II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie,
Zarząd Powiatu w Augustowie oraz Urząd Miasta Augustów
zapraszają młodzież z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału
w XI powiatowym konkursie „Historia utrwalona na starej fotografii”
Materiały do pobrania dostępne są w oddzielnym wpisie.
Celem konkursu jest:
- rozbudzenie zainteresowania historią najbliższego otoczenia,
- poszerzenie wiedzy o dziejach regionu i losach jego mieszkańców,
- pogłębienie miłości „własnej małej ojczyzny”,
- kształtowanie wrażliwości artystycznej, umiejętności postrzegania fotografii jako plastycznego zapisu rzeczywistości,
- uczenie poszukiwania informacji, analizy, formułowania wniosków i ocen,
- rozwijanie kultury języka i umiejętności prezentacji,
- budzenie postawy szacunku dla źródeł przekazujących wiedzę o tradycjach rodzinnych i regionalnych i uwrażliwienie na konieczność ich zachowywania,
- pozyskanie bądź zabezpieczenie fotografii i innych wartościowych źródeł do dziejów ziemi augustowskiej.
Adresatem konkursu jest młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Prace można wykonać indywidualnie albo w dwuosobowej grupie. Złożenie pracy konkursowej jest równoznaczne ze zgodą autorów i ich prawnych opiekunów na jej publikację.
Tematy i forma pracy konkursowej – dokładne informacje znajdują się w stanowiącym integralną część regulaminu poradniku: Kilka rad i informacji
Proponujemy do wyboru dwie kategorie – w każdej z nich oddzielnie oceniane będą prace gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
- Czas zatrzymany w kadrze.
W kategorii Czas zatrzymany w kadrze uczestnik konkursu sam decyduje, czego dotyczyć będzie praca i sam nadaje jej tytuł w zależności od charakteru materiału, który zaprezentuje. Wymagana forma opracowania to prezentacja w programie Power Point. Poza płytą z jej zapisem prosimy dołączyć też wydruk.
Praca konkursowa powinna składać się z fotografii (jednej bądź kilku tematycznie powiązanych) wraz z opisem (pytania podstawowe zawiera załączony formularz Opis fotografii), może zawierać skany innych wykorzystanych źródeł historycznych oraz z samodzielnego autorskiego komentarza.
Autorzy prac zakwalifikowanych do finału będą proszeni o ich prezentację przed jury
i publicznością XI edycji konkursu.
- Augustowskie tropy na obczyźnie.
Forma pracy może być dowolna – ważne, by opracowanie obrazowało losy mieszkańców naszego regionu, którzy z różnych powodów i w różnym czasie znaleźli się poza granicami Polski. Mogą być to opracowane dokumenty, listy, zdjęcia lub inne źródła z samodzielnym komentarzem autora; może być to praca historyczna, esej, reportaż, album, wywiady, czy też spisane relacje.
W przypadku form całkowicie pozatekstowych (np. audio, audio-wideo, CD z materiałem wyłącznie ikonograficznym) do pracy powinna być dołączona część pisemna (zapis elektroniczny i wydruk), odzwierciedlająca proces badawczy autora lub zawierająca jego komentarz do źródeł. Wszystkie prace obrazujące Augustowskie tropy na obczyźnie oceni niezależne i kompetentne jury, ogłaszając swój werdykt podczas finału konkursu. W tej kategorii przewidujemy publiczną prezentację jedynie najwyżej nagrodzonych opracowań (sposób prezentacji nie ma więc wpływu na decyzje jurorów, która zapada przed finałem, służy jedynie przedstawieniu pracy).
Uwaga:
Organizatorzy proszą o przesłanie wydruku prac oraz ich elektronicznego zapisu na płycie: tekst wraz ze źródłami. Zdjęcia i dokumenty prosimy zeskanować najlepiej w rozdzielczości 600 dpi, jeśli byłoby to problemem technicznym – przyjmiemy też skany w rozdzielczości 300 dpi. Prac nadesłanych na konkurs nie zwracamy. Jeśli zawierają one oryginały (a nie skany) zdjęć i dokumentów, które autorzy prac chcą odebrać – prosimy, by zgłosili się po nie po rozdaniu nagród podczas finału konkursu.
Każda praca powinna być zatytułowana w sposób nie będący powtórzeniem tylko tematu konkursu – jej tytuł wskaże jurorom najważniejszy dla autorów sens opracowania.
Terminarz konkursu:
- Prace należy dostarczyć bądź nadesłać do 8 maja 2013 r. na adres:
II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie
16-300 Augustów, Aleja Kardynała Wyszyńskiego 1
z dopiskiem „Historia utrwalona na starej fotografii”. - Autorów najciekawszych prac wraz z opiekunami zaprosimy przed prezentacją finałową – 20 maja 2013 r. – na objazd historyczny połączony ze szkoleniem z zakresu autoprezentacji.
- Autorzy prac z tematu: „Czas zatrzymany w kadrze” nominowani do rywalizacji finałowej, zostaną o tym poinformowani do 16 maja 2013 r. Informacje zamieścimy na stronie Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie: www.akklub.pl
- Finał, rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród w obydwu kategoriach nastąpi 22 maja 2013 r. o godzinie 900 w auli II LO w Augustowie.
Zapraszamy na finał XI edycji konkursu dyrektorów szkół, wszystkich opiekunów i wszystkich autorów prac zgłoszonych w obu kategoriach, również tych nie nominowanych do finału. Uczestnicy konkursu mogą zaprosić rodziny i osoby, które wspierały je przy opracowaniu materiału.
Nagrody
Jury przyzna nagrody (I nagrodę w każdej z dwóch kategorii stanowi cyfrowy aparat fotograficzny) i wyróżnienia rzeczowe. Przewidziane są też nagrody specjalne, m.in.:
- nagroda Dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku
- nagroda Nadleśniczego Nadleśnictwa Augustów
- nagroda Muzeum Ziemi Augustowskiej za prace o największej wartości muzealnej
- nagroda portalu Kurort Augustów – sentymentalna strona miasta.
Upominkami podziękujemy również opiekunom prac konkursowych.
Każdy uczestnik konkursu otrzyma zaświadczenie dokumentujące jego udział. Dyplomy laureatów w kategorii szkół gimnazjalnych będą premiowane przy naborze do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych dodatkowymi punktami za osiągnięcia w konkursie artystycznym szczebla powiatowego, jeśli zostaną wpisane na świadectwie szkolnym.
Możesz szukać rady u organizatora konkursu: tel. 87 6432228, w godz. 1000 –1400 (prosić Danutę Kaszlej) lub 507 248 628
Pingback: "Historia utrwalona na starej fotografii" - materiały do pobrania - Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie