2 września 2014 | Zbigniew Kaszlej
Koncert fortepianowy Tadeusza Trzaskalika i Ayaki Meiwy w Augustowie
 

w kresowym salonie Augustow

Za tydzień, 9 września 2014 r. (wtorek), o godzinie 17.00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Emila Młynarskiego w Augustowie odbędzie się koncert „W kresowym salonie”. Utwory M. K. Ogińskiego, M. Moszkowskiego, S. Moniuszki, J. Zarębskiego wykonają: Ayaka Meiwa oraz Tadeusz Trzaskalik.
Utwory muzyczne połączone będą z prelekcją prof. Tadeusza Trzaskalika, zawierającą wiele wątków historycznych.
Profesor Tadeusz Trzaskalik, rodzinnie związany z Augustowem, był gościem naszej klubowej sesji promującej książkę Henryka Sułkowskiego o wywodzącym się z zasłużonej augustowskiej rodziny kapitanie Wincentym Szczęsnowiczu (Swiczu).    
Tym razem profesor nauk ekonomicznych Tomasz Trzaskalik zaprasza augustowian na ucztę muzyczną – osadzoną w realiach historycznych – w której wystąpi wraz z japońską pianistką Ayaką Meiwą.
Oto jak zapowiada augustowski koncert:
Program obejmuje duetową muzykę fortepianową (graną przez dwójkę pianistów na cztery ręce na jednym fortepianie). Ten rodzaj muzykowania był bardzo popularny w XIX wieku, w szczególności na kresach wschodnich w okresie rozbiorów. Stąd nazwa koncertu – „W XIX – wiecznym kresowym salonie”. Program koncertu obejmuje utwory kompozytorów polskich, działających w XIX wieku: Ogińskiego, Moniuszki, Zarębskiego i Paderewskiego, jak również Moszkowskiego. Dwaj pierwsi działali na terenach dzisiejszej Litwy, natomiast Zarębski i Paderewski urodzili się w Żytomierzu na Ukrainie. To jest drugi powód, dla którego koncert ten nosi taką właśnie nazwę.
 Wydaje mi się, że może być ona interesująca dla członków Klubu Historycznego, których miałem przyjemność poznać i których oczywiście serdecznie zapraszam.

Melomanów informuję że dzień wcześniej, 8 września, o godz. 18.00 w szkole muzycznej w Suwałkach mogą wysłuchać koncertu „Muzyka Bacha na dwa fortepiany” w wykonaniu tej samej, polsko-japońskiej pary pianistów.

Ayaka Meiwa ukończyła w roku 2003 Tokyo College of Music. W latach 2003-2005 była stażystką Akademii Muzycznej w Krakowie, następnie – stażystką i studentką Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie w roku 2009 ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w klasie fortepianu profesor Moniki Sikorskiej-Wojtachy. W 2000 roku brała udział w kursie muzyki kameralnej w Aomori w Japonii i została wyróżniona jako najlepszy uczestnik kursu. W 2006 roku otrzymała III nagrodę w konkursie „Music Without Limits” na Litwie. W 2008 roku zajęła II miejsce w uczelnianym konkursie duetów wokalno-fortepianowych, zorganizowanym przez Akademię Muzyczną w Katowicach. W 2009 roku brała udział w festiwalu „Dni Karola Szymanowskiego” w Zakopanem. Występowała również na wielu koncertach, zarówno w Japonii, w Polsce i na Tajwanie. Uczestniczyła wspólnie z Tadeuszem Trzaskalikiem w nagraniach czterech płyt   „Akademia klasyczna”. Obecnie mieszka w Japonii, gdzie pracuje w Tokoha Gauken University oraz koncertuje jako solistka i kameralistka.

Tadeusz Trzaskalik ukończył studia matematyczne w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od roku 1975 pracuje na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach gdzie uzyskał doktorat, habilitację oraz tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych. Pełnił funkcję prorektora ds. współpracy z zagranicą, był kierownikiem uczelnianego studium doktoranckiego, obecnie jest kierownikiem Katedry Badań Operacyjnych i kierownikiem Międzynarodowych Studiów Podyplomowych Zarządzania Projektami. Autor i redaktor wielu publikacji naukowych i prac dydaktycznych, kierownik naukowy międzynarodowych oraz krajowych konferencji naukowych. Od 2007 roku pracuje również w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach. Ukończył z wyróżnieniem Państwową Średnią Szkołę Muzyczna w Katowicach, w klasie fortepianu prof. Tadeusz Myrdacza. W roku 2011 ukończył studia I stopnia w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. Józefa Stompla w Akademii Muzycznej w Katowicach. Interesuje się głównie muzyką instrumentalną i kameralną epoki baroku i klasycyzmu, jak również muzyką rozrywkową końca XIX i początku XX wieku. Występował w kraju i zagranicą jako solista i kameralista. W swoim dorobku muzycznym ma cztery płyty, nagrane w studiu Polskiego Radia Katowice i wydane przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Zapraszam w imieniu wykonawców i organizatorów
Danuta Kaszlej

Wpis dodano w kategoriach: Aktualności, Wydarzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *