22 maja 2014 | Zbigniew Kaszlej
„Historia utrwalona na starej fotografii”
 

22 maja 2014 r.  w II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie miało miejsce uroczyste rozstrzygnięcie XII edycji powiatowego konkursu „Historia utrwalona na starej fotografii”.

Konkurs ten stawia przed uczestnikami wysokie wymagania. Młodzi ludzie sami docierają do źródeł historycznych, często je wręcz wywołują, następnie opracowują i prezentują historie dotąd nieopowiedziane. Tropiąc przeszłość – jak detektywi – rozwijają umiejętności właściwe warsztatowi historyka, dziennikarza a jednocześnie budują wiedzę o losach naszej ziemi i jej mieszkańców. Rozgrywkę finałową konkursu poprzedza szkolenie dla uczestników, prowadzone od kilku lat przez historyka – regionalistę Andrzeja Matusiewicza oraz wycieczka – objazd historyczny.W tym roku szlakiem kanału augustowskiego, 190 lat od opracowania planu jego budowy,  oprowadzał Wojciech Batura.

Sympatycy historii odczytywanej z fotografii w pełnej skupienia, ale i serdeczności atmosferze wysłuchali przygotowanych przez młodzież prezentacji. W kategorii „Czas zatrzymany w kadrze” jury  w składzie: Wojciech Batura, Celina Kalejta, Zbigniew Kaszlej, Barbara Kondracka i Roman Rogoziński wśród uczniów szkół gimnazjalnych najwyżej oceniło Wioletę Raczkowską (Gimnazjum w Bargłowie Kościelnym, opiekun Danuta Lewoń – Rutkowska ) za przygotowanie pracy „Wojenna droga pradziadka”. Trzy pozostałe opracowania uzyskały równorzędne II miejsca:Paulina Kuczyńska (Gimnazjum w Sejnach, opiekun Beata Kuczyńska) za pracę „Perełka z rodzinnego albumu”, Mateusz Łebski (Gimnazjum nr 3 w Augustowie, opiekun Dorota Dyjuk) za pracę „Moi pradziadkowie”, Dominika Kierklo i Anna Sobotko (Gimnazjum w Bargłowie Kościelnym, opiekun Danuta Lewoń – Rutkowska) za pracę „Oni na Syberii, a on w ukryciu. Bronisław Sobotko”.

Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych I miejsce uzyskała Ewelina Łapszys i Wioleta Skowrońska (Augustowskie Centrum Edukacyjne w Augustowie, opiekun Jacek Bednarczyk) za pracę „Niebezpieczna polsko-litewska granica w 1925 r. Z raportów posterunkowego Ignacego Kierklo z Krasnoborek”. II miejsce przyznano Karolinie Kuczyńskiej (III LO w Suwałkach, opiekun Beata Kuczyńska) za pracę „Dziecko wojny”.

W kategorii „Augustowskie tropy na obczyźnie”jury w składzie: Irena Batura, Janina Pietrzak i Małgorzata Dworak przyznało dwie równorzędne pierwsze nagrody:
Monice Lenkowskiej (II LO w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie) za pracę „Na zawsze w pamięci… Wspomnienia dziadka Sybiraka” oraz Justynie Wronko (Augustowskie Centrum Edukacyjne w Augustowie, opiekun Jacek Bednarczyk) za pracę „Przemarsz przez piekło. Ze wspomnień Anny Czyżewskiej (z domu Wronko) – Sybiraczki”.

Przyznano także nagrody specjalne:

Nagrodę Muzeum Ziemi Augustowskiej za pracę o największej wartości muzealnej oraz nagrodę Muzeum Okręgowego w Suwałkach dla Eweliny Łapszys i Wiolety Skowrońskiej.

Nagrodę Nadleśniczego Nadleśnictwa Augustów otrzymała Karolina Kuczyńska, zaś nagrodę publiczności Wioleta Raczkowska.

Konkurs przygotował po raz dwunasty zespół pedagogów II LO w składzie: Emilia Faszcza, Danuta Fiećko, Danuta Kaszlej, Maria Kisielewska, Agnieszka Kuźma, Elżbieta Sturgulewska przy pełnym wsparciu Wojciecha Walulika – Dyrektora II LO i zaangażowaniu uczniów tej szkoły.

Hojność sponsorów pozwoliła nagrodzić pięć osób, które uzyskały I miejsca w swoich kategoriach tabletami a pozostałych uczestników konkursu wartościowymi albumami i książkami.

Nagrody uczestnikom ufundowali: Starosta Augustowski – Franciszek Wiśniewski, Burmistrz Miasta Augustowa – Kazimierz Kożuchowski, Dyrektor  Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku – Barbara Bojaryn – Kazberuk, Tadeusz Wasilewski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów, Jerzy Brzozowski – dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Tomasz Wojszko – dyrektor Przedsiębiorstwa Wodociągi i Kanalizacje Miejskie Spółka z o.o. w Augustowie, Bożena i Andrzej Roszkowscy – właściciele baru ABRO, Jacek Bagiński – właścicielowi firmy „DOM POD KLUCZ”, Waldemar Sikora – dyrektor Brunswick Marine w Polsce.

Zbigniew Kaszlej

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *