28 września 2012 | Zbigniew Kaszlej
Nagroda „Świadek Historii” dla Wiktorii Malinowskiej i Zofii Wysockiej
 

W Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku  27 września 2012 r. wręczone zostały Nagrody „Świadek Historii”. Wśród nagrodzonych znaleźli się Sybiracy, żołnierze Armii Krajowej, działacze opozycji solidarnościowej, duchowni, a także osoby zaangażowane w propagowanie wiedzy o najnowszej historii Polski i regionu. Dekoracji Laureatów dokonała Agnieszka Rudzińska, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Miło jest donieść, że wśród nagrodzonych znalazły się Wiktoria Malinowska i Zofia Wysocka, których kandydatury zgłosił m.in. Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie. W uroczystości udział wzięły rodziny nagrodzonych: Bogdan Wysocki – syn Zofii Wysockiej, Jadwiga Malinowska – Kita – córka, Wojciech Malinowski – syn, Marcin Sawicki – wnuk Wiktorii Malinowskiej, a także Danutra Kaszlej – Prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie oraz Zbigniew Kaszlej – reprezentant Starostwa Powiatowego w Augustowie.

Uroczystość, przypadającą w dniu Polskiego Państwa Podziemnego, uświetnił koncert piosenek patriotycznych w wykonaniu barda i poety Andrzeja Kołakowskiego z Gdańska.

[Not a valid template]

Wiktoria Malinowska
Córka Leona Klatta – augustowskiego policjanta, zamordowanego przez sowietów wiosną 1940 r., pochowanego prawdopodobnie w Kuropatach.  Wraz z matką Feliksą, siostrą Anną, braćmi: Eugeniuszem, Antonim i Walentym 13 kwietnia 1940 r. została wywieziona na Syberię. Do Polski rodzina powróciła w czerwcu 1946 r. Wiktoria Malinowska do czasu przejścia na emeryturę pracowała jako Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Augustowie. Jest  aktywnym członkiem augustowskiego koła Związku Sybiraków. Swoje sybirackie losy opisała we wspomnieniach „Dzieje mojej rodziny”. Jest autorką gawęd zapisanych gwarą. Uczestniczka  spotkań z młodzieżą, podczas których przybliża zebranym wiedzę o losach zesłańców na Syberię, o swoich przeżyciach na zesłaniu w Kazachstanie.
Kandydaturę Wiktorii Malinowskiej zgłosił Starosta Augustowski, Związek Sybiraków Oddział w Augustowie, Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie.

Zofia Wysocka, ps. „Zosieńka”
W konspiracji na terenie Augustowszczyzny zaangażowana była od jesieni 1939 r., kiedy to odbyła szkolenie sanitarne udzielania pierwszej pomocy. W roku 1940 pracowała jako sanitariuszka – leczyła rannych partyzantów, przechowywała ich we własnych zabudowaniach. Aresztowana przez sowietów w październiku 1940 r., do 22 czerwca 1941 r. przebywała w więzieniu śledczym w Augustowie. W 1942 r. aresztowana przez Niemców. W zabudowaniach Zofii Wysockiej we wsi Netta wybudowany został schron, w którym przebywał sztab Obwodu AK Augustów, była tam także radiostacja nadawczo-odbiorcza. Od 1943 r. pełniła funkcję sekretarza komendanta Obwodu, dysponowała kasą Obwodu.  W 1945 r. ze względu na prześladowania ze strony Urzędu Bezpieczeństwa rodzina Wysockich zmuszona była opuścić Nettę – wyjechali do województwa krakowskiego. Do Netty rodzina powróciła  dopiero w 1957 r.
Kandydaturę Zofii Wysockiej zgłosił Starosta Augustowski, Urząd Gminy w Augustowie, augustowskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie.

Wpis dodano w kategoriach: Aktualności, Wydarzenia

Jedna myśl nt. „Nagroda „Świadek Historii” dla Wiktorii Malinowskiej i Zofii Wysockiej

  1. Pingback: Zmarła Wiktoria Malinowska (1927 - 2016) - Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *