgów w Orzyszu. Przybyła reprezentacja Szwadronu Kawalerii im. 1. Pułku Ułanów Krechowieckich w Kobyłce i reprezentacja Szwadronu Kawalerii im. 1. Pułku Ułanów Kawalerii w Lublinie. Dopisały poczty sztandarowe, oprócz pocztów sztandarowych ww. formacji poczty sztandarowe wystawiły: augustowskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związek Sybiraków Oddział w Augustowie, Starostwo Powiatowe w Augustowie, Urząd Miejski w Augustowie, II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie, I Liceum Ogólnokształcące im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie, Augustowskie Centrum Edukacyjne w Augustowie, Zespół Szkół Samorządowych im. 1. Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie, augustowscy harcerze. Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył ksiądz infułat Antoni Kochański, homilię wygłosił ksiądz prałat Marian Szewczyk. Po mszy świętej miało miejsce złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy 1. Pułku Ułanów Krechowieckich im. płk Bolesława Mościckiego poległych w walce o wolność Polski oraz pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej poległych i pomordowanych przez Gestapo, NKWD i UB w latach 1939-1956. Po ceremonii złożenia wiązanek głos zabrał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, dziękując organizatorom za pamięć o ludziach, którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny.

Dalszy ciąg obchodów święta żołnierzy 1. Pułku Ułanów Krechowieckich i Armii Krajowej miał miejsce w pobliskim Hostelu Augustów. Rozpoczęła je Natalia Kozielska, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie, która wykonała utwór: Zostały tylko ślady podków…, do którego tekst napisał Włodzimierz Ścisłowski. Jego ojciec – Apolinary Ścisłowski był żołnierzem 1. Pułku Ułanów Krechowieckich, a poległ 22 września 1939 r. pod Kodziowcami.

O tym, że zostały nie tylko ślady podków…., a zostały też groby, przypomnieli zebranym Danuta i Zbigniew Kaszlejowie, prowadzący drugą część uroczystości. Poinformowali zebranych o zapaleniu światła pamięci na znajdujących się na augustowskim cmentarzu mogiłach poległych na służbie Krechowiaków i Akowców. Symboliczne znicze na grobach Krechowiaków i Akowców, w przeddzień święta, zapalili: Danuta i Zbigniew Kaszlejowie, Jarosław Szlaszyński, Piotr Kurek – wiceprezes i Mirosław Chada – członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Franciszek Wiśniewski – starosta augustowski powitał gości oraz wyjaśnił zebranym, dlaczego w tym roku obchodzimy w Augustowie wspólne święto Krechowiaków i Akowców. Walczyli oni o niepodległą Ojczyznę, w imię etosu „Bóg, Honor, Ojczyzna” pisali historię nie piórem, lecz własnym życiem. Wielu Krechowiaków zasiliło szeregi Armii Krajowej. Wspólnota losu i wyznawanych wartości stanowi doskonałe uzasadnienie do organizacji wspólnego święta.  Na sali licznie zgromadzili się kombatanci wraz z rodzinami. Na uroczystość przybyły rodziny ułanów krechowieckich z kraju i z zagranicy.

Wobec tak godnego audytorium odbyła się ceremonia wręczenia medali i odznaczeń. Za wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa Bronisław Komorowski Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyznał: Jarosławowi Szlaszyńskiemu i Zbigniewowi Kaszlejowi – Medal Srebrny za Długoletnią Służbę, a Katarzynie Bejm i Joannie Stefanowskiej – Medal Brązowy za Długoletnią Służbę. Medale wręczył Wojciech Dzierzgowski – wicewojewoda podlaski.

Ppłk Artur Frączek z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył medale „PRO PATRIA”. Za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej medalem „PRO PATRIA” uhonorowano Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Augustowie, Józefa Janewicza, Danutę Kaszlej, Zbigniewa Kaszleja, Czesława Korenkiewicza, Helenę Kozłowską, Janinę Osewską, Jerzego Sienkiewicza, Jarosława Szlaszyńskiego, Wojciecha Walulika, Franciszka Wiśniewskiego.

Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej za szczególne zasługi w pracy na rzecz związku uhonorował Czesława Korenkiewicza i Zbigniewa Kaszleja odznaczeniem pamiątkowym „Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”. Odznaczenia wręczył Piotr Kurek – wiceprezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Wykład: Z dziejów 1. Pułku Ułanów Krechowieckich im. płk Bolesława Mościckiego w Augustowie i augustowskiego Obwodu Armii Krajowej wygłosił Jarosław Szlaszyński. Historyk zaprezentował zebranym dzieje powstania pułku, żołnierzy w nim służących – oficerów, kadrę dowódczą, środowisko podoficerów i ułanów. Mówca powiedział, że „1. Pułk Ułanów Krechowieckich był najlepszym, najważniejszym, najbardziej zasłużonym pułkiem kawalerii II Rzeczypospolitej”, podkreślił: „pułk rozsławił Augustów w okresie międzywojennym”. Prezentacja zdjęć oraz pokaz międzywojennego filmu, prezentującego obchody święta pułkowego dopełniły narrację. Na zakończenie drugiej części uroczystości Klaudia Dobrowolska, absolwentka II LO w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie wykonała wiersz Janusza Wedowa „Na koń!”.

Następnie ppłk Waldemar Siedlecki – dowódca 14. Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej, zaprezentował zebranym makietę ułana 1. Pułku Ułanów Krechowieckich w pełnym rynsztunku bojowym. Wraz z Jarosławem Szlaszyńskim omówili najważniejsze elementy umundurowania i uzbrojenia oficerów i żołnierzy. Duże wrażenie robiła naturalnej wielkości makieta konia, na której zamocowana została oryginalna uprząż.

Święto zakończył toast za żołnierzy 1. Pułku Ułanów Krechowieckich i Armii Krajowej, którego zwieńczeniem był wystrzał z armaty wiwatowej.

Uroczystościom towarzyszyły wystawy przygotowane przez pracowników Muzeum Ziemi Augustowskiej: Armia Krajowa – zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego na Augustowszczyźnie oraz wystawa poświęcona 1. Pułkowi Ułanów Krechowieckich.
                                          Zbigniew Kaszlej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *