2 września 2016 | Zbigniew Kaszlej
Odwiedziliśmy polskie miejsca pamięci na Litwie
 

31 sierpnia 2016 r. zapaliliśmy znicze w miejscach ważnych dla naszej narodowej pamięci.

Byliśmy w Dubiczach w Puszczy Rudzkiej, u źródeł Uły i Kotry. Tam, przed kościołem parafialnym, znajduje się mogiła powstańców styczniowych z 1863 r. Pochowany tu jest płk Ludwik Narbutt wraz z innymi powstańcami. Pomnik wykonany został w 1933 r. z inicjatywy 76. pułku piechoty z Lidy. Staraniem polskiej Rady Pamięci Ochrony Walk i Męczeństwa pomnik został ostatnio odnowiony.
Tuż obok na parafialnym cmentarzu znajduje się mogiła dziesięciu partyzantów z oddziałów AK, poległych w 1944 r.: w maju – w potyczce z Niemcami, a w sierpniu – z Sowietami. O mogiłę zadbało Stowarzyszenie Odra – Niemen oraz samorząd Rejonu Solecznickiego.
[Not a valid template]

Byliśmy w Kowalkach k/Dubicz, gdzie znajduje się pomnik wzniesiony staraniem Fundacji „Wolność i Demokracja” w miejscu śmierci Jana Borysewicza „Krysi”. Byliśmy z młodzieżą dwa lata temu na uroczystości jego odsłonięcia. Postawiony w miejscu śmierci „Krysi”, został następnie przeniesiony bliżej wiejskiego skrzyżowania dróg. Miejsce spoczynku Jana Borysewicza ps. „Krysia” do dnia dzisiejszego pozostaje nieznane.
[Not a valid template]

Byliśmy też w Koleśnikach.
Znajduje się tu cmentarzyk żołnierzy 6. Brygady AK, poświęcony w 1993 r. Staraniem Stowarzyszenia Odra – Niemen oraz samorządu Rejonu Solecznickiego kwatera została odnowiona, postawiono tu 21 krzyży z nazwiskami poległych partyzantów, datami śmierci i nazwami miejscowości, w których odbywały się akcje zbrojne. Akowskie mogiły są otoczone pieczołowitą opieką przez Polaków mieszkających w Koleśnikach.
[Not a valid template]

Tekst i fot. Zbigniew Kaszlej

Wpis dodano w kategoriach: Aktualności

Jedna myśl nt. „Odwiedziliśmy polskie miejsca pamięci na Litwie

  1. Witam wszystkich. Moze ktoś zna bliżej historie m. Kowalki. Moj dziadek pochodzil z Kowalek nazywał sie Razukiewicz Edward. Wiem ze nigdy nie mógł wrócić do rodzinnych stron. Nawet po wojnie. Moze ktos wie cos wiecej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *