17 września 2012 | Zbigniew Kaszlej
Opowieść o dobrych szkołach…
 

W ramach obchodzonych przez II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie  jubileuszy:
– 85-lecia tradycji szkolnictwa średniego w Augustowie,
– 20-lecia istnienia II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie,
– 5-lecia nadania szkole imienia Polonii i Polaków na Świecie, 13 września 2012 r. w II LO odbyła się sesja Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie.


Wśród licznie przybyłych gości klubu i szkoły warto podkreślić obecność księdza infułata Antoniego Kochańskiego, księdza prałata Mariana Szewczyka, Bogdana Dyjuka – przewodniczącego Sejmiku Województwa Podlaskiego, Joanny Lisek – Przewodniczącej Rady Miasta Augustowa, Tadeusza Radziwonowicza – Dyrektora Archiwum Państwowego w Suwałkach, środowiska akowców, sybiraków. Obecni byli nauczyciele i absolwenci szkół, które wcześniej mieściły się w budynku II LO, dyrektorzy i nauczyciele placówek oświatowych z terenu powiatu augustowskiego, pedagodzy i uczniowie szkoły świętującej trzy jubileusze oraz wspaniałe grono stałych uczestników klubowych spotkań.

W klimat sentymentalnej podróży w przeszłość wprowadziła zebranych uczennica klasy I, Kasia Ginszt, piosenką „Gdzie są chłopcy z tamtych lat..”, ilustrowaną przedwojennymi fotografiami augustowskiej młodzieży  z albumów Anny (z domu Szymczyk) i Jana Nowickich.

Gości powitali: Wojciech Walulik – dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie oraz  Danuta Kaszlej – Prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej. Danuta Kaszlej zarekomendowała zebranym wystawę towarzyszącą sesji: Uczyli się tu przed nami… . Wystawa, opracowana przez Danutę i Zbigniewa Kaszlejów, prezentuje profesorów i uczniów Seminarium Nauczycielskiego oraz Państwowego Liceum i Gimnazjum im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie, szkół, które w latach 1927 – 1939 mieściły się w budynku obecnego II Liceum Ogólnokształcącego. Integralną częścią ekspozycji są fotografie augustowian z lat trzydziestych i początku lat 40. XX wieku, pochodzące z albumów rodzinnych Anny i Jana Nowickich. Wielkie podziękowania przekazano Janowi Wiesławowi Nowickiemu za udostępnienie albumów i zgodę na ich fragmentaryczną publikację.

Jarosław Szlaszyński – historyk, Wicestarosta Augustowski, moderator sesji klubu, zaprezentował zebranym opowieść o Seminarium Nauczycielskim oraz Państwowym Liceum i Gimnazjum w Augustowie w latach 1927 – 1939. Narracja, oparta m.in. na protokołach posiedzeń rad pedagogicznych wymienionych szkół, nie stanowiła powtórzenia faktów opisanych już w opracowaniach. Była nie tylko opowieścią historyka, ale i refleksją nad znaczeniem dobrej szkoły. Dobra szkoła, czyli taka, która potrafi kształtować elity, pobudza aspiracje, przyczynia się do rozwoju swoich uczniów, a poprzez nich – regionu i kraju. By szkoła potrafiła spełniać taką rolę, potrzebuje dobrych nauczycieli, wytrwałych i konsekwentnych w swym wysiłku. Szkoły mieszczące się w tym budynku miały to szczęście,  choć praca nauczycieli od początku nie była tu łatwa. Prelegent dokumentował to opiniami dyrektora Państwowego Seminarium Nauczycielskiego Witolda Wołosewicza. Charakteryzował on uczniów swej szkoły – przyszłych nauczycieli, bynajmniej nie jak spragnionych wiedzy aniołów, których łatwo przerobić w mistrzów prowadzących młodzież. A przecież udało się! Temu pokoleniu przyszło zdawać jakże dramatyczny i miarodajny egzamin ze swej postawy podczas II wojny światowej i w trudnym okresie powojennym. Opowieść uzupełniana była fragmentami wspomnień, odczytywanych przez uczniów II LO  z wydania specjalnego Echa Szkolnego, wydanego na 12. zjazd absolwentów, który odbył się w 1995 r. w Augustowie. Teksty wspomnieniowe przygotowali: Paulina Bartoszewicz, Martyna Derda, Klaudia Dobrowolska, Szymon Galicki i Mateusz Zyskowski.

Szkoły mieszczące się w budynku seminarium w okresie powojennym, przede wszystkim Liceum Pedagogiczne (lata 1950 – 1967) wspominały: Janina Pietrzak i Janina Kleczkowska. Panie Profesor poprzez wspomnienia własne i byłych uczniów przywołały obraz szkoły o dużym znaczeniu dla lokalnej społeczności. Przypomniano wybitnych pedagogów, m.in. Czesławę Bielawską, Helenę Mikołajewską i Ludwika Jaworskiego, którego rola i postawa została podkreślona szczególnie wnikliwą analizą. Wiedzę zebranych o temacie sesji rozszerzyli: Jan Dusyn, Wiktoria Malinowska, Anna Wasilewska, Mira Kamińska, Wojciech Batura i Marian Stankiewicz.
Miłym akcentem była wysoka ocena pracy II  Liceum Ogólnokształcącego, które od 1992 r. jest gospodarzem budynku o tak znamienitej przeszłości. W spotkaniu uczestniczyło pięć nauczycielek II LO w Augustowie, które wchodziły w skład pierwszej rady pedagogicznej i od dwudziestu lat współtworzą dorobek tej szkoły: Emilia Faszcza, Danuta Fiećko, Danuta Kaszlej, Maria Kisielewska i Elżbieta Sturgulewska. Wyrażone na sesji przekonanie, że nauczyciele II LO stanowią nadzieję na kontynuowanie dobrej tradycji augustowskiego szkolnictwa średniego, to nie tylko komplement, ale i zobowiązanie.
Rozmowy przy kawie, herbacie i symbolicznym ciastku były dopełnieniem spotkania osób, które wspominały szkoły mające swoje siedziby w budynku II LO.

Po zakończeniu sesji na dziedzińcu szkoły odbył się koncert zespołu Wojciecha Straszyńskiego „ Mazurskie Trio” dla całej społeczności II LO i gości, wśród których były delegacje gimnazjów z terenu miasta Augustowa. Wszyscy zostali zaproszeni na kontynuację uroczystości jubileuszowych w dniu 14 września 2012 r., dokładnie w 5. rocznicę nadania II Liceum Ogólnokształcącemu w Augustowie imienia Polonii i Polaków na Świecie.

Zbigniew Kaszlej

[Not a valid template]

Zobacz też wystawę Uczyli się tu przed nami…

 

Wpis dodano w kategoriach: Aktualności, Sesje klubu, Wydarzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *