17 października 2019 | Zbigniew Kaszlej
Okruchy Obławy Augustowskiej (14) – doły śmierci zatrzymanych w Obławie z Suwalszczyzny
 

Lokalizacja dołów śmierci osób zatrzymanych w Obławie Augustowskiej, a pochodzących z terenu Sejn i okolic a także z Powiatu Augustowskiego jest z dużą dozą prawdopodobieństwa znana. Okolice leśniczówki Giedź, znajdujące się w pasie granicznym po stronie białoruskiej, ponad wszelką wątpliwość są miejscem, gdzie zakopane są Ofiary Obławy. Należy postawić pytanie: czy wszystkie? Czy osoby zatrzymane w Suwałkach były wiezione wiele kilometrów do leśniczówki Giedź, czy ich doły śmierci znajdują się w innym miejscu, np. gdzieś bliżej Suwałk. 
Publikacja Obława Augustowska  lipiec 1945 r. Wybór źródeł (wydana przez Oddział IPN w Białymstoku w 2010 r.) problem ten przybliża. Zamieszcza protokoły przesłuchań Jana Kwiatkowskiego – w 1945 r. funkcjonariusza PUBP w Suwałkach, który przesłuchiwany w 1954 i 1956 r. zeznaje  w sprawie osób zatrzymanych w Obławie Augustowskiej.


W 1954 r. przesłuchiwany przez oficera śledczego WUBP w Białymstoku zeznał, że aresztowani na polecenie kpt. Arenczowa (istnieje kilka wersji pisowni nazwiska Sowietnika), doradcy PUBP w Suwałkach, byli wywożeni do granicy litewskiej „gdzie przekazywano zatrzymanych dla Straży Granicznej wojsk radzieckich i na tym sprawa się kończyła”. W 1956 r. Jan Kwiatkowski przesłuchiwany przez prokuratora Prokuratury Wojewódzkiej w Białymstoku zeznał, że zatrzymane osoby narodowości litewskiej „przesłuchiwali dorady [sowieccy – dop. ZK]  i przewozili samochodami związanych lub skutych na stronę radziecką. Więcej o osobach tych nie słyszeliśmy i jak się orientuję, osoby te nie dały dotychczas znać o sobie. […] Tak samo doradcy postępowali w stosunku do osób narodowości polskiej. […] Aresztowani przewożeni byli do ZSRR na granicy pod konwojem naszych wartowników. […] Aresztowanych przekazywano bądź bezpośrednio z naszego urzędu do granicy radziecko-polskiej, bądź do komendy miasta i stamtąd do granicy”.

Granica Obławy Augustowskiejźródło: https://pamyat-naroda.ru

Czy taki był los wszystkich osób zatrzymanych w Obławie, a pochodzących z Suwałk i okolic? Mapy sztabowe obszaru Suwalszczyzny znajdujące się na stronach internetowych https://pamyat-naroda.ru pokazują, że na przestrzeni ostatnich 70. lat sieć drogowa nie zmieniła się. Dziś trzeba postawić pytanie: do którego miejsca na granicy polsko – sowieckiej przewożono osoby zatrzymane w Obławie Augustowskiej? Do najbliżej położonego przejścia w Budzisku, czy przez Sejny do przejścia w dzisiejszych Ogrodnikach, a może przewożeni byli poprzez Sejny, Giby, do leśniczówki Giedź? Następne pytanie wydaje się naturalne: Co się z nimi działo, po przekroczeniu granicy polsko-sowieckiej i gdzie w związku z tym są ich doły śmierci?

Gdyby ktoś z Państwa posiadał informacje na temat dziejów osób zatrzymanych w Obławie Augustowskiej a pochodzących z Suwalszczyzny proszę o kontakt – Zbigniew Kaszlej, tel. 501 298 534.

 

Wpis dodano w kategoriach: Aktualności, Obława Augustowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *