W Obławie Augustowskiej obok żołnierzy Armii Czerwonej, funkcjonariuszy kontrwywiadu wojskowego ZSRS Smiersz, funkcjonariuszy Powiatowych Urzędów Bezpieczeństwa Publicznego i Milicji Obywatelskiej oraz miejscowych konfidentów, brały udział dwie kompanie 1 Praskiego Pułku Piechoty ludowego Wojska Polskiego dowodzone przez por. Maksymiliana Sznepfa.
W zasobach Centralnego Archiwum Wojskowego znajduje się Dziennik działań bojowych 1 praskiego pułku piechoty za miesiąc lipiec 1945 r. a w nim pod datą 9 sierpnia 1945 r. wpis (cytuję zachowując język źródła) podpisany przez dowódcę pułku Bazylego Maksimczuka i szefa sztabu Zygmunta Wilkina:
W dniu 12 VII [19]45 r. grupa ludzi w sile 110 ludzi pod d[owództ]wem por[ucznika] Sznepfa wyjechała na zadanie w rej[on] Suwałki. Przeprowadziła obławę we wsi Sider, nie napotykając jednak na ślady band. Ujęty i doprowadzony został do władz bezpieczeństwa jeden z członków AK, za którym rozesłane były listy gończe. Podczas obławy w m[ieście] Suwałki przytrzymanych zostało 25 osób, z czego pewna część okazali się przynależni do AK, jeden z nich był współpracownikiem gestapo, a reszta zatrzymanych były to osoby uchylające się od służby wojskowej. W dniach od 19 do 23 lipca przeprowadzone były operacje we wioskach Wiżajny, Rowele, Mierkinie, Płaszczurek, Rutka Tartak, Kamionka i inn[ych]. W czasie tych operacji zdobyto: 1 karabin, 2 dyski do RKM, 10 granatów, około 1000 naboi do KB, oraz doprowadzono do władz bezpieczeństwa 16 ludzi, którzy należeli do bandy AK. Następnie grupa ta prowadziła działania nad granicą Republiki Litewskiej w okolicach Puńska. Przy tych operacjach zatrzymanych zostało 11 bandytów, którzy prawdopodobnie przybyli z Litwy dla prowadzenia akcji dywersyjnych na terenie Polski. Zabity został 1 bandyta, który nie chciał się poddać. Przy zatrzymanych 11 bandytach ujęto jeden karabin, reszta przez bandytów została wrzucona do topieliska. Po dwunastu dniach operacji grupa dnia 25 lipca bez żadnych strat powróciła do koszar […]
Dokument opublikowany w Obława Augustowska – lipiec 1945 r. Wybór źródeł, Białystok 2010 r., s. 111-112.
Na warszawskich wojskowych Powązkach, nieopodal upamiętnienia i grobów ofiar katastrofy smoleńskiej znajduje się nagrobek płk. dypl. Maksymiliana Sznepfa (1920 – 2003).